מפגינים נגד ממשלת בנט-לפיד מחוץ לביתה של איילת שקד
צילום: פלאש 90

"שמאלנים בוגדים" – ככה, בנט ושקד? | הזווית

ההודעה של יו"ר ימינה על חבירה ללפיד השאירה רבים מתומכיו מאוכזבים, אך גם הציפה גל של הסתה במחאות וברשתות החברתיות – שהוביל לתגבור מאבטחים וחקירת משטרה. בתקופה שבה כמעט כל קו אדום נחצה, ישראל ניצבת שוב מול קמפיין מסוכן
מערכת כאן חדשות
31 במאי 2021
07:25

אתמול אחר הצוהריים התכנסו שישה מחברי ימינה (מינוס עמיחי שיקלי) לישיבת סיעה מכריעה שבה הודיע להם בנט – "פנינו לממשלה עם לפיד". יו"ר ימינה הודיע על החלטתו בזמן שקריאות המפגינים הגיעו לכל היושבים בחדר. אלו היו 24 שעות קשות עבור ראשי ימינה, משעות הבוקר אתמול תוגברה האבטחה סביב נפתלי בנט ואיילת שקד. הלילה קצין הכנסת אף הנחה, בהוראת המשטרה, להצמיד מאבטחים שילוו את שקד בכל עת. 

מאות מפגינים הגיעו אל בתיהם של השניים. היו כאלו שנשאו שלטים - "שמאלנים בוגדים" ו"משתפי פעולה של יאיר לפיד", ומהצד השני היו גם תומכים, שעל השלטים שלהם נכתב: "ממשלת שינוי - אין זו אגדה". בין הצדדים חצצו עשרות שוטרים. אל המחאות הצטרפה גם הסתה קשה ברשתות החברתיות וקמפיינים שמכריזים "בנט ושקד מקימים ממשלה עם תומכי טרור". ההסתה הקיצונית עוררה דאגה גם אצל יחידת להב 433 במשטרה, שהחליטה לפתוח בחקירה. 

 צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בתוך מכבש הלחצים הפוליטי יהיו כאלה שיראו בשלטים, בפוסטים ובסרטונים עוד מנוף לחץ על בנט ושקד. אבל כשעוצרים לרגע אפשר לזהות שיש כאן סכנה אמיתית. כתבת ופרשנית כאן חדשות כרמלה מנשה ניסחה זאת כך: "אל תגידו לא ידענו, הסתה בנוסח 'בוגדים בעמם' עלולה להביא לרצח הפוליטי הבא. אלה קריאות של התרת דם". 

 צילום: פלאש 90

לצד המפגינים שנושאים את שלטי ה"בוגדים", יש גם מפגינים שהגיעו מתוך תחושה אמיתית שאכזבו אותם. "באנו להזכיר לבנט מי האנשים שתמכו בו", סיפרה אחת המפגינות אתמול. "אלה לא הדגלים השחורים שהוא יוצא אליהם בבוקר ומחבק אותם, אנחנו האנשים שלו".  

הלחצים על אנשי ימינה עשויים רק לגבור בימים הקרובים, כשללפיד נותר עד יום רביעי להודיע לנשיא "עלה בידי להרכיב ממשלה". צוותי המשא ומתן של ימינה ויש עתיד נפגשו הלילה לשיחות נוספות. בדרך להשבעת הממשלה הם עוד צריכים לסגור את ההסכמים הקואליציוניים ולקוות שלא יהיו עיכובים בדרך לכינוס המליאה. 

לצד זאת, יש גם את הלחצים שמפעילים בגוש תומכי נתניהו על בנט וסער לשנות את דעתם. ראש הממשלה תקף את יו"ר ימינה אתמול ואמר שהוא מבצע את "הונאת המאה". עוד הוא טען שבנט לא רוצה בחירות כי הוא יודע שבבחירות האלה הוא יימחק לאחר שהפר את כל הבטחותיו. את המתקפה הזאת ספג יו"ר ימינה לאחר שכמה שעות מוקדם יותר הוא זומן לפגישה עם נתניהו וסער, שבה הציעה להם נתניהו רוטציה משולשת. 

ממשלת בנט-לפיד: איך תעבוד הממשלה המסתמנת?

כיפת הזכוכית של בנט | האזינו ל"עוד יום"

ראש הממשלה וראשי סיעות הימין הציגו לשניים הצעה לרוטציה שבמסגרתה סער יהיה ראשון במשך שנה ושלושה חודשים, נתניהו יהיה שני במשך שנתיים ובנט יכהן בתקופה שנותרה. על פי ההצעה, סעיף הפריטטיות יבוטל ושר המשפטים ימונה בהסכמה. המתווה החדש הגיע לאחר שיו"ר תקווה חדשה דחה הצעה קודמת של נתניהו. 

בדרך לסוף עידן נתניהו, או לשפן נוסף שישלף ברגע האחרון? יש לכם עד יום רביעי להמר.