תיעוד ממקורות פלסטיניים של תקיפת צה"ל בעזה. 18.05.

"הייתי בטוח שנכנסים פנימה": לוחמים הונחו להיכנס לעזה כחלק מתרגיל ההונאה לחמאס

חיילי שריון מספרים לכאן חדשות כי עד הרגע האחרון לא ידעו שהיו חלק מתרגיל שהוביל להפצצת רשת המטרו של חמאס • לראשונה מאז הפסקת האש: מרחב הדיג בעזה ייפתח מחר, סיוע הומניטרי יוכנס לרצועה
איתי בלומנטל
24 במאי 2021
19:52
עודכן ב 22:04

הפצצת "המטרו" של חמאס: באחד האירועים המשמעותיים בסבב הלחימה האחרון ברצועת עזה השריונאים של חטיבה 7 היו בטוחים שעוד רגע הם מתחילים תמרון קרקעי לתוך שטח רצועה עזה. ארבע יממות אחרי הפסקת האש שסיימה את מבצע שומר החומות, מספרים חיילי שריון לכאן חדשות כי בלילה שבו ביצע צה"ל את תרגיל ההטעיה לחמאס וביים הכנות לכניסה קרקעית לרצועה - הם אכן הונחו להיערך לכניסה שכזו.

מעדויות החיילים עולה כי עד הרגע האחרון הם לא ידעו שהם חלק מתרגיל הונאה. "הייתי בטוח שנכנסים פנימה ומתחילה כניסה קרקעית", מספר מפקד פלוגה כ' בגדוד 75, רס"ן ראדיק מונדרצוק. "זו תחושה אדירה. עשיתי ח' פלוגתית ואמרתי לחיילים שעוד ארבע שעות אנחנו נכנסים פנימה. אתה מסתכל לכולם בעיניים וכולם מוכווני משימה עם תחושת שליחות אדירה".

בלילה שבין חמישי לשישי יצא צה"ל לפעולה המשמעותית ביותר במבצע שמטרותיה היו להשמיד את המנהרות וגם להביא לחיסולם של מאות פעילי חמאס באמצעות הונאה. במשך כשעתיים קירב צה"ל כוחות קרקעיים לגבול עזה. הם ירו מאות פגזים ללא הרף. וכאמור, לא רק כלי תקשורת בעולם חשבו בטעות שצה"ל נכנס קרקעית לרצועת עזה. גם החיילים שהשתתפו בפעולה לא שותפו בסוד ההונאה.

רס"ן מונדרצוק סיפר כי הפעולה הראשונה שביצעה הפלוגה בפיקודו הייתה בשיתוף רב זרועי עם חיל האוויר. "הפלוגה שלי הובילה את הגדוד לפעולת ההונאה הגדולה. נסענו בסביבות 35 קילומטר". לשאלה האם הוא חש שנעשה שימוש ביחידה בפיקודו אמר מונרצוק: "לא שימשנו שום כלי בלוח שחמט. היינו הכוח היותר משמעותי ובלעדינו הם לא היו מבצעים את מה שביצעו. המשכנו לבצע פעולות אקטיביות מאוד. השמדנו הרבה חוליות תצפית ונ"ט. אין לנו שום תחושת פספוס, אנחנו כאן בשביל לבצע. יש את הדרג המדיני שיקבל החלטות ואותו אנחנו מקבלים ומעריכים. יש לנו מפקד אחד שהוא מפקד הצבא".

גדוד 75 היה בעיצומו של אימון ברמת הגולן כשהחלה הלחימה במבצע "שומר החומות". בתחילת הלחימה בעזה הוסט הגדוד לכוננות ביהודה ושומרון ואחר כך נשלח לגבול הרצועה. סמל רועי חשאי, מפקד טנק בפלוגה כ' סיפר לכאן חדשות על התחושות מהרגע שהבין כי הגדוד יורד לעזה: "שמחנו בדבר ורצינו להיות חלק מהמערכה. הבנו שזה הולך להיות דבר משמעותי ולא סתם עוד התחממות כזו או אחרת".

בתחבולות תעשה לך מלחמה: האזינו להסכת עוד יום

לראשונה מאז הפסקת האש: מרחב הדיג בעזה ייפתח מחר, סיוע הומניטרי יוכנס לרצועה

לראשונה מאז הפסקת האש: מרחב הדיג בעזה ייפתח מחר (שלישי) ל-6 מיילים ימיים, סיוע הומניטרי יוכנס לרצועה דרך מעבר כרם שלום. ייצוא סחורות מהרצועה לא יתאפשר לפי שעה. עוד הוחלט לאפשר החל ממחר מעבר של חולים לטיפולים מצילי חיים, עובדי ארגונים בין לאומיים ועיתונאים זרים דרך מעבר ארז.

בהכנת הידיעה השתתף רועי שרון