-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

התיווך בין ישראל לחמאס: משלחת מצרית נוספת תגיע בקרוב לארץ

המשלחת צפויה להגיע בימים הקרובים • ח"כ איתמר בן גביר: "אני מזועזע מהרצון והכוונות האלה. אנחנו יורקים בפרצוף של תושבי הדרום". ח"כ מיכאלי: נתניהו מחזק את חמאס • נציבת זכויות האדם של האו"ם: ייתכן שתקיפות ישראל בעזה מהוות פשעי מלחמה
גילי כהן, רשת ב
27 במאי 2021
11:53

התיוון המצרי בין ישראל לחמאס: בימים הקרובים צפויה להגיע לארץ משלחת נוספת כדי לדון ביוזמה המצרית, כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם רן בנימיני בכאן רשת ב. 

אתמול פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי מצרים זימנה את ישראל, חמאס והרשות הפלסטינית לשיחות בקהיר, כהמשך להפסקת האש בין הצדדים. ח"כ איתמר בן גביר הגיב על הדיווח בכאן רשת ב, ואמר: "אני מזועזע מהרצון והכוונות האלה, גם מזה שעדיין יש עפיפוני נפץ בדרום ויש השתקה סביב זה. אנחנו יורקים בפרצוף של תושבי הדרום".

יו"ר העבודה, ח"כ מרב מיכאלי הגיבה גם היא על הדיווח, ואמרה בכאן רשת ב: "שוב רואים שנתניהו מנהל מו"מ עם חמאס. הוא עושה ההיפך משהבטיח. הוא מחזק את חמאס, הוא מאפשר לו להישאר בשלטון ולהעביר לו כסף שהולך לבניין הכוח שלו".

מטרת השיחות, כפי שפורסם אתמול, היא לדון באפשרות רגיעה ארוכת טווח ובסוגיית השבויים והנעדרים בעזה. ביום שישי הגיע לישראל גנרל מצרי כדי לדון ביוזמה המצרית. ישראל הציבה שני תנאים לקיום השיחות. האחד - שהן יתקיימו בערוצים נפרדים, ולא במקביל. השני - שכל צעד בשיקום עזה יותנה בהתקדמות בסוגיית השבועיים והנעדרים. עד כה, מועד לדיונים אלה לא נקבע.

נציבת זכויות האדם של האו"ם: ייתכן שתקיפות ישראל בעזה מהוות פשעי מלחמה

נציבת זכויות האדם של האו"ם, מישל בצ'לט האשימה הבוקר את ישראל באחריות להסלמה שהובילה למבצע "שומר החומות". בפתח הדיון במועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה אמרה בצ'לט: "ראינו את ההסלמה הגרועה ביותר מאז 2014. על פי הנתונים של המשרד שלנו 232 פלסטינים נהרגו על ידי כוחות הביטחון בישראל. בו זמנית, רקטות שנורו לעבר ישראל על ידי חמאס הרגו 10 ישראלים כולל ילדים. למרות שלכאורה ישראל תקפה מטרות צבאיות, היא פגעה במטרות אזרחיות רבות. למרות טענותיה של ישראל לפיהן בניינים אלו אכלסו טרורסטים, לא ראינו לכך הוכחות".

לדברי בצ'לט: "למרות שישראל נקטה זהירות כגון שליחת הודעות לפני פיצוץ, תקיפות באזור אזרחי כל כך צפוף מעלות שאלות בנוגע לפעילות ישראל בהתאם לחוק הבין-לאומי. ייתכן כי התקיפות מהוות פשעי מלחמה. הדבר נכון גם על הצבת ארגוני לחימה בתוך בניינים אזרחיים. בניגוד לישראל, שלה יש את כיפת ברזל, לפלסטינים אין שום הגנה מהתקיפות הישראליות, כאשר ישנו גם סגר על עזה".

"לישראל יש את הזכות להגן על עצמה, אך גם לפלסטינים יש זכויות לחיים וכבוד", אמרה בצ'לט. "מונעים מהפלסטינים זכויות בסיסיות. בשייח ג'ראח הסכנה של גירוש ממשיכה להעלות את המתיחות. אני קוראת לרשויות בישראל להפסיק גירוש זה".

הצעת המדינות המוסלמיות להקמת ועדת חקירה שתבדוק פשעים אפשריים שבוצעו על ידי ישראל בימי המבצע צפויה לזכות לרוב.