מעבר ארז, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי שלא קיבל אישור יציאה לטיפול בישראל: חולה סרטן מעזה מת

מאז המבצע בעזה הוגבלו האישורים לקבלת טיפול רפואי ברשות הפלסטינית או בישראל רק למקרי של "סכנת מוות מיידית". גבר בן 62 עם סרטן בגרון שזקוק היה להגיע לטיפול ביום ראשון במזרח ירושלים סורב, ומת יום לאחר מכן. פרופ' ולדן מרופאים למען זכויות אדם: איסור היציאה הגורף הוא גזר דין מוות, לעיתים בייסורים קשים
נורית יוחנן
02 ביוני 2021
08:05

חולה סרטן מעזה מת שלשום (שני), לאחר שלא קיבל אישור יציאה לטיפול רפואי בישראל. כך פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מאז תום מבצע "שומר החומות" ישראל הגבילה באופן משמעותי את יציאת החולים מעזה לטיפולים ורק אלו שנשקפת סכנה מיידית לחייהם יכולים לקבל אישור יציאה.

חסן עבד אל-חרטי, חולה סרטן בן 62 מעזה, נפטר שלשום לאחר שלא קיבל אישור יציאה לטיפול רפואי בישראל. הוא סבל מגידול בלשון ובגרון והופנה לטיפול דחוף בבית חולים מקאסד במזרח ירושלים. בית החולים זימן אותו לטיפול ביום ראשון האחרון באמצעות אמבולנס והוא הגיש את הבקשה להיתר יציאה שלושה ימים קודם לכן, אבל לא קיבל מענה מהרשויות בישראל. אל-חרטי נפטר ביום שני, יום לאחר שהיה צריך לצאת לטיפול הרפואי.

בינואר האחרון אל-חרטי יצא לטיפול בישראל, אבל מאז סיום מבצע שומר החומות – חולים, בהם חולי סרטן, לב, כרוניים ופצועים, לא יכולים לצאת מהרצועה אם לא נשקפת לחייהם סכנה מיידית ואם אינם זקוקים לטיפול נמרץ. טרם המבצע - אם לא היה טיפול קיים ברצועה או אם היה זה טיפול חשוב וחיוני, ישראל לרוב אישרה לחולים לצאת לבתי חולים פלסטיניים בגדה או לבתי חולים בישראל.

לפי נתונים שאסף ארגון "רופאים לזכויות אדם" מהצד הפלסטיני שמגיש בעזה את הבקשות לישראל - ישראל דחתה מתום סבב הלחימה מעל ל-90% מהבקשות שהוגדרו דחופות על ידי הצד הפלסטיני. בשבוע הראשון מתום סבב הלחימה אושרו 13 מתוך 191 בקשות בלבד. הארגון עתר לבג"ץ אתמול בדרישה לבטל את המדיניות הנוכחית של ישראל, וכעת ממתין לתגובת המדינה בעניין.

פרופ' רפי ולדן, כירורג כלי דם בכיר מבית חולים שיבא-תל השומר ונשיא רופאים לזכויות אדם, כתב בחוות הדעת שהוגשה כחלק מהעתירה כי "חולה שמתגלה אצלו גידול סרטני במוח לא צפוי למוות מיידי אולם ברור שעיכוב הטיפול בו יביא לפטירתו. לא פעם מתרחשים מצבים של הידרדרות מהירה בחומרת מחלה שלא ניתן היה לצפות מראש שיש בה סיכון מיידי. שימוש בהגדרות של ההוראות החדשות במצב הנתון הוא פשוט מכבסת מילים האומרת שחולים לא יוכלו לצאת מהרצועה. על מקבלי ההחלטות לדעת שאיסור היציאה הגורף של חולים מעזה כפי שיהיה בפועל בהנחיות הקיימות יהיה לרבים בגדר של גזר דין מוות, לא פעם בייסורים קשים".

מה רוצה חמאס | עוד יום