חבילות סיוע של אונר"א בעזה
צילום: עבד רחים כטיב, פלאש 90

גורם בכיר בממשל האמריקני מאשר את פרסום כאן חדשות: מודעים לתסכול בקרב המדינות התורמות לעזה

הבוקר פורסם שגורמים במדינות התורמות לעזה מתלבטים אם וכמה לתרום לאחר מבצע שומר החומות, תוך הבעת תסכול מהמצב. בתדרוך לכתבים, אישר הבכיר האמריקני את הידיעה: אנחנו מודעים לכך, וזה מובן. עוד הוסיף הבכיר: מטרת ביקור בלינקן - לשמר את הפסקת האש
עמיחי שטיין וגילי כהן
24 במאי 2021
07:52
עודכן ב 16:11

גורם בכיר בממשל האמריקני אישר בתדרוך לכתבים את פרסום כאן חדשות מהבוקר (שני) על העייפות והתסכול בקרב המדינות התורמות: אנחנו מודעים לכך, וזה מובן - יש מחזור של אלימות בין ישראל וחמאס במשך שנים, אנחנו ננסה לגייס כמה שיותר תמיכה, בכך שתתאים ליעדים שלהם.

בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם היום שגורמים במדינות התורמות שמסייעות לרצועת עזה החלו בימים האחרונים בדיונים בנוגע לשאלה אם וכמה כסף לתרום לעזה לסיוע אחרי ההרס במבצע שומר החומות.

גורמים באותן מדינות הביעו תסכול בדיונים על כך שהכסף עובר לעזה "בלי יכולת פיקוח אמיתית ובלי תהליך פוליטי-מדיני רחב יותר". חלקן מתארות את התחושה שהן "כספומט" ומביעים דאגה מכך שאין מטרה גדולה ומקיפה לכספים הללו. לדבריהם, הם "מתוסכלים מההתנהלות ומכך שאין תהליך רחב יותר". יש להדגיש שמדובר כרגע בדיונים ראשוניים בלבד, וטרם התקבלה החלטה בנושא. מאז 2014 השקיעו המדינות התורמות, בעיקר האירופיות, יותר משני מיליארד דולרים בשיקום רצועת עזה.

הבכיר בממשל: מטרת ביקור בלינקן - לשמר את הפסקת האש

הגורם האמריקני הדגיש שמטרת ביקור שר החוץ בלינקן היא לשמר את הפסקת האש, לשפר את חייהם של ישראלים ופלסטינים. הוא התחמק מהשאלה האם יש כוונה להתניע תהליך מדיני, ולמעשה הבהיר כי הדבר הנוכחי החשוב כרגע הוא שהפסקת האש תחזיק מעמד, שכן אינם רוצים לראות את הלחימה מתחדשת. "הממשל מחוייב לפתרון שתי המדינות והוא לא סוטה ממנו - וכרגע מוקדם מדי מאוד לארח את הצדדים בוושינגטון", אמר. 

 עוד אמר הגורם כי האו"ם יוביל את מאמצי השיקום, וכי הוא מאמין שלמצרים יהיה תפקיד כעת בנושא שיקום רצועת עזה. הוא הוסיף שהם בשיחות עם הרשות הפלסטינית בנושא ואמר כי הם לא מדברים עם חמאס, וזה מעין אתגר לרצון להשקיע ברצועה באמצעות גורמים שונים וגם באמצעות הרשות. "נחפש דרכים לשפר את חייהם של הישראלים והפלסטינים בטווח הזמן הקרוב", אמר.  

ישראל מתכננת - שינוי במנגנון העברת הכסף לרצועה

ישראל, מצידה, מתכוונת לשנות את הדרך להעברת כספי הסיוע מקטר לרצועת עזה, כדי לחזק את הרשות הפלסטינית מול חמאס. במסגרת הדיונים בישראל בשאלת הסיוע הכלכלי שמעבירים גורמים לרצועה, במשרד החוץ גיבשו מסמך ובו ארבעה עקרונות להמשך מתן כל סיוע בינלאומי לרצועת עזה:
א. החלשת החמאס מבחינה פוליטית
ב. מניעת התחמשות חמאס
ג. מנגנוני סיוע תחת בקרה
ד. מאמץ לשלב כתנאי לסיוע את נושא השבויים והעדרים

את המסר העביר שר החוץ גבי אשכנזי בשיחות שקיים בשבוע האחרון עם שרי חוץ ערבים, וגם עם שר החוץ האמריקני בלינקן שיגיע מחר לישראל. שר הביטחון בני גנץ יכנס היום דיון בנושא וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לקיים דיון דומה. לדברי גנץ, ישראל רוצה לייעל את העברת הכסף אל הרצועה ולקיים פיקוח הדוק על המיזמים שהוא מיועד להם. "לא נחזור למה שהיה לפני מבצע שומר החומות", הוא הדגיש.