משרד החוץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות דברי שר החוץ הצרפתי: שר החוץ אשכנזי זימן לשיחת נזיפה את שגריר צרפת בישראל

ז'אן איב לה דריאן אמר בראשית השבוע בעקבות הלחימה בעזה כי ישראל עלולה להפוך למדינת אפרטהייד • נציבת זכויות האדם של האו"ם בדיון מיוחד בעקבות ההסלמה: לא ראינו הוכחות לכך שבניינים בעזה איכלסו פעילי טרור
עמיחי שטיין ומתי ברנהרדט
27 במאי 2021
12:44

שר החוץ, גבי אשכנזי זימן היום (חמישי) לשיחת נזיפה בלשכתו את שגריר צרפת בישראל, אריק דנון בעקבות דבריו של שר החוץ הצרפתי ז'אן-איב לה דריאן, כי "ישראל עלולה להפוך למדינת אפרטהייד".

שר החוץ אשכנזי הבהיר לשגריר הצרפתי כי הדברים שנאמרו אינם מקובלים, אינם מבוססים ורחוקים מהמציאות וכי ישראל דוחה אותם על הסף. "ישראל מצפה מידידותיה שלא להתבטא בצורה חסרת אחריות אשר נותנת רוח גבית לגורמים קיצוניים ולפעילות אנטי ישראלית", אמר אשכנזי לשגריר. הוא הביע דאגה מהעלייה באירועי האנטישמיות בצרפת והדגיש כי הוא מצפה מהמנהיגות בצרפת לגנות אירועים אלו ולפעול להפסקתם.

בתום הפגישה אמר אשכנזי: "דברי שר החוץ אינם מקובלים ומעוותים את המציאות. ישראל היא מדינה דמוקרטית שומרת חוק ואני מוחה בתוקף על כל ניסיון לערער על עובדה זו ועל יסודותיה של מדינת ישראל. צרפת התעלמה באופן מופגן מכל צעדי המנע שעשתה ישראל למניעת ההידרדרות ודבריו של שר החוץ נותנים, הלכה למעשה, פרס לגורמים קיצוניים ולארגוני הטרור, בראשם ארגון הטרור חמאס". 

ראש הממשלה נתניהו תקף אתמול במסגרת נאום בטקס לזכר חללי אלטלנה את התבטאות שר החוץ הצרפתי, ואמר כי מדובר ב"טענה מחוצפת שאין לה שום יסוד". לצד זאת אמר נתניהו כי "היו מתקפות גם באירופה ובארה"ב, שכאילו מסתתרות מאחורי ביקורת. זו מהות האנטישמיות. יש חזית מדינית, רוב מדינות אירופה תמכו בזכותנו להגן על עצמנו, אבל גם כאן היו צלילים חורגים".

בהמשך לביקורת הבינלאומית נגד ישראל בנוגע למבצע "שומר החומות", היום התקיים בז'נבה דיון של מועצת זכויות האדם של האו"ם. נציבת זכויות האדם מישל בצ'לט הצ'יליאנית, אמרה במהלך הדיון כי "למרות שלכאורה ישראל תקפה מטרות צבאיות, היא פגעה במטרות אזרחיות רבות. למרות טענותיה של ישראל לפיהן בניינים אלו איכלסו טרורסטים,  לא ראינו לכך הוכחות".  בהמשך מתחה ביקורת גם על המתרחש בשייח' גראח: "בשייח' ג'ראח הסכנה של גירוש ממשיכה להעלות את המתיחות. אני קוראת לרשויות בישראל להפסיק את הגירוש הזה". 

הנציגה הישראלית בדיון מירב שחר אילון, הגיבה לדברי הביקורת ואמרה כי "חמאס ירה מעל 4,400 רקטות לישראל, כל רקטע מהווה פשע מלחמה. מה הייתם עושים אם רקטה הייתה נורה לעבר ברלין או דבלין?".