רקטות חמאס מסוג A120, שומר החומות

בכיר השב"כ עזרא סער: אף אחד לא האמין שרקטה נורתה בגלל ברק, המצרים צחקו - העדפנו לחיות עם זה

עזרא סער היה איש הקשר של השב"כ מול מצרים, ובריאיון ראשון הוא מסביר שהפגיעה המשמעותית בחמאס היא לא במשגר או בפעיל, אלא במנגנוני גיוס הכספים: "יש חוק שצריך לזכור - מתוך כל 10 שקלים שנכנסים לעזה, שלושה הולכים להתעצמות צבאית של חמאס"
רועי שרון ומואב ורדי
23 במאי 2021
09:02

שנים רבות חי איש השב"כ עזרא סער על הציר ירושלים-קהיר, כשבתווך ההתמודדות המשותפת של ישראל ומצרים מול מדינת הטרור שצמחה בעזה ב-15 השנים האחרונות. בריאיון ראשון לאחר פרישתו מהשרות, סיפק סער לרועי שרון ומואב ורדי צוהר להכרותו האינטימית עם חמאס.

סער סיפר בריאיון ששודר בכאן רשת ב על תופעת הרקטות שנורו כתוצאה מפגעי מזג האוויר: "זה היה מצחיק, גם המצרים צחקו. אף אחד לא האמין לזה". אך הרעיון המרכזי שביקש סער להעביר, הוא שחמאס הוא לא רק ארגון שיורה טילים, אלא מנגנון שמספק שירותים למיליונים, ופגיעה משמעותית בו היא פגיעה באותם מנגנונים של עוצמה רכה.

האזינו לריאיון עם עזרא סער מתוך כאן רשת ב

"אם יחיא סינוואר או מוחמד דיף ייצאו מהתמונה, לא נשים את חמאס מאחרינו", אמר סער בתשובה לשאלה על חיסול דמויות בכירות בארגון. "גם אחרי שחיסלנו את אחמד ג'עברי חשבנו שהנה יבוא השקט והשלווה והשלום ולא היא".  

"השאלה לא אם לחסל אלא מה רוצים לייצר אסטרטגית מול חמאס, ובכלל ביחס לעזה וליהודה ושומרון", אמר סער והוסיף בנוגע לתהליך ההסדרה: "רציונל ההסדרה, מהזווית המקצועית, מטרתו הייתה להגיע להרגעת השטח. סוג של הכלה של האירוע הזה במובן של להרגיע את הצד השני. בעיקר להעצים את המפעלים האזרחיים שם בסיוע בינלאומי ובסופו של דבר להגיע להרגעה לאורך שנים כמו הודנא".

סער סיפק זווית מעניינת על התעצמות חמאס בתקופות של שקט: "לא רק שידענו ועקבנו אלא גם טיפלנו. התרענו על כך, לא עצמנו עין. גם צה"ל הכיר את זה. הטיפול הזה הוא בפינצטה, זה בסוף להרוג נמלה. חמאס היא תנועה חברתית שמטרתה נשאבת מהאחים המוסלמים והיא חיסול מדינת ישראל. - מכל 10 שקלים שנכנסו לעזה, שלושה שקלים לפחות הולכים להתעצמות צבאית". 

התיאום המפתיע ואיבוד הסבלנות: מה גרם לביידן לדרוש הפסקת אש? | עוד יום

"החמאס חרד יותר מחיסול הדעוה שלו - פעילות הצדקה. אנחנו לא צריכים להסתכל כל היום על פעיל כזה או מחבל אחר.  כשראינו את ההתרוממות של הבלונים, וביקשנו תשובות מהמצרים, אז כל פעם קיבלנו תשובה שהיה גשם והיה קצר בבטריות אז נורה טיל. אף אחד לא האמין לזה. העדפנו לחיות עם זה, הכלנו את זה. זה התחיל מבלון ועבר למטענים על הגדר. אבל בסיומו של דבר כאשר עפים טילים צריך לשלם מחיר כבד", אמר. 

"הריסוק של חמאס הוא לא רק בטיפול בפעילים צבאים, הוא בריסוק הדעוה", חזר סער על הנקודה המובילה בעיניו. "נהוג לאומר דין בלון, כדין רקוטה כדין הפגנות אלימות על הגדר. אבל החלק השני הוא לגבות מחירים מהפרויקטים האזרחיים שחמאס מוביל. במבצע שומר החומות, חמאס התחיל להבין את המחיר לא כשחיסלת לו משגרים או נ"ט, בסוף הוא משלם מחיר גבוה יותר ממחיר הפעילים - בפגיעה במנגנוני גיוס הכספים"