הכותל

פרסום ראשון: בשל המתיחות בירושלים - בוטל טקס השבעת לוחמים בכותל

חיילי הנח"ל היו אמורים להישבע אמונים בכותל ביום חמישי, אך טקס ההשבעה הועבר לאנדרטת הנח"ל ליד פרדס חנה. הסיבה להחלטה שהתקבלה בעיצומו של מבצע שומר החומות: חשש בקרב אנשי החטיבה שמשפחות וחברי הלוחמים יותקפו בדרכם לכותל • צה"ל: "ההחלטה על מיקום קיום טקס ההשבעה התקבלה במהלך מבצע 'שומר החומות' בהתאם להערכת המצב המבצעית"
רועי שרון
25 במאי 2021
20:00

פרסום ראשון: טקס השבעת לוחמי חטיבת הנח"ל שתוכן ליום חמישי הקרוב הועתק ממקומו המקורי בכותל המערבי לאנדרטת הנח"ל ליד פרדס חנה. הסיבה לשינוי המיקום הוא חששם של אנשי החטיבה לשלומם של משפחות וחברי הלוחמים שאמורים היו להגיע לעיר העתיקה בירושלים.

ההחלטה התקבלה בעיצומו של מבצע שומר החומות, כהשמהומות בירושלים היו בשיאן. הר הבית היה אז, ובמידה רבה גם היום, מוקד לעימותים אלימים, השלכת אבנים, יידוי זיקוקים ותקיפת שוטרים ולובשי מדים. על רקע זה החליטו בחטיבת הנח"ל להעתיק את מקום הטקס. מאז הלך הרוח בבירה מעט נרגע, אך בשל שיקולים תכנוניים, ההחלטה בנח"ל נותרה על פיה. 

מצה"ל נמסר בתגובה: "ההחלטה על מיקום קיום טקס ההשבעה התקבלה במהלך מבצע ׳שומר החומות׳ בהתאם להערכת המצב המבצעית. מפאת קוצר הזמן, לא ניתן היה להעביר את מיקום הטקס מרגע סיום המבצע בשל משאבים מנהלתיים. הטקס התבצע באופן ראוי אשר מכבד את מעמד זה ככלל טקסי סיום ההכשרות בצה״ל".

הגפרור שהצית את האש | "עוד יום" על המהומות בירושלים

היום פורסם תיעוד בלעדי בכאן חדשות משייח' ג'ראח של שוטר שירה כדור ספוג בגב של נערה בת 16 כשעמדה בחצר ביתה ופצע אותה בינוני. בעקבות פרסום הודיע מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי שהלוחם שירה את הכדור יושעה מתפקידו.