חיות

חיות על דברי לוין וסמוטריץ': אמירות מסוכנות, הדרך לאנרכיה וכאוס קצרה

בכינוס לשכת עורכי הדין באילת מתחה נשיאת העליון ביקורת חריפה על חברי הכנסת שתקפו את בג"ץ • גנץ: "העובדה שבשל מהלכים דמוקרטיים יש אנשי ציבור שמאוימים מעידה שלא למדנו לקח, גם לא מרצח רבין" • היועמ"ש על המהומות בערים המעורבות: אין הבדל בין חשוד ערבי ליהודי
תמר אלמוג
31 במאי 2021
10:20
עודכן ב 11:04

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, מותחת היום (שני) ביקורת על יו"ר הכנסת יריב לוין ועל יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' בעקבות התקפותיהם על בג"ץ. בכינוס לשכת עורכי הדין באילת אמרה חיות כי מדובר באמירות מסוכנות. "החתירה תחת הלגיטימיות של בתי המשפט ושל פסקי הדין הניתנים על ידם, חותרת למעשה תחת עיקרון שלטון החוק ומכאן ועד אנרכיה וכאוס קצר המרחק", אמרה חיות.

"הרשות השופטת מהווה אי של יציבות בתקופה רבת-תהפוכות זו, אם כי למרבה הצער יש מי אשר שמו להם למטרה לפגוע בה ולהחלישה", אמרה נשיאת העליון. "מגמה זו באה לידי ביטוי, בין השאר, במתקפות בוטות ושלוחות רסן הגובלות לעתים בהסתה ממש והמופנות ברמה האישית כלפי שופטות ושופטים בכל הערכאות בשל החלטות אשר אינן לרוחם של אותם הגורמים. מתקפות אלה אינן רק נחלתם של אנשים פרטיים וצייצני רשתות חברתיות למיניהם. הן נשמעות לדאבוני גם מפי נבחרי ציבור".

לדברי חיות, כאשר נבחר ציבור מרשה לעצמו לתאר פסק דין של בית המשפט כ"אירוע מטורף" או כ"הפיכה", הדברים מלמדים יותר על אומרם מאשר על בית המשפט שנתן את פסק הדין. "אני מצדי אשתדל שלא להיגרר לסגנון המביש הזה, אשר בינו ובין ממלכתיות, שבה אנו מצווים כסמלי שלטון, אין דבר וחצי דבר. ישנם נבחרי ציבור המגדילים לעשות ומרשים לעצמם לקרוא לאי כיבוד ואי ציות לפסקי דין שאינם לרוחם. עולם שבו כל מי שהחלטה שיפוטית אינה נושאת חן בעיניו או אינה תואמת את השקפותיו ועמדותיו, יחליט כי אין חובה לקיימה – הוא עולם שבו איש הישר בעיניו יעשה, ובו נשמט הבסיס ליכולתנו להתקיים כאן כחברה מתוקנת".

חיות ציינה עוד כי התקופה האחרונה ממחישה שוב ושוב עד כמה שברירית היא הדמוקרטיה הישראלית. "תקופה זו מעמידה במבחן שכמותו לא ידענו את המסד שעליו בנויים חיינו המשותפים בארץ הזו. אך אני מאמינה בכל לבי כי אף שאנחנו נתונים במשבר מתמשך – עלינו לעשות כל שניתן על מנת שהמשבר לא יהפוך לשבר שאינו ניתן לאיחוי".

גנץ: העובדה שבשל מהלכים דמוקרטיים יש אנשי ציבור מאוימים מעידה שלא למדנו לקח

שר המשפטים, בני גנץ, אמר בדבריו בכינוס כי אנו מצויים ערב הקמת ממשלה חדשה. "אנשים עם הרבה שונות פוליטית, אבל עם מכנה משותף של רצון באחדות. הגענו לשעת מבחן שבה עומדת מחלוקת מעל כולן: ולא, זו לא המחלוקת בין כן ביבי ולא ביבי. זו מחלוקת על צורתה ומהות קיומה של הדמוקרטיה הישראלית".

גנץ הוסיף כי אנו במצב של אזעקת אמת: "ללא חוסן פנימי, לא תהיה התגייסות ושמירה על הביטחון מול אוייבנו. או שננצח ביחד או שנתפורר. אנחנו במצב חסר תקדים, אלימות בערים מעורבות, שנאה בין שמאל לימין, ושסעים הולכים ונפערים בחסות מערכות בחירות חוזרות ונשנות. העובדה שבשל מהלכים דמוקרטיים יש אנשי ציבור שמאוימים מעידה שלא למדנו לקח, גם לא מרצח רבין. נבחרי ציבור צריכים לצאת בקריאה חד משמעית נגד אלימות".

היועמ"ש על המהומות בערים המעורבות: אין הבדל בין חשוד ערבי ליהודי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר כי אחרי מבצע שומר החומות וההחלטה על ועדת חקירה בינלאומית "מערכת המשפט הישראלית, בראשה בית המשפט העליון, היא כיפת הברזל המשפטית שלנו".

על כתבי האישום בעקבות ההתפרעויות בערי המעורבות אמר מנדלבליט כי "הטענות שיש הטיה בטיפול שלנו בין חשודים ערבים לבין חשודים יהודים - כוזבות. אנחנו לא מבדילים בין חשוד לחשוד מפאת דת או שיוך לאומי".