בוב דילן

בין שירי המחאה של שנות ה-60 לסצנת ההיפ הופ: חוגגים 80 לבוב דילן

תוכניות מיוחדות של כאן תרבות על ההשפעה התרבותית והרוחנית חוצת הגבולות והז'אנרים של האיש ששינה לעד את הקשר בין מילים למוזיקה
כאן תרבות
24 במאי 2021
13:57

39 אלבומי אולפן, 125 מיליון אלבומים שנמכרו ברחבי העולם, 10 פרסי גראמי, אינספור אמנים שחבים לו את קיומם ועכשיו גם 80 סיבובים מסביב לשמש. בוב דילן מציין 80 אביבים ותחנת כאן תרבות חוגגת עם תוכניות מיוחדות של "אש זרה" שעורכות מסע בתחנות חייו, ותוכנית מיוחדת של "מה שכרוך" על המורשת הספרותית-מוזיקלית של האדמו"ר המזמר ממינסוטה.

האם ראפר יכול לקבל פרס נובל לספרות?

יובל אביבי ומיה סלע בתוכנית מיוחדת של "מה שכרוך" על הקשר בין שירה מושרת לשירה כתובה בראי המהפכה של בוב דילן. יענק'לה רוטבליט מספר על ההשפעה של דילן על השירה הישראלית, ד"ר נדב אפל טוען שפרס הנובל לספרות שהוענק לו קובר דווקא את דילן עצמו ולא את השירה, וטדי נגוסה וניסן אליהו כהן על ההבדל בין שירה שכותבים לשירה ששרים, והקשר בין דילן להיפ הופ.

דילן בשלוש תחנות

1. מחשבות על ראשית הנדודים

הדרך מדולות' לניו יורק: בוב דילן של האלבום הראשון מציג בפנינו את ההאזנה לרדיו כפתח לאמונה ביכולת לגעת בנצח, את האמן כמי שמלקט את רעיונות קודמיו וממציאם מחדש, ואת המעבר ממחאה לשירה.

2. התבגרות, שברון לב וחיפוש דתי

הבוקר החדש שבא אחר תאונת הדרכים וההתכנסות בחיק המשפחה, ההתבגרות שמובילה לפתחון לב, החיפוש הדתי שהוביל להתנצרות ולשיבה ליהדות, והצורך להמציא את שיריו מחדש.

3. גבורתו של נשיא הרוקנ'רול

המתנה שדילן ביקש להעניק לעולם באמצעות כישרונו, הנזירות כחטא והקול שרק המשורר יכול לשמוע.