בנט בבית הנשיא, החודש
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"התרסה נגד השם": המכתב הנדיר של מועצת גדולי התורה נגד ימינה

המועצה פרסמה מכתב נדיר נגד בנט, בעקבות ההליכה לממשלה עם לפיד • משבר בגוש בנט-לפיד: גנץ זעם על תדרוכים נגדו והמו"מ עוכב במשך שעות • בגוש מתנגדי נתניהו נוטים לסרב לאולטימטום של שקד לקבל את המקום של מיכאלי בוועדה לבחירת שופטים
כתבי כאן חדשות
31 במאי 2021
21:13
עודכן ב 23:41

לקראת ממשלת בנט-לפיד: מועצת גדולי התורה של דגל התורה פרסמה הלילה (שני) מכתב חריף ונדיר נגד מפלגת ימינה. "ותגדל התמיהה ורב הכאב על חילול השם כשמי שעומדים בבסיס מרכזי להקמת ממשלה כזו, הינם חברים בסיעת ימינה המצהירים על עצמם יהודים מאמינים בהשם ושומרי מצוות", נכתב.

עוד נכתב בגילוי הדעת שיתפרסם הבוקר בעיתון "יתד נאמן" כי "אם חלילה וחס יקום ויהיה, הרי זה מעשה שהינו התרסה כלפי שמיא והוא עוון מר וקשה". את הדברים סיימו בקריאה "לכל מי שמגדיר עצמו כנוטר מסורת ובוודאי כשומר תורה ומצוות, לחזור בו מכוונתו ולא תת יד למעשה שהוא בגדר עקירת דת ופגיעה ביסודות ההלכה".

בתוך כך בריאיון שיפורסם הבוקר ב"יתד נאמן" הביע יו"ר רשימת יהדות התורה ח"כ משה גפני ספק באשר להקמת ממשלת בנט-לפיד. ח"כ גפני הבהיר כי "אם היא תקום, הם לא יידעו רגע של מנוחה". לדבריו, האשמים במצב הם ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הציונות הדתית סמוטריץ', אבל בעיקר בנט וסער אשר "חברו לשמאל". "לא נצטרף לממשלה כזאת. מי שלא יודע להיות באופוזיציה, לא יכול להיות בקואליציה", הבהיר.

גנץ זעם על תדרוכים נגדו והמו"מ עוכב במשך שעות

עימות חריף מאחורי הקלעים של הקמת הממשלה: המשא ומתן עוכב אמש במשך שעות, לאחר שיו"ר כחול לבן בני גנץ ואנשיו זעמו בטענה שמתדרכים נגדם - כך פורסם היום בחדשות הערב. בכחול לבן דורשים לקבל את תיק החקלאות, אך יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הבהיר היום בהצהרה לוחמנית: "ברגע שלחצנו ידיים זה סוף פסוק, לא מתכוון יותר לפתוח את המשא ומתן". הפשרה שמסתמנת הערב: כחול לבן תקבל את תיק המדע במקום החקלאות. 

בגוש מתנגדי נתניהו נוטים לסרב לאולטימטום של שקד 

בד בבד, בגוש מתנגדי נתניהו נוטים לסרב לדרישת חברת הכנסת איילת שקד מימנה להחליף את יו"ר העבודה מרב מיכאלי בוועדה לבחירת שופטים. מוקדם יותר פורסם לראשונה בכאן חדשות ששקד הציבה את העניין בתור אולטימטום בשיחה עם חברי סיעתה ואמרה - "בלי זה, לא תוקם ממשלה".  

לאחר ויכוחים בענייני דת ומדינה - החליטו צוותי המשא ומתן של נפתלי בנט ויאיר לפיד להשמיט מקווי היסוד נושאים רגישים שבהם לא יגיעו להסכמה. עקב חילוקי הדעות, לפיד לא יכריז היום כי עלה בידו להרכיב ממשלה.

גורמים ברע"ם: נפרסם את ההסכם עם לפיד ביומיים הקרובים

ההסכם בין רע"ם לבנט ולפיד נמצא בישורת האחרונה. גורמים במפלגתו של עבאס אמרו לכאן חדשות: נפרסם את ההסכם הקואליציוני מחר או מחרתיים. החשש של רע"ם הוא שגוש מתנגדי נתניהו לא יגיע להסכמות בתוכו. במפלגה טרם החליטו אם לבקש תפקיד של סגן שר, והנושא יוכרע אצל מועצת השורא.

מנגד, במפלגות הימין דורשים להפקיע מיו"ר רע"ם מנסור עבאס את הסמכות שעשויה להיות לו כיו"ר ועדת הפנים בנושאים ביטחוניים רגישים. הדבר לא  סוכם באופן סופי.

המסר של החרדים: לא נשתף פעולה עם ממשלת בנט-לפיד

בימים האחרונים יו"ר ש"ס אריה דרעי שוקל להתפטר מהכנסת אם מפלגתו תגיע לאופוזיציה, ולנהל את הדברים מבחוץ. גורם במפלגה אמר לכאן חדשות: "חברי הכנסת של ש"ס היום הם חיילים של דרעי ולכן הוא לא חושש לעזוב". בד בבד, ראשי המפלגות החרדיות במסר לבנט ולפיד - לא נשתף פעולה עם הממשלה החדשה. יו"ר רשימת יהדות התורה משה גפני הוסיף: "הם הולכים להרגיש אותנו יום-יום". 

עם זאת, במפלגות החרדיות מבינים שיצטרכו לשתף פעולה עם בנט ולפיד, גם אם מתחת לשולחן. זאת מאחר שליברמן צפוי לקבל את תיק האוצר בממשלה החדשה - מה שעשוי לפגוע בתקציבים שמגיעים למגזר החרדי. 

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, יערה שפירא, סולימאן מסוודה ועקיבא ווייס