הפגנה אנטי-ישראלית בניו יורק
צילום: רויטרס

על רקע העלייה בתקריות אנטישמיות בניו יורק: תוגברה האבטחה בשכונות היהודיות

בהודעה מטעם מושל ניו יורק נכתב: "לשנאה אין מקום במדינת ניו יורק" • ביידן על גל האלימות בארה"ב: המתקפות נגד יהודים איומות וחייבות להיפסק. נשיא ארצות הברית גינה בחריפות את המתקפות המתרבות נגד יהודים, אך לא נקט במילה "אנטישמיות" ולא על דיבר על הנסיבות של הרוב המכריע של התקיפות שהתבצעו על ידי אזרחים ממוצא מוסלמי או על בשולי הפגנות פרו-פלסטיניות
עמיחי שטיין, מואב ורדי ומאיה ראכלין
24 במאי 2021
15:39

מושל ניו יורק קומו הודיע הערב (שלישי) על הגברת האבטחה בשכונות היהודיות, על רקע התקריות האנטישמיות האחרונות. בהודעה שפרסם נכתב: "תגבור נוכחות המשטרה בבתי ספר, בתי כנסת ומוסדות יהודיים - וזאת על רקע הגברת המתח גם בעקבות מבצע שומר החומות". הוא הוסיף: "לא נסבול זאת. לשנאה אין מקום במדינת ניו יורק".

התגברות המתקפות האנטישמיות בארצות הברית: הנשיא ג'ו ביידן פרסם היום (שני) ציוץ ברשת טוויטר בו גינה את המתקפות האחרונות שתועדו בארצו נגד יהודים. "המתקפות האחרונות על הקהילה ההיהודית הן נתעבות והן חייבות להיפסק", כתב ביידן. יש לציין שהנשיא לא נקט במונח "אנטישמיות" ולא התייחס לנסיבות של מרבית התקיפות, שבוצעו על ידי מוסלמים-אמריקנים. 

"אני מגנה את ההתנהגות רוויית השנאה הזו, בבית ובחוץ לארץ - ביכולתנו לא לתת לשנאה הזו שום מרחב", כתב נשיא ארצות הברית. ביידן הצטרף לפולטיקאים ואנשי ציבור אמריקניים רבים אחרים שגינו את המתקפות, ביניהם ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו וחברת הקונגרס הפרוגרסיבית אלכסנדרה אוקסיו-קורטז. 

מה מרגיש יהודי בארה"ב שמרביצים לו בגלל הסלמה בעזה? | שמואל רוזנר, פרשנות

הבוקר פרסם ארגון "שמירה", ארגון של מתנדבים יהודים אזרחיים שמסתובבים בשכונות חרדיות ברחבי ארצות הברית במטרה להלחם באלימות ותקיפות אנטישימיות, סרטון בו ישנו תיעוד לכאורה של תקיפה אנטישמית. בארגון נטען קבוצה של נערים הטרידו מתפללים בעיר ניו יורק, ניסו להכות אותם וצעקו "להרוג את כל היהודים".

בפלורידה שבחוף המזרחי השמיע שלשום אדם קללות אנטישמיות לעבר רב ולעבר יהודים אחרים מחוץ לבית הכנסת של חב"ד בהלנדייל. החשוד ירק על המנורה שהוצבה בחצר ואז הניח צנצנת ובה צואת אדם בפתח בית הכנסת.

במקרה אחר, בברוקלין, הותקפו שני נערים יהודים בצאת השבת על ידי קבוצה של שישה צעירים שהכריחו אותם לומר "Free Palestine" ואז חבטו בהם. נהג מונית מוסלמי של חברת אובר שנקלע למקום חילץ את השניים.