מרכז בלוד
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

אחרי המהומות: תוכנית ההתחדשות השאפתנית של לוד

המהומות בלוד העלו שאלות קשות לגבי העתיד שלה. אורי לוי נפגש עם מנכ"ל החברה הכלכלית בלוד שהציג לו תמונה אופטימית יותר, על התכנונים הגדולים לשנות את פני העיר בשנים הקרובות
אורי לוי, משחקי הכיס
30 במאי 2021
13:50
עודכן ב 04 יוני 12:22

העיר לוד עלתה לכותרות לאחרונה בהקשרים אלימים וכואבים, אך כעת היא עם הפנים קדימה. בעוד עשור, מבטיחים שם,  לוד הולכת להיות מעצמה עירונית. לא פחות.

בן מיוסט, מנכ"ל החברה הכלכלית של לוד, מספר על התוכניות השאפתניות של העיר. בעוד שנים אחדות, הוא אומר, לא נזהה את העיר. כ-73% מהעיר ייהרסו וייבנו מחדש, בפרויקט פינוי-בינוי בהיקף שלא ראינו כמותו. "שווה בהחלט להשקיע בלוד", אומר מיוסט. "ההשקעות שנעשות היום באזורים הציבוריים ובתשתיות, הוא חסר תקדים, וזה האירוע הגדול".

העיר הסוערת הזו תיוולד מחדש, אחרי שלדברי התושבים הוזנחה במשך שנים. ג'מאל, תושב לוד, מאמין שיהיה בסדר, אך גם אומר שאת העיר הזאת לא פיתחו כבר שנים. ציון דוקקר, תושב העיר כבר מעל 35 שנים, מספר: "הכול בניינים רקובים, ריח מסריח. אתה לא יכול להיכנס הביתה כי הכול רטיבות. אני יושב בבית, ופתאום בלוק נופל מהתקרה, וממשיך לחיות ככה, עם החור". לעבור דירה זה צעד בלתי אפשרי עבורו: "מאיפה אני אביא כסף? אני אדם נכה. אומרים שיהיה פינוי-בינוי, אבל אני מחכה. כבר 30 שנה אני מחכה".

כבר עכשיו לוד היא מרכז תחבורתי, ותחנת הרכבת החדשה שלה היא השנייה בתדירות בישראל אחרי תחנת ארלוזרוב בתל אביב. השכונה הנבנית מסביב לתחנה עתידה להיות מרכז עיר יוקרתי.

"אנחנו יודעים שהאירועים האחרונים טלטלו את המצב", אומר מיוסט, "אבל מה שאנחנו באמת שומעים זה יותר נחישות. אנחנו הולכים להכפיל השקעות. היזמים אומרים שהם רואים במשבר הזה הזדמנות, והתוכנית מעכשיו היא האצת פיתוח והעצמת הפיתוח. ההשקעות כאן הן עצומות, לא מדובר רק בשיפוץ מדרכות, אלא בעבודת תשתית של ביוב, ניקוז ומים".

הבניינים הרבים שרואים בעיר הם חלק ממתחמי התחדשות עירונית, והתהליך יתחיל להיראות בקרוב. בינתיים, הפער בין ההווה לעתיד גדול. ב"דאונטאון" לוד אפשר לראות את כל חובות העבר של העיר, בניהול ועדה קרואה עד לפני 7 שנים. בשכונה המעורבת אין טיפול בתשתיות, אך לדברי מיוסט בעוד שנים ספורות כל הבניינים האלה ייבנו מחדש, כשהמרוויחים יהיו בעלי הדירות. עכשיו נעשים ניסיונות לשכנע את הדיירים שאחרי שנים של הזנחה, דירת החלום שלהם ממתינה בקצה המנהרה.

"אנחנו יודעים שהאירועים האחרונים טלטלו את המצב, אבל מה שאנחנו באמת שומעים זה יותר נחישות. אנחנו הולכים להכפיל השקעות"

המהלך בשכונת הרכבת מסובך במיוחד. רוב הבתים נבנו בבנייה לא חוקית, וכבר שנים ארוכות שאין כאן תשתית מסודרת. כל העזובה מסביב אמורה להפוך תוך שנים בודדות לשכונת מגורים. התקציבים קיימים, התכנון קיים, והקבלנים כבר בשטח. "כ-70-60 מיליארד שקלים מכסף פרטי יושקעו בשכונות האלה, וזו לא פילנתרופיה - זו השקעה. הבניינים עולים הרבה מאוד כסף, ואלפי יחידות דיור נקנו בשנים האחרונות ועוד ייקנו בעתיד", דברי מיוסט.

בשכונת הרכבת עתירת הבעיות גם בונים בריכה. זוהי הבריכה השנייה בישראל הנבנית בשכונות ערביות. האוכלוסייה הערבית יודעת מה עתיד להתרחש כאן, אך לא כולם מתעניינים ולא כולם מוכנים לנהל בכלל שיח, בגלל שנים על גבי שנים של תחושות קשות, מיוסט מסביר. "אבל המציאות מדברת", הוא אומר. "העיר השקיעה בחמש השנים האחרונות 350 מיליון שקל ממוקדים במגזר הערבי. הבסיס המשותף ברמה המקומית גדול עשרות מונים ממה שמפלג ביננו".

וכמובן, אין עיר בלי אטרקציה תיירותית, ולוד בונה על הפסיפס שהתגלה כאן במקרה במהלך עבודות סלילה. המקום שאמור להיפתח בקרוב, ספג הרבה זעם במהומות האחרונות. השכנות לרמת אשכול, השכונה שעלתה בנסיבות שליליות לכותרות, מורגשת היטב. זו השכונה בה היו עיקר האירועים האלימים, אבל גם היא נמצאת בתהליכי התחדשות עירונית. וגם בה, אומר מיוסט, יש נציגויות של יהודים וערבים שיושבים יחד וקובעים איך העתיד שלהם ייראה. מבטיחים שלוד של היום לא תהיה לוד העתידית. מתי? מי יודע.