חיילים בגובל עזה
צילום: אי-פי

מצרים זימנה את ישראל, חמאס והרשות לשיחות בקהיר להשגת הפסקת אש ארוכת טווח

פרסום ראשון | התנאי הישראלי: כל צעד בשיקום עזה יותנה בהתקדמות סוגיית השבועיים והנעדרים. טרם נקבע תאריך לפסגה • קטר תעביר לעזה סיוע בסך 500 מיליון דולר
גילי כהן
26 במאי 2021
20:18

פרסום ראשון: מצרים זימנה את ישראל, חמאס והרשות הפלסטינית לשיחות בקהיר, כהמשך להפסקת האש בין הצדדים. מטרת השיחות היא לדון באפשרות רגיעה ארוכת טווח ובסוגיית השבויים והנעדרים בעזה. ביום שישי הגיע לישראל גנרל מצרי כדי לדון ביוזמה המצרית. ישראל הציבה שני תנאים לקיום השיחות. האחד - שהן יתקיימו בערוצים נפרדים, ולא במקביל. השני - שכל צעד בשיקום עזה יותנה בהתקדמות בסוגיית השבועיים והנעדרים. עד כה, מועד לדיונים אלה לא נקבע.

בתוך כך, שר החוץ הקטרי, מוחמד עבד א-רחמן אל ת'אני, אמר הערב כי ארצו תעניק 500 מיליון דולרים לשיקום רצועת עזה. זאת בהנחיית אמיר קטר, השייח' תמים בן חמד אל ת'אני. מצרים הציעה הבוקר להקים גם צוות בין-לאומי, בראשותה ובהשתתפות מדינות ערב נוספות, כדי שיפקח על העברת הכסף לשיקום עזה מהארגונים התורמים אל תוך הרצועה.

לפי ההצעה, לרשות הפלסטינית יהיה תפקיד בעניין וכך גם לאו"ם, ובמקביל יובטח לחמאס כי יתחשבו ברצונותיהם בעניין הפרוייקטים הנוגעים לבנייה מחדש של הרצועה לאחר המבצע. אמש שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר בתום פגישתו עם נתניהו ועם אבו מאזן כי ארצות הברית תוודא שחמאס לא ירוויח משיקום עזה.

מוקדם יותר היום, בנאום ראשון לאחר מבצע "שומר החומות", שיגר מנהיג חמאס ברצועת עזה, יחיא סינוואר, איום לישראל: "אם אתם רוצים להישאר קיימים עוד זמן - התרחקו מאל-אקצא וירושלים". בעניין הסיוע המיועד לשיקום הרצועה אמר סינוואר כי חמאס והפלגים הפלסטיניים לא יגעו בכספים האלה. "חמאס, הזרוע הצבאית והפלגים לא צריכים את הכסף הזה. לא ניקח גרוש, יש לנו את המקורות שלנו", אמר.

על האיומים לחסל אותו ואת מוחמד דף, אמר סינוואר כי זו המתנה הכי גדולה שישראל יכולה לתת לו. "אני מעדיף למות ממטוס קרב ולא מקורונה או מהתקף לב", הוסיף. הוא הודיע כי הוא נוסע כעת לביתו וכי אם ישראל רוצה תמונת ניצחון היא יכולה לשלוח מטוס לפגוע בו.

עוד אמר סינוואר על המערכה האחרונה כי "על האויב ועל העולם לדעת שזו רק הייתה חזרה גנרלית - תמרון קטן, שמראה מה יכול להיות אם ישראל תנסה שוב לפגוע באל-אקצא. אני בטוח שיש לנו בתוך ישראל לפחות 10,000 שהידים שכל אחד ייקח סכין לדקור בו, או רכב לדרוס בו, או בקבוק תבערה להבעיר בו את לבבותיכם, או גלון בנזין לשרוף בו יערות, אם יפגעו באל-אקצא.

בהכנת הידיעה השתתף גם רועי קייס