מנדלבליט
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש מגיב להתקפות על בג"ץ: אין מקום להסתה נגד העליון

אתמול ביהמ"ש קבע שהכנסת השתמשה לרעה בסמכותה בנוגע להגדלת התקציב ההמשכי, וספג ביקורות במערכת הפוליטית. מנדלבליט: "גם אם עמדת הממשלה או הכנסת אינה מתקבלת, אין מקום לפגיעה במעמד בית המשפט העליון או במעמד השופטים"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
24 במאי 2021
22:35

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב הערב (שני) למתקפות על בג"ץ ואמר: "אין מקום להסתה נגד העליון". בהודעה שפרסם היועץ – ברקע החלטת בג"ץ הנוגעת לאישור הגדלת התקציב ההמשכי והמתקפה במערכת הפוליטית – הוא ציין: "גם אם עמדת הממשלה או הכנסת אינה מתקבלת, אין מקום לפגיעה במעמד בית המשפט העליון או במעמד השופטים". 

אתמול קיבל בג"ץ את העתירות נגד תיקון חוקי היסוד, שאיפשר הגדלה של התקציב ההמשכי ב-11 מיליארד שקלים לאחר שעבר המועד האחרון להעברת התקציב. בית המשפט פסק, ברוב של שישה שופטים מול שלושה, שהכנסת עשתה שימוש לרעה בסמכותה. עם זאת, כיוון שרוב התוספת התקציבית כבר חולקה, ו-2020 הסתיימה, הסתפק בית המשפט באזהרה מפני חקיקה דומה בעתיד, ולא ביטל את התיקון. 

הפסיקה עוררה כמה תגובות חריפות, אחת מהן של יו"ר הכנסת יריב לוין, שאמר: "ההחלטה משוללת כל סמכות ומזעזעת. אנו עדים לאירוע מטורף כשקומץ של שישה אנשים מתכסים בגלימת המשפט כדי לבצע הפיכה שלטונית. מדובר בהחלטה נעדרת כל תוקף, בהיותה מנוגדת לעקרונות הבסיסיים ביותר של ריבונות העם, הפרדת הרשויות ושלטון החוק".