ההילולה בהר מירון, רגעים לפני האסון, 29.04.21
צילום: דוד כהן, פלאש 90

האסון במירון: לחץ על משפחות ההרוגים להתנגד לוועדת חקירה ממלכתית

בני משפחות סיפרו על הלחצים שהופעלו כדי שיצאו בקריאה נגד המהלך • אח שכול כתב בקבוצת הוואטסאפ של המשפחות: "קיבלתי שיחה מישהו שהציג את עצמו כעוזר של גפני, ושאל האם המשפחה מוכנה להצטרף לחתימה על מכתב נגד הוועדה"
עקיבא ווייס
24 במאי 2021
21:10

בני משפחות ההרוגים באסון במירון סיפרו לכאן חדשות על לחצים שמופעלים עליהם, כדי שיצאו בקריאה נגד הקמת ועדת חקירה ממלכתית, כביכול בהוראת רבנים. ב"חדשות הערב" בכאן 11 פורסמו היום (שני) התכתבויות ועדויות למסרים שהועברו למשפחות. 

בין השאר, אח שכול כתב היום בקבוצת הוואטסאפ של משפחות ההרוגים: "קיבלתי שיחה ממישהו שהציג את עצמו כעוזר של גפני, ושאל האם המשפחה מוכנה להצטרף לחתימה על מכתב כנגד ועדה ממלכתית בהוראת גדולי ישראל". 

בלשכתו של גפני מכחישים ואומרים "חבר הכנסת משה גפני תומך בוועדת חקירה ממלכתית על מלא". 

מוקדם יותר, אישרה הוועדה המסדרת בכנסת להעניק פטור מחובת הנחה לחוק להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון. חלק מחברי גוש נתניהו התנגדו: "תתביישו, בושה". 19 חברי כנסת הצביעו בעד, 13 התנגדו.

בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוח | האזינו להסכת "עוד יום"

עוד קודם לכן דרש פורום משפחות האסון במירון מראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ועדת חקירה ממלכתית בלתי תלויה לחקר האסון. במכתב לנתניהו כתבו המשפחות כי האסון הוא "יום כיפור אזרחי" וכי יש למצות את הדין עם האחראים ולמנוע הישנות של מקרה דומה בעתיד. המשפחות גם דרשו לשלב בוועדה נציגים מטעמן המכירים את אורח החיים החרדי.

אלה שמות ההרוגים באסון במירון

באסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בערב ל"ג בעומר נהרגו 45 בני אדם מדוחק וצפיפות במתחם ההדלקה של חסידות תולדות אהרן. חברי כנסת רבים קראו להקמת ועדת חקירה ממלכתית. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה על הקמת צוות חקירה משותף למשטרה ולמחלקה לחקירות שוטרים.