בני גנץ

גנץ: דיף וסינוואר על הכוונת גם עכשיו, לא אשב עם נתניהו

שר הביטחון סיכם 11 ימי לחימה ברצועת עזה בריאיון לכאן 11 והדגיש כי מדיניות התגובה של צה"ל תוחמר והיא לא תאפשר טפטוף של רקטות. גנץ נשאל אם שיתוף הפעולה ההדוק עם נתניהו יוביל אותם לממשלה משותפת חדשה והשיב: "לא"
ירון דקל ורועי שרון
21 במאי 2021
19:55

שר הביטחון בני גנץ הבהיר הערב (שישי) כי ישראל לא תאפשר טפטוף רקטות או בלוני נפץ אחרי סיומו של מבצע "שומר החומות". בריאיון ראשון לירון דקל ורועי שרון אחרי 11 ימי לחימה ברצועת עזה הדגיש השר כי ראשי חמאס דיף וסינוואר עדיין על הכוונת. גנץ נשאל אם שיתוף הפעולה ההדוק עם ראש הממשלה בנימין נתניהו יוביל אותם לממשלה משותפת חדשה והשיב: "לא".

"עזה לא הולכת לשום מקום ואנחנו בוודאי שלא הולכים לשום מקום. אני מתכוון שמדיניות התגובה של צה"ל תוחמר עוד יותר כך שנשתדל ככל שאפשר יתרחק עד כדי שלא יתרחש", אמר השר בריאיון והבהיר: "ככל שיאתגרו אותנו, נמשיך להילחם".  

המבחן של ישראל: לא הרקטה הראשונה לאשקלון - אלא הבלון שישוגר לעוטף עזה

המנצחת בקרב בין ישראל לחמאס היא בכלל מצרים

שר הביטחון אמר כי הוא סבור שמנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר רצה להיראות כמי שמשפיע על ירושלים ועל ערביי ישראל, "כצלאח א-דין של המאה ה-21" והדגיש כי סינוואר "טעה טעות חמורה" שרק עכשיו הוא מבין את תוצאותיה. "הגבנו בחומרה להתנהלות הזאת".

"באמצע הלילה התחלתי לפקפק בעצמי. אולי צה"ל באמת נכנס לעזה?" | האזינו לפרק של "עוד יום"

על האפשרות של מיטוט החמאס אמר גנץ כי הדבר אפשרי, אך ידרוש את כיבוש הרצועה. "אני לא אומר שזאת אופציה שלא תתממש יום אחד, אבל טוב אנחנו עושים שאנחנו מנסים למצות מדרגות פעולה אחרות. אנחנו פועלים באחריות מדינית וביטחונית כאחד. אם יום אחד נצטרך לכבוש את רצועת עזה – נעשה זאת", הוסיף. גנץ ציין גם כי לא היה אולטימטום אמריקני לסיים את סבב הלחימה. 

שר הביטחון התייחס לאפשרות של עסקה להשבת השבויים והנעדרים מעזה. "יש לנו הזדמנות טובה יותר לקדם את סוגיית השבויים והנעדרים נוכח מה שעשינו בעזה ונוכח מה שעזה צריכה. לא הפסקנו את המערכה להשבת הבנים בשיטות כאלה ואחרות. נצטרך לקבל החלטה מדינית על מה אנחנו מסכימים ומה לא. הם לא יוכלו לראות שיקום ופעילות הומניטרית מעל לגובה ההכרחי, אלא אם הבנים יושבו הביתה", אמר. 

מה ישראל רוצה להשיג ממבצע שומר החומות? | האזינו לפרק של "עוד יום"

הוא נשאל אם יהודים יוכלו לבקר בהר הבית ואמר: "יהודים יוכלו לבקר בהר הבית. יהודים יחיו איפה שהם רוצים ואיפה שבית המשפט יגיד שהם יכולים לחיות. אנחנו נתנהג כמדינת חוק ונעשה את זה כפוף לשיקולים ביטחוניים. מי שמגדיר אם מותר לעלות זו המשטרה – כך זה היה וכך זה תמיד יהיה. ישראל שמרה על חופש הפולחן בירושלים בימים הכי קשים, וטוב שהיא עשתה את זה".

גנץ נשאל על כך שנתניהו לא נוהג להתחלק בקרדיט להצלחות וענה: "מערכת הביטחון, ראש הממשלה, שר הביטחון ויתר שרי הממשלה עבדו בשיתוף פעולה סביב סוגיה ביטחונית כי זה מה שנכון למדינה. אם מישהו רוצה לגנוב קרדיטים שיהיה לו בהצלחה. לא מעניין אותי".