שר החוץ המצרי שוכרי והשר אשכנזי בקהיר, היום
צילום: רויטרס

אשכנזי בקהיר: לא נאפשר את שיקום הרצועה בלי החזרת השבויים

שר החוץ אשכנזי דן עם שר החוץ המצרי על המנגנונים למניעת התעצמות חמאס • במקביל: שר המודיעין המצרי עבאס כאמל הגיע לישראל לפגישות עם נתניהו, גנץ ואבו-מאזן. דיווח בסעודיה: יציג תוכנית לחילופי שבויים בין חמאס וישראל • סינוואר: "היינו מוכנים להפסקת אש שעות לאחר תחילת הסבב, לו היו ברשותנו טילים מדויקים - היינו יורים רק למטרות צבאיות"
כתבי כאן חדשות
30 במאי 2021
09:42
עודכן ב 17:42

שר החוץ, גבי אשכנזי, אמר היום (ראשון) כי ישראל לא תאפשר מצב שבו שיקום רצועת עזה יאפשר לחמאס לחדש את יכולות הטרור שלו, ובלי שתיפתר סוגיית החזרת השבויים והנעדרים. שר החוץ אמר את הדברים בקהיר, שם נפגש עם עמיתו המצרי, סאמח שוקרי.

עוד אמר אשכנזי כי מבצע "שומר החומות" והרחבת מעגל המדינות שעמן יש לישראל הסכמי שלום יצרו הזדמנות לחזק את הקשרים ואת שיתוף הפעולה בין ישראל למדינות ערב. "על כולנו מוטלת החובה לפעול לבלימת כל ניסיון לפגיעה ביציבות האזורית על ידי ארגוני הטרור וגורמים קיצוניים, דוגמת איראן ושלוחותיה", אמר השר אשכנזי. מפגש השרים, המתקיים ארבעה ימים לאחר חשיפת כאן חדשות על היוזמה המצרית, הוא הראשון בין שרי החוץ המתקיים במצרים באופן גלוי מאז 2008. אחר הצוהריים המריא אשכנזי חזרה לישראל.

מה ישראל רוצה להשיג מ"שומר החומות" | האזינו לפרק ב"עוד יום"

במקביל, משרד החוץ המצרי דיווח בתקשורת המקומית כי בפגישתם הדגיש השר שוקרי כי יש להגיע להסדר שיחזק את הרגיעה ויספק את התנאים המתאימים להחייאת ההליך המדיני. עוד נמסר כי השרים דנו בפגישה בדרכים להקלת פעולת שיקום הרצועה והסכימו להמשיך את השיח בין ישראל, מצרים והרשות הפלסטינית ליציאה מהקיפאון בהליך השלום.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נפגש בצוהריים במעונו בירושלים עם ראש המודיעין הכללי של מצרים עבאס כאמל ועם משלחת של בכירים בראשותו. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר כי השניים דנו בחיזוק שיתוף הפעולה בין ישראל למצרים ובסוגיות האזוריות. הם ברכו על הקשרים, על ההבנות ועל המאמץ המשותף של המדינות במגוון סוגיות ביטחוניות ומדיניות. נתניהו העלה בפגישה את דרישת ישראל להשבתם בהקדם של החיילים והאזרחים המוחזקים ברצועת עזה. כמו כן, נדונו המנגנונים והתהליכים למניעת ההתעצמות של חמאס, ולמניעת השימוש של הארגון במשאבים שיופנו בעתיד למען האוכלוסייה האזרחית.

רה"מ נתניהו וראש המודיעין הכללי של מצרים עבאס כאמל בירושלים, היום (צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ)

שקט, דנים: המצרים מדלגים בין עזה לירושלים כדי לגבש שלב שני בהפסקת האש | גילי כהן, פרשנות

מוקדם יותר דיווחה הטלוויזיה המצרית הממלכתית כי נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, שיגר משלחת ביטחונית רמת דרג לישראל ולשטחים הפלסטיניים כדי לדון בהפסקת האש בעזה ובשיקום הרצועה. המשלחת, תדון, בדרכים להשיג רגיעה כוללת בשטחי הגדה ועזה. עוד נאמר כי א-סיסי הורה למשלחת לקדם את המאמצים לסיום הפילוג הפנים הפלסטיני והדגיש כי חשוב לנקוט את כל הצעדים שימנעו הסלמה נוספת בין ישראל לפלסטינים.

הערוץ הסעודי אל-ערביה דיווח מפי מקורותיו מוסרים שראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, צפוי להציג תוכנית לחילופי שבויים בין חמאס וישראל. לפי המקור, מצרים דרשה שישראל תשהה פעולות חיסול נגד הנהגת חמאס. בדיווח נאמר עוד כי המודיעין המצרי ביקש מישראל לעצור את הרחבת ההתנחלויות והשעיית הליכי פינויי הבתים. המקור הוסיף שישראל ביקשה מהמצרים להביא התחייבויות מהפלגים לא לשגר רקטות. לפי המקור ישראל התנתה את הקלת המצור על עזה בהסכם בנושא השבויים. ישראל הביעה בפני מצרים את הכעס שלה על השיתוף פעולה בין חמאס לחיזבאללה והודיעה שהיא מסרבת למעורבות איראנית ישירה בעימות עם עזה. לדיווח אין אישור ממקור אחר.

מה קרה מאחורי הקלעים של המגעים להפסקת האש? | האזינו לפרק ב"עוד יום"

סינוואר: אם היו לי טילים מדויקים לא הייתי יורה על אזרחים

במקביל לשיחות עם מצרים, מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר אמר למגזין האמריקני-קנדי VICE כי חמאס היה מוכן ללכת להפסקת אש שעות לאחר תחילת הסבב ביום ירושלים לפני שלושה שבועות. "אנחנו רק ביקשנו להעביר מסר לכיבוש שהוא לא יכול לבודד את אל-אקצה, ירושלים ושייח' ג'ראח והודענו למתווכים ממצרים, קטר והאו"ם כבר ביום הראשון וביום השני וביום השלישי לסבב כי אנו מוכנים לנצור את האש מייד וללא תנאי", אמר.

"אנו לא רוצים מלחמה מאחר שהיא גובה מחיר יקר ועמנו שבע מלחמות ועימותים", אמר סינוואר. הוא הביע אכזבה מהקהילה הבינלאומית על שלא ריסנה את ישראל גם כשחמאס בעזה "פנה להתנגדות עממית בדרכי שלום", כלשונו. בהתייחסו לירי של חמאס אל מטרות אזרחיות בישראל, טען מנהיג חמאס בעזה כי לו היו בידי חמאס טילים מדויקים מונחים כמו לישראל, היה מתמקד במטרות צבאיות בלבד.

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, עמיחי שטיין, גל ברגר ואלון אמיצי