פרופסור זאב רוטשטיין
צילום: פלאש 90

מנכ"ל הדסה: נחושים לא לעשות צעדים שיפגעו בחולים

פרופ' רוטשטיין בכאן רשת ב על המשבר: "ספקים מתדפקים על דלתנו ואנחנו לא יכולים לשלם להם". מנהל בית חולים אחר: אנחנו במצוקה תקציבית קשה
דקלה אהרן שפרן
28 במאי 2021
10:33

מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, התייחס הבוקר (שישי) בכאן רשת ב למשבר בבתי החולים הציבוריים, ואמר כי חוסר המלאי בציוד מאיים בצורה רצינית על המשך הטיפול. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר כי "אנחנו נחושים לא לעשות צעדים שיפגעו בחולים. אבל אם לא יהיו תרופות, יהיו חולים שלא יוכלו לקבל אותם ואם לא יהיה ציוד, לא נוכל לבצע הליכים רפואיים. בסופו של דבר זה ציוד חשוב ואם יגיע חולה ולא יהיה ציוד – הוא עלול למות".

רוטשטיין הוסיף: "החתימות של שר האוצר לא מכובדת על ידי הדרג המקצועי. הדרג הנבחר מבין שיש בעיה ובתחילת השנה חתמו והתחייבו לספק את הכסף. עד 1 באפריל קיבלנו מקדמות ובסך הכל 150 מיליון שקלים, והמקדמות נעצרו. מאז ספקים מתדפקים על דלתנו ואנחנו לא יכולים לשלם להם. יש לי 16 ספקים עם חובות מעל מיליון שקלים ועוד מאות ספקים קטנים שצריכים להתפרנס ואנחנו לא יכולים לשלם להם.

מנהל אחר של אחד מבתי החולים הציבוריים אמר לכאן חדשות שההתנהלות הנוכחית מבישה והאוצר התחייב להעביר את הכסף אבל העבירו רק חלק מהתקציב. אותו מנהל הוסיף: "אנחנו במצוקה תקציבית קשה, לא מצליחים לשלם לספקים שמאיימים על בתי החולים ובחלק מהמקרים – הפסיקו לספק ציוד ותרופות".

לפני כארבעה חודשים התחייב האוצר להעביר כ-630 מיליון שקלים לשבעת בתי החולים הציבוריים: הדסה, שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה ובתי החולים בנצרת. אך למרות ההתחייבות הזאת מרבית הכסף לא עבר.

נשיא המדינה פנה ביום רביעי לשר האוצר וביקש ממנו להעביר את התקציב לבתי החולים הציבוריים. ריבלין כתב לכ"ץ: "אבקשך להיכנס בעובי הקורה ולהביא לפתרון מיידי שיחלץ את בתי החולים הציבוריים מהמצוקה התקציבית אליה נקלעו, באופן שיבטיח את המשך התנהלותם התקינה למען רווחת אזרחי ישראל".

גם יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני, התייחס השבוע בוועדה לתקצוב שהובטח לבתי החולים הציבוריים וקיבל תוקף בהחלטת ועדת הכספים, וקרא ליישם את החלטת הוועדה בעניין זה.