t
סינוואר, נסראללה, חמינאי
צילום: אי-פי

שברו חומות: הציר הפרו-איראני הראה סימני שיתוף פעולה במבצע האחרון

אמנם סינוואר לא צריך אישור מאיראן כדי להכניס את ישראל ועזה לסבב לחימה, אבל הפעולות בצפון הארץ רמזו שנסראללה והאיראנים בדקו את המוכנות של צה"ל ללחימה בכמה חזיתות
רועי קייס, פרשנות
23 במאי 2021
18:17

מי שמכיר אותי יודע שאני לא מאלה שמשייכים כל תנודה באזור לאיראן ולא סבור שהכל כולל הכל קורה בגלל הנחיה שמגיעה מטהראן לזירה כזו או אחרת. זה נכון גם לסבב הלחימה האחרון בעזה, שלהתרשמותי קשור הרבה יותר לעניינים פנימיים והרצון של ארגון חמאס ובעיקר העומד בראשו בעזה, סינוואר, להצטייר כמגן ירושלים על חשבון גורמים אחרים -כמו הרשות הפלסטינית, מאשר פקודה איראנית שהגיעה.

ולמרות זאת אין ספק שגם בהתרחשויות של השבועיים האחרונים יש לציר הפרו איראני (המכונה "ציר ההתנגדות") חלק. רק נזכיר שיום לפני שהחל סבב הלחימה עם מטח הרקטות של חמאס לירושלים, היה אמור להתחיל תרגיל צה"לי חסר תקדים ("מרכבות האש") שמתרגל במשך חודש ימים לחימה רב זירתית. מנהיג חיזבאללה, נסראללה, אף טרח להזהיר את ישראל יומיים לפני התרגיל שלא תחשוב לנצל אותו לפגיעה בלבנון.

התיאום המפתיע ואיבוד הסבלנות: מה גרם לביידן לדרוש הפסקת אש? | עוד יום

המערכה בעזה טרפה את הקלפים והתרגיל הגדול בוטל. אלא שמבלי ששמנו לב כן היה פה ניסיון, גם אם לא נרחב, לראות איך ישראל מתמודדת עם כמה זירות במקביל. הסיוע האיראני לארגונים בימי הלחימה התמקד בידע צבאי. אמצעי לחימה לא סופקו ככל הידוע. לא שזה משנה משהו, שכן נשק איראני יש לארגונים בעזה בשפע. כמובן שהיה עידוד מהיציע, כולל איגרות מבכירים איראנים למנהיגי חמאס והג'יהאד האסלאמי בדרג המדיני והצבאי.

הדבר היותר מעניין הוא מה שקרה הרחק מגבול עזה, בזירה הצפונית. נכון שבעבר בסבבי לחימה בעזה ראינו פעולות ספונטניות של הבעת הזדהות מגבולות אחרים, אך נראה שהפעם היה פעם משהו קצת אחר, נרחב יותר. בלבנון ראינו התפרעויות אלימות על הגבול, כולל חצייה, חיתוך גדר וניסיונות חדירה. לחיזבאללה היה הרוג אחד ובארגון הטרור השיעי הודו בסוף השבוע שנתנו חסות לרוב הפעילויות.

סינוואר יצא לחפש אתונות ומצא מלוכה | גל ברגר, פרשנות

פרט לזה ראינו שלוש תקריות של ירי רקטות מדרום לבנון לעבר ישראל, אחת חריגה במיוחד ביום רביעי האחרון, שהפעילה אזעקות בקריות. וגם בגזרה הסורית לא היה שקט. תקרית אחת של ירי רקטות לעבר הגולן, בנוסף למל"ט איראני שחדר מסוריה או מעיראק והופל באזור בקעת הירדן.

בלבנון האצבע המאשימה מופנית לארגונים הפלסטיניים שירו לאות הזדהות. אבל קשה לראות מצב שירו בלי אור ירוק, גם עם בעצימת עין, של חיזבאללה, מי ששולט בפועל בכל מה שקורה בדרום לבנון. בסוריה ייתכן שגם מדובר בארגונים פלסטיניים, אבל לא מן הנמנע שמדובר בגורם פרו איראני כזה או אחר.

כשרואים כל כך הרבה תקריות, הרבה יותר מכל סבב קודם קשה שלא להתרשם שהייתה פה יד מכוונת. יד שניסתה אולי לעשות מעין ניסוי כלים ולראות איך ישראל מתמודדת בחזיתות נוספות, לצד חזית לחימה פעילה בעזה. וזה עוד מבלי שדיברנו על האירועים האלימים בערים המעורבות שסוקרו בהרחבה בכלי התקשורת של אותו מחנה פרו איראני.

התגובה הישראלית הסתכמה בירי ארטילרי פעמיים לעבר לבנון. בגזרה הסורית שבה ישראל לא מהססת להגיב על פרובוקציות בשנים האחרונות, לא ראינו שום תגובה עד כתיבת שורות אלה. מן הסתם הציר הפרו איראני, גם אם לא יזם את הסבב הזה, בוחן את ישראל כל הזמן. על מה היא מגיבה ועל מה לא ולבטח רשם כמה נקודות בפנקס מניסוי הכלים האחרון.

עוד מגמה ששווה לשים לב אליה היא ציפוף השורות המסתמן בציר הפרו איראני בעקבות סבב הלחימה. אחרי שנים של איבה בעקבות העמדה של חמאס בעד ההתקוממות נגד אסד בסוריה, גוברות האינדיקציות שחמאס עשוי לחזור לדמשק.

במידה רבה חמאס בסבב הלחימה הזה שדרג את מעמדו במחנה הפרו איראני. תהיו בטוחים שבחיזבאללה מסתכלים קצת בקנאה, וזוהי גם אולי הסיבה שארגון הטרור השיעי הפעם אפשר הרבה יותר פרובוקציות מאשר בסבבים אחרים. הוא אמנם לא שש להסלמה רבתית עם ישראל, אבל כשהחברים מעזה לוקחים לך את הבכורה, זה לא פשוט.