סכין מזירת האירוע
צילום: ניר שורמן

פיגוע הדקירה באשכול: המחבל חצה בקטע שנפגע מפצמ"ר ולא זוהה בגלל תקלה בתצפיות

הרבש"צ שנדקר בעוטף עזה: "המחבל כיוון לי את הסכין לראש, באינסטינקט משכתי את היד ונפצעתי"
איתי בלומנטל ואיציק זוארץ
31 במאי 2021
09:20
עודכן ב 19:45

פיגוע הדקירה באשכול: מתחקיר האירוע עולה שהמחבל חצה אתמול בערב (ראשון) את הגדר בקטע שנפגע מפצמ"ר, ולא זוהה בגלל תקלת אנוש במערך התצפיות. החשוד שנחקר בשב״כ הוא עמאד צופי, תושב רפיח יליד 1997.

אנדריי דוסטוב, רבש"צ היישוב אבשלום במועצה האזורית אשכול שנפצע אתמול בידי מחבל חמוש בסכין שחדר מרצועת עזה לשטח ישראל תיאר את השתלשלות האירועים בגזרתו. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום", בכאן רשת ב, סיפר דוסטוב כיצד נדקר בידו, אך נאבק עם המחבל עד שנוטרל.

האזינו לריאיון המלא עם דוסטוב

דוסטוב, המתגורר ביישוב אבשלום, קיבל אמש דיווח בווטסאפ הגדודי של הרבש"צים והחיילים כי אחת התושבות סיפרה על אדם חשוד שנראה מגיע לכיוון חבל שלום. האישה ביקשה שמישהו יגש לבדוק את החשוד. דוסטוב סבר שאולי מדובר בבדואי, דבר שקורה לא אחת.

אנדריי דוסטוב, הרבש"צ שנדקר בפיגוע באשכול

כשהגיע למקום הבחין באדם צועד על צד הכביש כשהוא לבוש מעיל. הוא עצר אותו ושאל למעשיו, לדברי דוסטוב החשוד נראה לחוץ, החל לעשות רעשים והתחזה לחירש-אילם. הרבש"צ הניח שאכן מדובר באדם חירש. מכיוון שעצר את רכבו במקום לא בטוח, הוא פתח את דלת המכונית והציע לחשוד להיכנס פנימה, כדי שיסעו למקום יותר בטוח ושם יוכל לבדוק אותו.

המחבל הכניס חצי מגופו כשלפתע שלף סכין מאחור. דוסטוב ראה סכין ארוכה מאוד המתקרבת לכיוון ראשו ומשך באינסטינקט את ידו לאחור. היד נחתכה ודוסטוב תפס את ידו של המחבל שהחל לצרוח. השניים נאבקו כשלדברי הרבש"צ המחבל מנסה לשלוף סכין נוספת ולדקור אותו בבטן. דוסטוב סיפר כי מקרה דומה כבר קרה באותו המקום לפני כ-10 שנים, אז הגיע מחבל עם רימון, קפץ מעל הגדר ונכנס לבית.

דוסטוב סיפר כי נשקו נלקח ממנו לפני חצי שנה ולכן נאלץ לבצע את עבודתו כשהוא אינו חמוש. הנשק נלקח לאחר שדוסטוב המתנדב גם במשטרה, ביחד עם בחור נוסף, ראו רכב שמסתובב בצאלים, עצרו אותו ונתנו לו דוח על הפרת מרחק בקורונה וגם על כך שהרכב לא היה תקין. הנהג שכעס התלונן במח"ש ובעקבות זאת נלקח מדוסטוב הנשק.

מתחקיר ראשוני של האירוע החשוד הגיע מרפיח וחצה לישראל מעזה. עניין החצייה של המכשול נמצא עדיין בתחקיר בצה"ל ועדיין לא ברור כיצד חצה, איך התצפיות לא זיהו אותו, ואיך צעד כמה קילומטרים עד שנעצר וזוהה ע"י תושב. מפקד אוגדת עזה היה בלילה בזירה.

המשטרה בתגובה להחרמת נשקו של הרבש"צ: "נשקו נתפס על ידי המחלקה לחקירות שוטרים בעקבות אירוע בו היה מעורב והתיק בעניינו נסגר מחוסר אשמה. ככל שהתיק נסגר על ידי מח"ש, עומדת לפונה הזכות להגיד ערעור נוסף לבחינת השבת נשקו כמקובל".