עליית יהודים להר הבית, היום
צילום: אור נחמיה אהרונוב

אחרי כ-3 שבועות: הר הבית נפתח הבוקר ליהודים

ביקור היהודים בהר מלווה גם על ידי כוחות משטרה סמויים • שני מאבטחים של הוואקף עוכבו על ידי המשטרה, לא ברורה הסיבה • משרד החוץ הירדני גינה את המהלך • גפני ביקש מרה"מ להשאיר את הר הבית סגור ליהודים; בן גביר: "סגירה של ההר פירושה שישראל נכנעה לחמאס"
ורד פלמן וסולימן מסוודה
23 במאי 2021
07:21
עודכן ב 15:46

אחרי שלושה שבועות, הר הבית נפתח הבוקר (ראשון) למבקרים, ובהם יהודים. ביקור היהודים בהר מלווה בין היתר על ידי כוחות משטרה סמויים, כך נודע לכאן חדשות. בתוך כך, שני מאבטחים של הוואקף עוכבו על ידי המשטרה במהלך הביקור, לא ברורה הסיבה.

משרד החוץ הירדני גינה בצוהריים את מה שכינה ה"הסלמה בהר הבית" ואת התקיפות על פקידי הווקף. בהודעה שמסר דובר משרד החוץ, דיף-אללה אל-פאיז, נמסר שהאירועים היום מנוגדים למאמצים להגיעה לרגיעה אזורית ובירושלים בפרט.

ההר היה סגור למבקרים מאז עשרת הימים האחרונים של חודש הרמדאן, אז התפתחו עימותים אלימים באזור ההר שהובילו למהומות בערים מעורבות ברחבי הארץ.

כוחות משטרה סמויים בהר הבית, 23.05.21

יו"ר יהדות התורה משה גפני הודיע אמש לראש הממשלה בנימין נתניהו כי מפלגתו מתנגדת לעליית יהודים להר הבית. "אני מבקש ממך להשאיר את הר הבית סגור ליהודים", כתב גפני. חבר הכנסת איתמר בן גביר מהציונות הדתית אמר בתגובה כי יש לו הרושם שגפני יודע על הסכם כניעה והתקפלות של נתניהו בירושלים. "מחר בשבע בבוקר ההר צריך להיפתח ליהודים - סגירה של ההר פירושה שישראל נכנעה לחמאס", קבע בן גביר.

המשטרה עצרה בשתי היממות החולפת 33 חשודים בהפרות הסדר ותקיפת שוטרים בהר הבית ובמזרח ירושלים, בהם גם את החשוד שתועד מפיל את השוטר ברחבת הר הבית, לקול קריאות עידוד מהסובבים. התקיפה בוצעה כחלק מעימותים רחבים יותר בהר הבית שהחלו לאחר תפילות יום השישי. המשטרה נכנסה למתחם והשתמשה ברימוני הלם כדי לפזר את המפגינים.

למרות ביקורת שנשמעת על תגובת השוטרים להתגרויות, מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, כתב לשוטרים כי האיפוק שהפגינו מנע הסלמה ונפגעים רבים.