זדורוב בבית המשפט

רומן זדורוב: "אני נרגש, לא יכול להסביר במילים איך הרגשתי כשהודיעו לי על החלטת העליון"

עורך הדין של זדורוב: "אם אקבל את זמני בביהמ"ש, האולם ירעד". עו"ד ירום הלוי מבקש לקבל עדות מוקדמת של א.ק בבית המשפט ולהוציא נגדה צו עיכוב יציאה מהארץ
אורלי אלקלעי
31 במאי 2021
11:16
עודכן ב 13:54

15 שנים לאחר רצח הנערה תאיר ראדה בבית ספרה בקצרין ו-10.5 שנים לאחר הרשעתו של רומן זדורוב ברצח - בית משפט המחוזי בנצרת דן הבוקר (שני) בבקשת עורך דינו של זדורוב לקבל עדות מוקדמת של אולה קרבצ'נקו - א.ק - שנחקרה בעבר בחשד למעורבות ברצח. לפני תחילת הדיון, לאחר שהוכנס לאולם, אמר זדורוב לעיתונאים כי הוא נרגש. על החלטת העליון לקיים לו משפט חוזר אמר זדורוב: "לא יכול להסביר במילים איך הרגשתי כשהודיע לי עורך הדין על החלטת העליון״.


עורך דינו של זדורוב, ירום הלוי, אמר כי קרבצ'נקו היא רוצחת סדרתית שרצחה את תאיר ראדה וכי יש בידו ראיות חדשות להוכיח זאת. שלב ההוכחות במשפט החוזר יתחיל בחודש אוקטובר בשל בקשת הפרקליטות לאפשר לעורכי הדין מטעמה ללמוד את החומר.

"אם אקבל את זמני בבית המשפט, האולם ירעד", אמר עורך הדין הלוי לכאן חדשות. "בהמשך לזאת, כפוף לסיקור הוגן בכלי התקשורת, גם המדינה תרעד", הוא הוסיף. הפרקליטות מתנגדת לבקשתו של הלוי לזמן את קרבצנקו לעדות מוקדמת, כמו גם לצו עיכוב יציאה נגדה, בטענה כי אין כל בסיס חוקתי לפגיעה כזו בחירותה. 

נציג הפרקליטות אמר כי עוד אין החלטה סופית אם לקיים את המשפט החוזר של רומן זדורוב, וההחלטה הזאת תתקבל רק בעוד שבועיים. האלטרנטיבה היא זיכוי ושחרורו של זדורוב ללא משפט. השופטים מבקשים מהמדינה להודיע עד 30 ביוני על ההחלטה בעניין זה.

לפני שלושה שבועות הורה בית המשפט העליון על משפט חוזר לזדורוב, 14 שנים אחרי הרצח. המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר הכריע בנושא. בנימוק להחלטה נכתב כי "התגלו עובדות או ראיות שעשויות לשנות את תוצאות המשפט לטובת המבקש". בניגוד לדיון נוסף, שמשמעותו טענה שיש שאלה משפטית עקרונית שדורשת בחינה מחודשת, משפט חוזר משמעותו דיון בתיק מחדש.

החלטת מלצר התבססה בעיקר על חוות דעת של מומחים שהגיש נציגו של זדורוב ושנגעה למשך הזמן שדם עשוי לנזול מגופה לאחר המוות. חוות דעת ממנה ניתן להסיק כי העקבה שנמצאה בתא השירותים שלא שייכת לזדורוב - הוטבעה בזמן הרצח. בדעת המומחים נכתב כי "לא תיתכן נזילת דם מגופה כחמש שעות לאחר הרצח".

השופט מלצר דחה את טענתו של נציגו של זדורוב כי א.ק היא הרוצחת, וכתב כי גרסתו המפלילה של החבר - א.ח - היא בעייתית. לדבריו, לא נמצאו אמירות מפי א.ק שקושרות אותה ישירות לביצוע הרצח.