שאול אמסטרדמסקי

לא בנט ולא לפיד: זה האיש החזק ביותר בממשלה המסתמנת

ליברמן דאג לקבל לא רק את משרד האוצר אלא גם את ראשות ועדת הכספים. וכשיש לו את הדאבל הזה, הוא יכול לוודא שיש לו אוטוסטרדה בכנסת להעביר מה שהוא רוצה, כל עוד הקואליציה מתפקדת כמו שצריך
שאול אמסטרדמסקי
01 ביוני 2021
18:04

הבן-אדם הכי חזק בממשלה שתקום, אם בסוף תקום, לא יהיה ראש הממשלה נפתלי בנט. זה יהיה שר האוצר שלו, אביגדור ליברמן. ליברמן דאג לקבל לא רק את משרד האוצר אלא גם את ראשות ועדת הכספים. וכשיש לו את הדאבל הזה, הוא יכול לוודא שיש לו אוטוסטרדה בכנסת להעביר מה שהוא רוצה כל עוד הקואליציה מתפקדת כמו שצריך.

בפעם האחרונה ששר האוצר ויו"ר ועדת הכספים היו מאותה מפלגה, זה היה כשנתניהו היה שר האוצר בממשלת שרון ואברהם הירשזון היה יו"ר ועדת הכספים. אבל יש הבדל ענק בין שני המקרים האלה. אז הליכוד הייתה מפלגת השלטון, עכשיו שר האוצר וועדת הכספים באים עם מפלגה די קטנה וסקטוריאלית בסוף, ישראל ביתנו. ראש הממשלה הוא בא ממפלגה אחרת שגם היא קטנה וסקטוריאלית, מה שאומר שנפתלי בנט די תלוי באביגדור ליברמן.


האיש החזק בממשלה המסתמנת, אביגדור ליברמן

החידה הכלכלית שנקראת ממשלת בנט-לפיד | פרשנות

זה אומר שאם יש חלקים אחרים בממשלה שמנסים להעביר כל מיני דברים, ובנט תומך בהם אבל ליברמן מתנגד – לא בטוח שהם יעברו. או בדיוק הפוך, שאם ליברמן רוצה משהו ונפתלי בנט אומר לא – לא בטוח שליברמן ימשיך לשתף איתו פעולה בנושאים אחרים. זה המצב המשונה שהולך להיות בממשלה הזאת אם תקום בסופו של דבר.

ממשלת חידה כלכלית | האזינו ל"עוד יום"

ואם אתם שואלים: רגע, איפה לפיד בכל הסיפור הזה? כי בסוף הוא זה עם המנדטים. גם יו"ד יש עתיד תלוי בליברמן. לפיד רוצה להקים את הממשלה, אבל אחרי זה הוא רוצה שנפתלי בנט יסיים את הקדנציה שלו והקדנציה של לפיד כראש ממשלה תתחיל. אבל, זה יקרה רק אחרי שיצטרכו לאשר את תקציב המדינה הבא,  באוגוסט הבא. אז זה כבר יהיה מאוד קשה לעשות את זה, ובעיקר תלוי בליברמן.

עכשיו יש דיבור שמנסים להנדס את זה כך שאפילו אם הם לא יצליחו להעביר את התקציב הבא, זה שתלוי בליברמן, לפיד איכשהו יהפוך להיות ראש ממשלה בכל מקרה. ואם בסופו של דבר הם יעשו איזשהו תעלול כזה. אז אני לא בטוח שזה חוקי ואני לא בטוח שבג"ץ ייתן לזה לעבור, ומה שיותר חשוב – זה לא ממש ממשלת שינוי. זה קצת ממשלת אותו דבר.