לוחמי אש, למצולמים אין קשר לכתבה
צילום: דוד כהן, פלאש90

שבעה כבאים בטבריה זומנו לשימוע על "סירוב לפקודה מבצעית בעת מלחמה"

על רקע המהומות בערים המעורבות: נציב הכבאות הורה להציב שמירה לילית בתחנות הכבאות. כבאי שמונה כבאים מטבריה מחו, ובהתאם להנחייה שקיבלו מההסתדרות, סירבו לבצע את ההוראה. נציב הכבאות ליו"ר ההסתדרות: התבטאויותיך החמורות הובילו שמונה כבאים לסרב פקודה ולהפקיר כוננות לילה
משה שטיינמץ
25 במאי 2021
21:21

סערה בשירות הכבאות: שמונה כבאים בתחנת טבריה הודיעו אחרי פרוץ המהומות בערים המעורבות לפני שבועיים, כי הם אינם מוכנים לבצע שמירות לילה בתחנה - בניגוד לפקודה שניתה על ידי נציב הכבאות. ההוראה ניתנה עם פרוץ המהומות מחשש לפגיעה בתחנות הכיבוי. הכבאים הונחו על ידי ההסתדרות שלא לבצע את ההוראה. נציב הכבאות ליו"ר ההסתדרות: הובלת כבאים לסירוב פקודה.

האלימות בערים המעורבות בשבועיים האחרונים הביאה את נציב שירותי הכבאות וההצלה רב טפסר דדי שמחי להורות לכל תחנת כבאות לבצע שמירות לילה. מטרת השמירות הייתה למנוע מפגיעה בתחנות הכיבוי והציוד שבהן.  

אולם שמונה כבאים מתחנת טבריה סירבו להוראה החדשה, וראו בה הרעה בתנאי ההעסקה שלהם. על רקע זה פנו לוועד העובדים המקומי בטבריה ולהסתדרות בבקשה לסעד. ההסתדרות הנחתה את הכבאים שלא לבצע את ההנחיה.

בעקבות האירוע הכבאות השעתה את יו"ר הוועד המקומי בטבריה, אך בית הדין לעבודה ביטל את ההשעיה. הכבאים זכו לגיבוי מיו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, שהנחה אתמול את הכבאים שלא לבצע שמירות לילה והורה היום על צעדים ארגוניים.

היום כתב נציב הכבאות דדי שמחי ליו"ר ההסתדרות: "התבטאויותיך החמורות הובילו שמונה כבאים לסרב פקודה ולהפקיר כוננות לילה בתחנת טבריה, במהלך מבצע שומר החומות. בזמן שמדינת ישראל הייתה נתונה תחת מתקפות טילים; בזמן שמהומות פשו ברחובות הארץ, בזמן שמפקד מחוז הצפון הותקף בלבנים בדרכו לתחנת נצרת והיה כפסע מלהיפגע באופן חמור, בזמן שתחנות כבאות והצלה היו תחת איום לפגיעה - כבאים העזו לסרב פקודה בחסות ההסתדרות". 

שורת מפקדי תחנות בכבאות הצטרפו לכעסו של נציב השירות, ופנו במכתב לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. "מכתבו של יו"ר ההסתדרות הוא לא פחות מקריאה לאנרכיה בכבאות, והנחיה לסירוב פקודה המוני", כתבו קציני הכבאות לשר.