תקיפה בעזה
צילום: רויטרס

אחרי "שומר החומות": בצה"ל לא יודעים אם הושגה הרתעה אסטרטגית מול חמאס

גורם צבאי: הכישלון היחיד של צה"ל - אי היכולת למנוע ירי תלול מסלול • לראשונה: ב"שומר החומות" השתמשה 8200 בבינה מלאכותית • אמ"ן החל ביצירת בנק מטרות חדש למקרה שהרמטכ"ל יורה לחדש את התקיפות ברצועה • 10 כטבמ"ים, שתי צוללות לא מאוישות וארבע אוני ים וסירות קומנדו – הושמדו • מועצת זכויות האדם של האו"ם החליטה: ועדת בדיקה תבחן "ביצוע פשעים" במבצע בעזה
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
27 במאי 2021
17:00
עודכן ב 19:46

תחקיר מבצע "שומר החומות" בעזה נמצא בשלבי הלמידה והעמקה באמ"ן וממצאים ראשונים ממנו כבר הוגשו לרמטכ"ל. מאחר שטרם התבררה תמונת הנזק המלאה שנגרמה לחמאס והג'יהאד האסלאמי לטווח הארוך נמנעים גורמי המודיעין בישראל מלהציג את רשימת ההישגים המלאה ומנסים לשמור על צניעות בכל הקשור להישגי המערכה. בצה"ל מצהירים כי למרות שהלחימה ברצועה לא הוגדרה כמערכה הכרעתית שמטרתה למוטט את חמאס, לארגון הטרור נגרם נזק כבד ביכולתיו אותן צבר במהלך התעצמות שנמשכה שבע שנים מאז סיומו של מבצע "צוק איתן". אך בצבא לא יודעים לומר אם הושגה הרתעה משמעותית ולכמה זמן. 

במהלך הלחימה, כך ציינו גורמים צבאיים, בכל נקודת מפגש בין כוחות צה"ל למחבלים היו ידם של הראשונים על העליונה - ובכך אוסף האירועים העניק לצה"ל ניצחון טקטי בכל מפגש. ניסיונות של חמאס לבצע פיגוע חדירה על ידי כניסת מחבלים לאחד היישובים סמוכי הגדר באמצעות תוואי תת קרקעי סמוך למכשול הקרקעי - נכשל. גם ניסיונות של חמאס לפגוע ביעילות מערכת כיפת ברזל על ידי שיגור מטחים של עשרות רקטות למספר כיוונים והוצאת פיגועים מהאוויר ומהים - כשלו. גורם צבאי הודה כי הכישלון היחיד של צה"ל במערכה מול ארגוני הטרור בעזה היה באי היכולת למנוע ירי תלול מסלול, דוגמת רקטות ומרגמות, לעבר שטח מדינת ישראל.

ראש מדור תת קרקע בחטיבת המחקר של אמ"ן, רס"ן י'

ההישג המשמעותי ביותר של צה"ל במערכה היה פגיעה בתוואי התת קרקעי והמטרו שחמאס בנה לאורך השנים והשקיע בכך כסף רב. חלק ניכר מתוכניות חמאס להוציא פיגועים נגד ישראל התבססו על תנועת פעילי הטרור בתוך המנהרות התת קרקעיות שבתפיסתן העניקו להם הגנה. במהלך ימי הלחימה זיהו בצה"ל כי פעילי חמאס הביעו חשש להיכנס למנהרות. עדיין לא ברור בישראל כמה פעילי חמאס קבורים בתוואי התת קרקעי ברצועת עזה.

מה חמאס רוצה? | האזינו ל"עוד יום"

עם תום המערכה מנסים בחמאס לקבע נרטיב לפיו הארגון הוא "מגן ירושלים", להחדיר את הסוגייה הפלסטינית לזירות נוספות: ערביי ישראל, יהודה ושומרון ולבנון, קיבוע נרטיב של בכירים ששרדו בהם מוחמד דף ויחיא סינוואר ובמקביל מנסים בארגון הטרור לגייס כספים לשיקום עזה, לחזור לשגרה ולבצע תחקיר לבקרת נזקים פנימית.

8200 נעזרה בבינה מלאכותית, אמ"ן מחדש את בנק המטרות 

בצה"ל אמרו כי במהלך הלחימה ברצועת עזה הצליח אגף המודיעין להגיע לעליונות מודיעינית שהחלה עוד לפני המבצע, כמו במקרה של ההתרעה על ירי לירושלים; במהלך המבצע, עם העברת מידע לקמ"נים והכוחות בשטח; ועם סיומו של המבצע. גם כעת ממשיכים באמ"ן ביצירת בנק מטרות חדש למקרה שהרמטכ"ל יורה לחדש את התקיפות ברצועה במקרה והפסקת האש תופר.

אגף המודיעין העביר מידע בזמן אמת לדרג המדיני והצליח לאסוף מידע נרחב באמצעות ויזינט, סיגינט, יומינט, סייבר ולראשונה אי פעם השתמשו ביחידה 8200 בתהליכי בינה מלאכותית כחלק מיצירת מפעל המידע והידע עליה נמצא כלל המידע על האויב בצה"ל. בניגוד למבצעים קודמים, במבצע האחרון בעזה, נרשמו שיתופי פעולה הדוקים בין כלל יחידות המודיעין של צה"ל ושב"כ שבעבר יחסיהם התאפיינו בניכור זה לזה. "עשרות קצינים מיחידות אמ"ן שירתו במכלול של שב"כ, כך ששיתוף הפעולה הוביל להישגים משמעותיים שהשפיעו על המערכה ואפשרו סיכול בכירים", אמר בכיר באמ"ן.

מה ישראל רוצה להשיג מ"שומר החומות" | האזינו לפרק ב"עוד יום"

25 מטרות איכות, 10 כטב"מים ו-350 בורות שיגור: המספרים מאחורי המבצע 

בצה"ל מסמנים ברשימת ההישגים פגיעה במערך הפיקוד והשליטה של חמאס עם חיסולו של מח"ט עזה ופגיעה ב-25 מטרות מודיעין איכותיות, חיסול יותר מ-100 פעילי חמאס, 25 פעילי עתודה, שישה פעילים בכוח האווירי, ארבעה פעילים בכוח הימי וראש מערך הנ"ט בעזה. נוסף על כך מצביעים בצה"ל על פגיעה ביכולת ההתעצמות והייצור של חמאס עם פגיעה ב-55 מבני תשתיות של המערך, שלושה מהנדסים ועשרה פעילים.

חמאס ניסה להוציא פיגועים מהאוויר והים כשמערך התת קרקע שלו נפגע. גורם צבאי ציין כי עשרה כטב"מים הושמדו, עשרה אמצעים אוויריים דוגמת מצנחי רחיפה, שני כלים צוללים בלתי מאוישים וארבעה אופנועי ים וסירות קומנדו. בצה"ל ציינו כי הושמדו יותר מ-55 משגרים רב קניים, 35 עמדות מרגמה ו-350 בורות שיגור של רקטות. מספר טילי הקורנט ברצועה צומצם ממספר דו ספרתי לחד ספרתי.

תיק המטרות של אמ"ן הוכן מבעוד מועד, אך ככל שהתקדם המבצע הצליחו באמ"ן לייצר 200 מטרות חדשות בתוך חמישה ימים - מחציתם הושמדו לקראת סוף הלחימה. אחד השינויים המשמעותיים בפעילות אגף המודיעין בסבב האחרון לבין מבצעים קודמים היה שימוש בבינה מלאכותית כדי להוציא מידע רלוונטי מתוך כמויות מידע אדירות שנאספו מכמה סנסורים במקביל. התוכנה שפתחו ב-8200 ליצירת מטרות הותאמה גם לפערים שהתגלו בזמן אמת: במשך ימי הלחימה ביצעה התוכנה 150 עדכוני תוכנה כשהיא מספקת מטרות במהירות יחסית ללקוחות הקצה מצה"ל ומשב"כ.

"לראשונה, הבינה המלאכותית היוותה מרכיב מרכזי ומכפיל כוח בלחימה אל מול האויב", אמר בכיר באמ"ן. "זוהי מערכה ראשונה מסוגה לצה"ל, מומשו בה שיטות פעולה חדשות ופיתוחים טכנולוגיים שהיוו מכפיל כוח בעבור צה"ל כולו, השילוב של מודיעין רב ומגוון עם בינה מלאכותית וחיבור עמוק לשטח היווה תפנית דרמטית בחיזוק החיבור של המודיעין לקצה המבצעי".

מה גרם לביידן לדרוש הפסקת אש? | האזינו לפרק ב"עוד יום"

אחד האתגרים של המודיעין היה באיתור מטרות תלול מסלול. אחת השיטות שפתחו ביחידה 9900 של חיל המודיעין היא סריקת הקרקע וזיהוי הפרות שמעידות על חפירה במקום. את צילומי הקרקע השיגו בצה"ל באמצעות כלי טייס ולווין "אופק 16" שצילם מהחלל. רוב הבורות נחפרו סמוך לבתי מגורים ובתי ספר של אנשים תמימים ברחבי הרצועה. בימי הלחימה הראשונים הושמדו מאות רקטות של חמאס, כמחצית מהמטל"רים של חמאס הושמדו בלחימה.

צוותים מיוחדים במודיעין הוקמו כדי לפענח את התוואי התת קרקעי שבנה חמאס בעזה. כיום יודעים באמ"ן היכן עוברות המנהרות התת קרקעיות ומי נמצא בתוכן בזמן אמת. בין השאר פתחו באמ"ן שיטות לזיהוי תוואי המנהרות באמצעות צילומים המעידים על קריסות קרקע ומעבר שלהן מתחת לבתי פעילים. "פיצוח ה'מטרו' של חמאס, היכולת של אמ"ן למפות את התת קרקע ולספק את המידע הנחוץ לכוחות הלוחמים כדי לקחת מארגון הטרור את הממד המרכזי שלו, הוא שינוי אסטרטגי", ציין בכיר באמ"ן.

גורמי מודיעין: היה צריך לפגוע בבניין אל ג'לאא

מבין האירועים המבצעיים המרכזיים במבצע מציינים בצה"ל את איתור מקום מסתורו של מח"ט צפון הרצועה של חמאס, באסם עיסא, בתוואי תת קרקעי סמוך לבית ספר כשהוא מוקף בכוח חמאס. כדי להימנע מנזק היקפי השמיד חיל האוויר את המנהרות ההיקפיות סביב המבנה ובכך הוביל לחיסולו של הבכיר והצוות שנועד להגן עליו.

ראש מדור יעדים בזירה הפלסטינית של חטיבת המחקר באמ"ן, סרן ע'

מערך המודיעין בישראל הצליח לאתר בזמן אמת גם את מיקומו של מח"ט צפון הרצועה של הג'יהאד האסלאמי, חוסאם אבו הרביד, כשהוא מתחבא בביתו של סייען. כדי להמנע מפגיעה בחפים מפשע הצליחו חוקרי המודיעין להבין כי אבו הרביד נמצא בחדר על הגג סמוך לשירותים כאשר אשתו לא שוהה לידו באותו החדר. זמן קצר לאחר מכן מטוס קרב של חיל האוויר שיגר חימוש מדוייק לחדרו של אבו הרביד וחיסל אותו.

גם היום, גורמי מודיעין בישראל משוכנעים כי היה צריך לפגוע בבניין אל ג'לאא שבו שכנו בין השאר משרדי אל ג'זירה ואי.פי, מאחר שהיו בו יכולות לוחמה אלקטרונית שפגעו במערך ההגנה הישראלי.

בצה"ל סבורים כי הגל הגדול של חמאס לא תפס ביהודה ושומרון בשל מדיניות הרשות הפלסטינית והמשך התיאום הביטחוני עמה גם בזמן המבצע. סינוואר, אומרים בצה"ל, ראה עצמו יוצא למערכה מוגבלת והופתע מאוד מעצמת התקיפה, כשחמאס כולו הופתע מהקצב ומכמות התקיפות.