דוד ברנע
עמוס בן גרשום/ לע"מ

אחרי אישור היועמ"ש: דוד ברנע מונה לתפקיד ראש המוסד הבא

מנדלבליט הודיע הבוקר לראש הממשלה כי עוד אין מניעה משפטית למנות את ברנע המכהן כסגן ראש המוסד לתפקיד • ברנע התגייס למוסד ב-1996, כיהן כראש האגף לגיוס סוכנים וזכה עמו בארבעה פרסי ביטחון ישראל
גילי כהן, רועי שרון ותמר אלמוג
24 במאי 2021
17:22

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום (שני) רשמית על מינויו של דוד ברנע, סגן ראש המוסד, לתפקיד ראש ארגון הביון במקומו של יוסי כהן המסיים את תפקידו. על מינוי ברנע הוחלט בסיום השנה שעברה, אך היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הנחה לעכב את כניסתו לתפקיד, בשל הכללים החלים על הממשלה בתקופת הבחירות.

הבוקר עדכן מנדלבליט כי אין עוד מניעה משפטית מלמנות את ברנע, משהתברר כי ככל הנראה לא תוקם ממשלה חדשה עד למועד סיום כהונתו של יוסי כהן בשבוע הבא. מנדלבליט ציין בהחלטתו כי עדיף היה מבחינה משפטית, למנות את ברנע לתקופה קצרה לתפקיד ממלא מקום ראש המוסד. 

לאחר שהתקבלה הודעת היועץ הודיע נתניהו רשמית על מינוי ברנע לתפקיד, ואף חשף את שמו, בטקס שבו העניק את פרס ראש הממשלה למבצעי מוסד לראש המוסד היוצא, יוסי כהן. כהן בירך את מחליפו ואיחל לו הצלחה בתפקיד. "אני משוכנע שראש המוסד הנכנס יעשה חיל וימשיך להוביל את המוסד להצלחות מבצעיות והישגים משמעותיים", אמר כהן.

בנאומו בטקס שיבח נתניהו את פעולות המוסד: "המשימה הראשונה של כל אחד מכם – היא למנוע מאיראן מלהתחמש בנשק גרעיני". הוא ציין כי הוא מעריך את ארצות הברית ידידת ישראל, אבל הוסיף כי "יכול להיות מצב שבו היעד העליון שלנו - להבטיח שהאייתוללות לא יפסיקו את הקיום בן אלפי השנים של העם היהודי – יחייב אותנו להחליט החלטות אמיצות ועצמאיות. מדינת ישראל לא תאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני. בכל מצב – עם הסכם, בלי הסכם - אנחנו נעשה הכול כדי למנוע מאיראן מלהתחמש בנשק גרעיני וזאת כי מדובר בקיום שלנו. זו המשימה הראשונה שלכם".

ההודעה בחודש דצמבר על מינוי ברנע לתפקיד גררה עימות בין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ שזעם על כך שלא עודכן על המינוי. בסביבת ראש הממשלה אמרו אז כי לפי התקנון, החלטת מינוי ראש מוסד היא תמיד של ראש הממשלה. ברנע גבר במרוץ לתפקיד על א', סגן ראש המוסד הקודם ועל ד' נוסף, שעמד בראש כמה אגפים. 

דוד (דדי) ברנע, בן 56, תושב המרכז, נשוי ואב לארבעה, שירת כלוחם בסיירת מטכ"ל. הוא התגייס למוסד בשנת 1996 לקורס קציני איסוף ושובץ באגף מבצעי. הוא פיקד על יחידות מבצעיות בארץ ובחו"ל. בין השנים 2013-2019 פיקד על אגף צומת האחראי על הפעלת סוכנים במוסד, שם הוענקו לאגף בראשותו ארבעה פרסי ביטחון ישראל. משנת 2019 ועד היום כיהן בתפקיד סגן ראש המוסד. הוא בעל תואר שני במנהל עסקים במגמת מימון מאוניברסיטה בניו יורק ובעבר שימש כמנהל עסקי בכיר בבנק להשקעות בארץ.