משרד המשפטים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המשנה לפרקליט המדינה היוצאת: "היה צריך להגיש כתב אישום על שוחד בכל תיקי נתניהו"

המשנה לפרקליט המדינה היוצאת, עו"ד נורית ליטמן בריאיון פרישה בכאן רשת ב: "לא שיניתי את עמדתי. היועמ"ש חשב אחרת" • על אי העברת חומרים לסנגורי נתניהו: "לא חושבת שיש חומרי חקירה שהפרקליטות הייתה מודעת להם ולא מסרה אותם"
תמר אלמוג ומרדכי גילת
27 במאי 2021
11:16

המשנה לפרקליט המדינה היוצאת, עו"ד נורית ליטמן, אומרת היום (חמישי) כי לא שינתה את עמדתה כי היה צריך להאשים את ראש הממשלה נתניהו בשוחד גם בתיקים 1,000 ו-2,000. בריאיון ראשון מאז שפרשה מהפרקליטות אמרה עו"ד ליטמן לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב: "מאוד האמנתי בעמדה שלי. לא שיניתי את עמדתי המקצועית. חשבתי שאפשר ונכון לייחס שוחד בתיקי 1000 ו-2000. היועץ המשפטי לממשלה קיבל החלטה אחרת. כך עובדת המערכת. הוויכוח ענייני ולא אישי, בסוף יש גורם מחליט והוא הקובע".

האזינו לריאיון עם עו"ד נורית ליטמן בכאן רשת ב

ליטמן התייחסה לאי מסירת חומרי החקירה לסנגוריו של ראש הממשלה נתניהו, כפי התבררה בדיון השבוע: "אני לא חושבת שיש חומרי חקירה שהפרקליטות הייתה מודעת להם ולא מסרה אותם. ברור שעדיף שלא תהיה טעות ובפרט בניהול תיק נגד ראש הממשלה. צריך לשאוף לכמה שפחות טעויות בתיק כזה. בסך הכול התיק הזה מתנהל כפי שהפרקליטות ציפתה שיתנהל, עם ההבנה של המורכבויות שיש בתיק. ברור שיש תקלות שקורות גם על הדרך, לא את הכול אפשר לצפות מראש, תקלות יכולות לקרות גם במשטרה".

ליטמן ציינה כי הפרקליטות זהירה מאוד בתיקי האלפים: "כל טענה שעולה זוכה להתייחסות ודיון ברמות הכי בכירות". היא הוסיפה כי קשה להתייחס ברצינות לטענה שתופרים תיקים: "טענה שאין מאחוריה הרבה מעבר לכותרת", אמרה.

המשנה לפרקליט המדינה היוצאת, עו"ד נורית ליטמן (צילום: משרד המשפטים)

עו"ד ליטמן ציינה כי מבין שרות ושרי המשפטים שעמם עבדה, העבודה הטובה ביותר הייתה מול איילת שקד: "כפרקליט, הייתה תחושה שלא מתערבים בעבודה שלך וכן מקדמים יוזמות חקיקה ושינויים שיכולים להועיל מבחינה משפטית". 

ליטמן פרשה מהפרקליטות באחרונה לאחר 31 שנים שבהן כיהנה במגוון תפקידים ובהם גם פרקליטת מחוז ירושלים. באחרונה כאמור, ביקשה לסיים את עבודתה כמשנה לפרקליט המדינה. לשאלה על ההתמודדות עם המתקפות על אנשי הפרקליטות והלחץ המופעל על עובדיה אמרה: "לא פרשתי בגלל נקודת שבר. הרגשתי שהגעתי למיצוי. הייתי בתפקידים הכי מעניינים שיכולים להיות בפרקליטות. הרגשתי שזה הזמן לעשות דברים אחרים בחיים". 

ליטמן הוסיפה כי מדובר בעבודה עם המון אחריות ולחץ וזה ניכר מאוד אחרי שפורשים. "רק כשפרשתי התחלתי לישון לילות שלמים. אכפת לנו מה אומרים עלינו, אבל ביקורת חיצונית לא שוברת. הדרייב הפנימי שאיתו בא פרקליט לעבודה, התחושה שהוא עושה מה שהוא מאמין בו ושהוא עושה משהו טוב, מנצחת את הכול. זה לא אומר שהוא לא עושה טעויות. כולנו בני אדם. גם אני עשיתי טעויות".