-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הביטחון לשעבר משה יעלון: ערביי ישראל היו טובחים בנו אם היינו חלשים

שר הביטחון לשעבר: "אם לא היינו חזקים - חבל על הזמן, לא הייתה פה מדינה יהודית. מנגד השר לשעבר הבהיר: "רוב ערביי ישראל רוצים להשתלב ויודעים להעריך את זה שהם חיים במדינה דמוקרטית" • ח"כ אחמד טיבי: זאת אמירה מסוכנת - יש כאן התרת דם של הציבור הערבי
בחצי היום
23 במאי 2021
12:58
עודכן ב 14:16

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה יעלון התייחס היום (ראשון) לאירועים האלימים בערים המעורבות ואמר כי "אם לא היינו חזקים חבל על הזמן, לא הייתה פה מדינה יהודית". כשנשאל על ידי אסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אם ערביי ישראל היו מנצלים חולשה שלנו כדי לטבוח בנו השיב: "בוודאי, לי אין ספקות בעניין".

יעלון הוסיף: "רוב ערביי ישראל רוצים להשתלב ויודעים להעריך את זה שהם חיים במדינה דמוקרטית, אבל אם לא היינו חזקים לא היינו פה". מנגד הוסיף יעלון כי "טוב שאנחנו חזקים מצד אחד אבל צריך גם לטפל בבעיות - יש פה הזנחה רבת שנים (של המגזר הערבי)".

האזינו לריאיון המלא עם משה יעלון, בכאן רשת ב

לאחר שדבריו עוררו סערה, יעלון פרסם הבהרה ואמר: "אני רואה התייחסות לדברים שאמרתי לגבי ערביי ישראל, כדברי הסתה נגדם, ואני מצטער אם דבריי לא הובנו כהלכה. בריאיון הדגשתי את חשיבות השתלבות ערביי ישראל בחברה הישראלית, ורובם המכריע רוצים זאת. הבהרתי שהממשלה צריכה לפעול לשילובם.

"ברור שאם לא היינו חזקים, גם לא היו הסכמים עם שכנינו, וגם היו טובחים בנו, כמו בטרם הקמת המדינה. טוב שאנחנו חיים במדינה חזקה שגם אינה זקוקה למיליציות בן גביר, כדי להתגונן. עוצמתנו מביאה עימה ביטחון בהמשך קיומה של המדינה היהודית, אך גם אחריות כלפי אזרחיי המדינה הערבים”.

ח"כ אחמד טיבי שעלה להתראיין זמן קצר אחרי יעלון, אמר לאסתי פרז: "קיבלתי המון פניות כועסות גם מיהודים וגם מערבים. זאת אמירה מסוכנת - יש כאן התרת דם של הציבור הערבי. המשפט הזה כאילו נאמר על ידי 'הצל'. אני קורא לח"כים יהודים וח"כים לשעבר - להפסיק להסית נגד הציבור הערבי".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ אחמד טיבי, בכאן רשת ב

בנוגע למשבר האמון שנוצר בין יהודים וערבים בערים מעורבות לאור אירועי האלימות האחרונים, אמר טיבי: "נכון שנוצר קרע, אבל בניגוד לאפוקליפסות שרבים מתארים - אני לא שותף לכך. יש רוב שרוצה לשמור, לא אוהב להשתמש בביטוי דו-קיום אבל, על חיים משותפים על בסיס כבוד הדדי, שוויון ודיבור בגובה העיניים".

שלח לי שקט | האזינו להסכת עוד יום

בהתייחס למבצע "שומר החומות" השמיע יעלון ביקורת על ההבלגה לדבריו שהייתה בשנים האחרונות מצד ישראל: "במארס 2018 היו עפיפונים שהבעירו את שדותינו וצחי הנגבי כשר עלה ואמר 'זה רק עפיפונים'. מדינה שמזלזלת בריבונות של עצמה. צריך היה להגיד דין עפיפון כדין רקטה".

"טוב מאוד שגבו עכשיו מחמאס מחיר כבד - הצבא עשה את זה היטב וגם התושבים הפגינו יכולת עמידה. אבל אם נחזור עכשיו לזה שמזלזלים בבלון או עפיפון, אז מייד נחטוף גם רקטות", הוסיף יעלון.

חבר מפלגת כחול לבן לשעבר התייחס גם למשבר הפוליטי, ואמר: "אני משתדל לעזור שתוקם ממשלה כמה שיותר מהר ושתחליף את הנוכחית. לא די לשלם 6,400 נפטרים בקורונה כתוצאה משיקולים פוליטיים? לא די שאסון מירון קשור לכניעה למגזר שנותן חסינות לראש ממשלה? לפיד כמעט הציג את הממשלה שלו ואז הייתה התלקחות - גם את זה צריך לבדוק. צריך לבדוק מי מחבל בכל אופוזיציה שקמה והופכת לקואליציה נגדית".

בהכנת הידיעה השתתף מיכאל שמש