-

"לא לוקחים סיכונים": אחרי המהומות - הנשק אוזל מהמדפים

לפי המשרד לביטחון הפנים, בשבועיים האחרונים יותר מ-2,700 אזרחים ביקשו רישיון לשאת נשק • ישראלים רבים מרגישים שהם צריכים למלא בעצמם את הריק שמשאירה המשטרה: "זה לא שהשנאה עברה להם"
ויקו אטואן
26 במאי 2021
23:28
עודכן ב 07:12

11 הימים של מבצע שומר החומות אילצו את עוה"ד יניב חזן, תושב המועצה המקומית מיתר שבדרום, להתחמש במה שהיה זמין לו. כל נסיעה מביתו למשרדו בבאר שבע, מרחק נסיעה של 20 דקות בלבד, מלווה לדבריו בפחד גדול. חזן נאלץ להצטייד לאחרונה באלה במכוניתו. "אנחנו לא לוקחים סיכונים", הוא מספר. "אנחנו רוצים שתהיה לנו את כיפת הברזל שלנו בתוך הבית, כדי שאם יתקפו אותנו אנחנו נוכל גם לירות בטילים מבית".

צפו בכתבה המלאה מתוך חדשות הערב

"חיפשתי מה האפשרויות שקיימות בשוק כדי שתהיה לי אפשרות להגנה עצמית. אז מצאתי אקדח גז פלפל", אמרה ג'ולי קייט, תושבת מיתר. "אם מישהו בא ועוצר אותי ופותח את החלון, אז לפחות יש לי דרך להרתיע".

תושבי הנגב, כמו תושבי הצפון והערים המעורבות בישראל, הרגישו בימים הראשונים למבצע שביטחונם האישי הופקר. שאין דין ואין דיין ברחובות ובכבישים הבין-עירוניים. "בשבועיים האחרונים חזרתי הביתה לא פעם עם ידיים רועדות, ואני לא בן אדם שמפחד", סיפרה קייט. "אין פה משילות, והתושבים בסופו של דבר נאלצים לנקוט אמצעים ולהגן על עצמם. על החיים שלהם, על החיים של הילדים שלהם".

בחנויות הנשק ברחבי הארץ מדווחים על היסטריה של ממש, עלייה של מאות אחוזים בבקשות לקבלת רישיון לנשיאת נשק. "אנשים באמת מרגישים שמשהו כאן קורה", סיפר נפתלי מילר, מחברת הנשק "ארומה ארמס טקטיקל". "הם מרגישים שהם רוצים את היכולת להגן על עצמם, אם הם יצטרכו".

גם במטווחים ברחבי הארץ קשה למצוא בימים האחרונים מטרה פנויה. "עם כל המצב במדינה כדאי שיהיה אקדח טוב צמוד אליי", אומר מאיר בוארון מבני ברק. "עד עכשיו עם הנשק הגנתי על אשתי, עכשיו אני צריך גם להגן על עצמי".

מבצע שומר החומות אמנם כבר מאחורינו, אבל את הביטחון האישי שנפגע במהלך המהומות וגם את חוסר האמון במשטרה יהיה קשה לשקם. עד שזה יקרה, אם יקרה, החימוש האזרחי יימשך ככל הנראה, וביתר שאת.