הר הבית

חמאס מתחזק בירושלים: תיעוד חדש מהר הבית אחרי הלחימה

מבצע "שומר החומות", שחמאס גרר אליו את ישראל בגלל מה שהוא מכנה "הפשעים שלה בירושלים", חשף עד כמה התבסס הארגון בשנים האחרונות במזרח הבירה ושיפר שם את תדמיתו
סולימאן מסוודה
23 במאי 2021
21:01

בתיעוד חדש מהר הבית, מהימים שלאחר הלחימה בעזה, נראות תמונות דרמטיות וחסרות תקדים. דרשן מסגד אל-אקצא, מוחמד חוסיין, מותקף בתום דרשת יום השישי. הסיבה: הוא לא שיבח את ה"ניצחון" של חמאס בדרשה שנשא לעיני כ-80 אלף מתפללים.

התמונות החריגות האלה מצטרפות לגילויי שמחה ואהדה במזרח ירושלים ובמסגד אל-אקצא כלפי ארגון חמאס. כך היה גם ביום שישי האחרון, אז נצפו עשרות אלפי מתפללים שחגגו את הפסקת האש ברחבת המסגד והניפו דגלי חמאס ודגלי פלסטין, בלי התערבות של המשטרה.

מי שזוכים לקריאות השמחה והאהדה הם לא פחות מאנשי הזרוע הצבאית של חמאס, ומי שעומד בראשה, מוחמד דיף - האיש שישראל ניסתה לחסל כמה פעמים במהלך מבצע שומר החומות ולא הצליחה.

היום נראו מראות יוצאי דופן נוספים על ההר כשפעילי פת"ח נעמדו מול תומכי חמאס, הניפו את דגלי התנועה וקראו קריאות בעד ראש הרשות לשעבר, יאסר ערפאת, אנשי חמאס שבו וקראו קריאות שכבר נשמעו בסוף השבוע: "אנחנו אנשי מוחמד דיף".

המקרים האלה מסמנים בעיניי רבים שמכירים את הזירה התעצמות של חמאס במזרח ירושלים. "חמאס הצליח לחבר בין ירושלים, עזה, כמובן אל-אקצא, שייח ג'ראח, ערביי ישראל, ואפילו עם הזירה הצפונית", אומר אריק (האריס) בירבינג, לשעבר ראש מרחב ירושלים ויו"ש בשב"כ. "חמאס מזהה את החולשה של אבו מאזן והרשות הפלסטינית, שכמעט ולא מגיב על פעולות ישראליות בירושלים".

באירוע נוסף מחג אל-פיטר לפני עשרה ימים, ראשי חמאס כיכבו בשלטי ענק ברחבת מסגד אל-אקצא, כאות הזדהות של פעילי הארגון בירושלים עם עזה. וכל זה לא קרוה רק במסגד אל-אקצא. גילויי השמחה פרצו בתום מבצע "שומר החומות" בכמה משכונות מזרח ירושלים.

השם המקביל למבצע שנתן חמאס הוא "חרב ירושלים". בעבורו המבצע סימל יותר מכל את חשיבותה של ירושלים בעיניי הארגון, ומיצב את עצמו בעמדת המושיע של תושבי מזרח ירושלים שמדינת ישראל – לשיטתו של הארגון - החליטה לוותר עליהם.

במשך כל תקופת המבצע היה הר הבית סגור ליהודים מחשש לעימותים אלימים עם מוסלמים. היום, כשלושה שבועות לאחר שנסגר – התחדשו הביקורים בהוראת ראש הממשלה, למרות הפרסום בדבר הסכם סודי בין חמאס לישראל שלפיו המקום יישאר סגור בתקופה הקרובה.

כך או כך נראה שחמאס הצליח להשיג מבוקשו במבצע הזה. מי שמזדהה עם הארגון בירושלים לא חושש עוד לעשות זאת בפומבי. ולחצר האחורית של ישראל - מזרח ירושלים - יש פטרון חדש שרבים רואים בו מושיע.