קולאז' פגיעות ישירות אשדוד אשקלון 11.5.21

מי יפצה את מי ומה הקריטריונים? המדריך לנפגעים במבצע שומר החומות

ככל שהמבצע ברצועת עזה מתקדם, הנזק שנגרם לישראלים שביתם או רכושם נפגע הולך ומצטבר, ואיתו עולות גם שאלות לגבי הפיצויים. שאול אמסטרדמסקי עם המדריך המלא
שאול אמסטרדמסקי
19 במאי 2021
21:08

הבית שלי נהרס מפגיעה ישירה, או שיש לי נזק מרסיסים – מי מפצה אותי? איך? על מה מבוסס גובה הפיצוי? אז האמת שזה החלק הכי פשוט, יחסית. הכול יחסי.

זמן קצר אחרי פגיעה של רקטה או של רסיסים, אנשי מס רכוש מגיעים לזירה ומתחילים לאמוד את הנזקים. הם נעזרים בשמאים שהם שוכרים, ואתם לגמרי רשאים להביא חוות דעת של שמאי מטעמכם, אם כי לרוב אין באמת מחלוקת. על בסיס הערכת השמאי, מס רכוש מפצה על הנזק, וגם מסייע בתיקון ובהשבה למצב הקודם. לגבי החפצים שלכם – רהיטים, מוצרי חשמל – גם עליהם תקבלו פיצוי, אם כי עד תקרה מסוימת. המספרים המדויקים נמצאים באתר רשות המיסים. 

מה קורה אם סגרתי את העסק למשך שבוע כי אין לו מרחב מוגן – האם מגיע לי פיצוי? ספגתי ירידה בהכנסות העסק בגלל המצב, האם אני יכול לבקש פיצויים? אז פה אנחנו כבר מגיעים לתחום היותר מסובך, כי אנחנו מדברים על נזק עקיף ולא ישיר. בעיקרון, במלחמות ובסבבים קודמים, הממשלה אישרה גם פיצויים עקיפים לעסקים ולשכירים. הפיצוי ניתן לעסקים שנאלצו לסגור בגלל הוראות פיקוד העורף, וגם לענפים ספציפיים, כמו מלונאות ודבוראות. בכל מקרה, הפיצוי מוגבל בסכום. אבל זה נכון לעסקים.

מה לגבי שכירים? מה אם לא עבדתם מתחילת המבצע כי העסק שאתם עובדים בו לא פעל? או שמקום העבודה שלכם הוא בתל אביב, אבל אתם גרים באשקלון, ופחדתם לצאת מהבית ולהתרחק מהמשפחה, אז לא נסעתם לעבודה? או שרציתם לנסוע, אבל יש לכם ילדים קטנים, ואין להם בתי ספר וגנים בגלל המצב, אז לא יכולתם להגיע לעבודה?

בכל המקרים האלה, ובכל מקרה של שכירים שנעדרו מהעבודה מתחילת המבצע בגלל הלחימה, אתם אמורים לקבל שכר מהמעסיק שלכם כרגיל. המעסיק שלכם יוכל לתבוע פיצוי מהמדינה על השכר שהוא שילם לעובדים שלו, שלא באמת באו לעבודה בגלל המצב.

כרגע הסיפור של הפיצוי העקיף של עובדים ומעסיקים נכון רק לטווח של עד שבעה קילומטרים מגבול רצועת עזה. אחרי מבצעים קודמים, טווח הפיצוי הורחב גם ליישובים במרחק של עד 40 קילומטר מהרצועה, וסביר מאוד להניח שבתום הלחימה ההגדרה תורחב גם הפעם. בשביל זה, אגב, צריך החלטת ממשלה, ואחר-כך תקנות בכנסת.

ודבר אחרון, אם נפגעתם מאחת מפעולות האיבה האחרונות, בין אם זה מרקטות או פצצות מרגמה או מההתנגשויות האלימות ברחבי ערי ישראל, אתם זכאים לפיצוי. ברוב המקרים ביטוח לאומי כבר היו אמורים ליצור איתכם קשר.

וֶאם אנחנו מדברים על פגיעה נפשית, ביטוח לאומי אמור לממן לכם עד 12 מפגשים של טיפול פסיכולוגי, מותאם לגיל הספציפי של מי שנפגעו, כלומר גם לילדים. אם אתם מחפשים עוד מידע על הזכויות שלכם, פשוט היכנסו לאתר של כל זכות, כל המידע מופיע שם באופן מאוד מאוד נגיש וברור.