קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בכיר במשרד הבריאות: ייתכן שנצטרך לתקן תקנות קורונה נוספות ולכן מצב החירום מוארך

פרופ' אש: צריך להשאיר תשתית כדי שניתן יהיה לתקן תקנות אם שוב יהיו שינויים בתחלואה. היא חשובה כל עוד אין חקיקה אחרת"
דקלה אהרן-שפרן
01 ביוני 2021
08:20

גורם בכיר במשרד הבריאות אומר שהארכת מצב החירום בישראל נעשית מכיוון שיש עדיין צורך בתיקון תקנות שונות שנוגעות להתמודדות עם המגפה וכי אחרת לא ניתן יהיה להעביר אותן. זאת למרות שזה כעשר שנים מציעים גורמים שונים, ובהם איגוד רופאי בריאות הציבור, לחוקק חוק בריאות ציבור שיסדיר מנגנון של הטלת מגבלות ואכיפתן בזמן מגיפה באופן מקצועי ומוסדר, בין השאר על ידי הגדרת סמכויות ותכלול של הגורמים השונים האמונים על הטיפול במשבר. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב.

פרופ' חגי לוין, לשעבר יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, אפידמיולוג מהדסה ומהאוניברסיטה העברית, אמר שחוק כזה יסדיר ויאזן את ההיערכות והמוכנות למענה לצרכי בריאות הציבור, בשגרה ובחירום, לרבות בתחום הסמכויות, העברת מידע, הטלת מגבלות מידתיות והשקעת המשאבים הנדרשים. בהתייחס לדברים אלה אמר אותו גורם בכיר כי זה נכון שצריך לחוקק חוק כזה, אבל שמדובר במשימה שעבורה נדרשת ממשלה מתפקדת.

הממונה על הטיפול במשבר הקורונה, פרופ' נחמן אש, אמר לאריה גולן בתגובה לדברים בתוכנית "הבוקר הזה" כי צריך להשאיר תשתית כדי שבמידה ששוב יהיו שינויים בתחלואה ניתן יהיה לתקן תקנות וכי התשתית הזאת חשובה כל עוד אין חקיקה אחרת. אש הוסיף: "אי אפשר לומר שזה מאחורינו. אנחנו כל יום בפעילות אינטנסיבית כדי לכבות שריפות של התפרצויות בעוד הן מתחילות".

החל מהיום - מרבית הגבלות הקורונה הוסרו

אחר יותר משנה תחת הגבלות, החל מהלילה (שלישי) הוסרו מגבלות התו הירוק והסגול, ולא תהיה הפרדה בין מחוסנים ללא מחוסנים. בין ההגבלות שבוטלו - מגבלת ההתהקהלות בשטחים סגורים ופתוחים והצורך בהצגת תו ירוק בכניסה לבתי עסק. במשרד הבריאות מדגישים שעדיין צריך לעטות מסכות בתוך מבנים סגורים, ורק עשרה ימים לאחר הסרת המגבלות, יוחלט אם להסיר את מגבלה זו גם כן. 

באשר לנתב"ג, תבוטל הגבלת שמירת מרחק שני מטרים בין אדם לאדם בשדה התעופה, ובוטלה החובה למלא הצהרת בריאות לפני היציאה מישראל. עם זאת, ישנה חובה לבצע בדיקת קורונה עד 72 שעות לפני הכניסה לארץ, ובדיקה נוספת מיד לאחר הכניסה. כמו כן, מהיום טסים לחו"ל  יצטרכו לשלם גם עבור בדיק תהקורונה לפני היציאה מהארץ, שעלותה מאה שקלים.

ממונה הקורונה נחמן אש התייחס לאפשרות עתידית של הסרת המסכות בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "נחכה ונראה מה השינויים שנעשה היום יעשו. מקווים שהתחלואה תישאר ברמה נמוכה ואז תוך זמן קצר, בשבועות הקרובים, נדון בהורדת מסכות במקומות סגורים. אנחנו נמשיך כנראה עם המסכות במקומות שבהם יש ריכוזים של לא מחוסנים כמו בבתי ספר".