הודא אל-מטרושי

המוסכניקית הראשונה באיחוד האמירויות: "שברתי את המוסכמות"

הודא אל-מטרושי, האישה הראשונה באמירויות שפתחה מוסך משלה והפכה לכוכבת, בשיחה עם כאן חדשות: "אינשאללה יגיעו ישראלים ונשרת אותם" | מעבר לקו
רועי קייס
25 במאי 2021
09:41

אחד השמות החמים בתקשורת באיחוד האמירויות בתקופה האחרונה היא אישה שעד היום הייתה אלמונית - הודא אל-מטרושי, בת 36, מהנסיכות שרג'ה, השלישית בהיררכיה של המדינה המפרצית. הסיבה: הודא היא האישה הראשונה באמירויות שפתחה מוסך, שאותו היא מנהלת. היא הפכה לאחרונה לעוד סמל בקידום מעמד האישה באמירויות ואפילו יורש העצר של אבו דאבי, מוחמד בן זאיד, התקשר אליה.

"אתם דוגמה אישית לכולם", אמר לה בן זאיד. "מוזר מאוד לראות אישה עובדת במוסך", מספר עובד במוסך של הודא אל-מטרושי. "אחרי שהתחלנו לעבוד, לפרק ולהרכיב, ראינו שיש לה ידע".

אל-מטרושי סיפרה לכאן חדשות שבאוניברסיטה היא בכלל למדה תקשורת ומדעי החברה, אבל האהבה שלה עוד מגיל קטן הייתה מכוניות - או ליתר דיוק תיקון מכוניות. וזה דווקא בחברה פטריארכלית שמרנית שרכב, ומה שקשור לטיפול בו, מזוהה בעיקר עם גברים. יש עוד מכונאית אחת או שתיים באמירויות, אבל הייחוד של הודא הוא שהיא הלכה עד הסוף ופתחה מוסך משלה, יחד עם שני עובדים גברים. זה לא דבר מובן מאליו בנוף האמירותי והמפרצי.

על השיחה מיורש העצר סיפרה אל-מטרושי: "התחושה מדהימה, אנרגיה חיובית שמחקה את האנרגיה השלילית. העניק לי מוטיבציה עצומה להמשיך בתחום זה". לדבריה, "יש הצקות, יש אנשים שלועגים לסיטואציה, כי אני אישה או בחורה הראשונה בתחום הזה. חייבת להיות ביקורת שלילית. אם אתה מצליח, בטח יבקרו אותך".

יש מי שמרימים גבה על הבחירה שלה, במיוחד לאור העובדה שהיא שעושה את זה בנסיכות הכי שמרנית באמירויות - שרג'ה. זו נסיכות שהרבה פחות פתוחה מאשר של דובאי ואבו דאבי. אבל נראה שיש שני דברים שמאוד מחזקים את הודא, המשפחה והסביבה הקרובה, שלא נטשו אותה, והמטרה היותר נעלה – להראות שנשים מסוגלות לשבור תקרות זכוכית במדינות ערב.

"המשפחה בהתחלה קצת חששה, כי אני אישה בתחום הזה שהוא גברי. אבל השבח לאל המשפחה תמכה בי, והכול הסתדר", היא סיפרה. "שברתי את המוסכמות ושני המינים במקצוע, לא רק גברים. פעם לא היו עורכות-דין, עכשיו יש, לא היו שרות - עכשיו יש. יש כאן העצמה נשית והאישה היא מחצית מהחברה".

בצירוף מקרים מעניין, אל-מטרושי היא קרובה של נורא אל-מטרושי, שלא מזמן נבחרה להיות האישה הראשונה באמירויות שתטוס לחלל. בין המוסך לירח. גם בשיחה עם כאן חדשות היא הודתה שהדרך של הנשים באמירויות ומקומות נוספים היא עוד ארוכה, ושעדיין צריכים להישבר לא מעט מחסומים בחברה הפטריאכלית והשבטית שמנסה לצאת לדרך חדשה.

וכמובן שאי אפשר בלי הזווית הישראלית. אין ספק שלפני הסכמי אברהם לא היינו יכולים לדבר עם אל-מטרושי, שכבר מציעה לנו שירותים במוסך. "ברוכים הבאים ישראלים, אינשאללה יגיעו ישראלים ונשרת אותם, גם מכל מדינות ערב ומכל רחבי העולם", היא איחלה. "מדינת האמירויות היא מדינת שלום".

בשנים האחרונות גם מוסכניקיות אחרות במדינות ערב הפכו לאייטם חדשותי. אולי כשהן לא יהפכו לאייטם חדשותי, וכשהן לא יקבלו שיחה מהשליט, נדע שיש באמת שוויון.