גנץ בכינוס לשכת עורכי הדין, שלשום

שר הביטחון בני גנץ המריא לביקור בזק בוושינגטון

ברקע ההתבטאות של נתניהו אתמול על חיכוך עם ארצות הברית: גנץ טס לפגישות בפנטגון, במסגרתן יבקש מימון של מיליארד דולרים לטובת חידוש מלאי טילי היירוט של כיפת ברזל
כתבי כאן חדשות
02 ביוני 2021
23:25
עודכן ב 00:19

שר הביטחון בני גנץ המריא הלילה (רביעי) לארצות הברית, שם יפגוש בכירים אמריקנים וידון איתם בנושא חבילת סיוע ביטחוני לישראל. טרם צאתו אמר גנץ: "אני יוצא עכשיו לארצות הברית לנסיעה קצרה אבל מאוד חשובה, כדי לדאוג לביטחון ישראל. אני משוכנע שאני אוכל לדאוג שם לביטחון ישראל, שכאן נוכל להקים ממשלת שינוי שבה נחזור ונדאג לאחדות בחברה הישראלית, לריפוי בחברה הישראלית ולביטחון מדינת ישראל על כל אזרחיה".

אתמול אמר הסנאטור הרפובליקני הבכיר לינדזי גרהאם בריאיון לרשת "פוקס" שגובה בקשת הסיוע הוא מיליארד דולרים. עוד הוא הוסיף, בזמן ביקורו בארץ: "כשחמאס מנסה לפגוע בישראל, או שאיראן מאיימת על קיומה של מדינת היהודים - התגובה שלנו תהיה סיוע נוסף, וזה מתחיל בחידוש המלאי של סוללות כיפת ברזל".

גורם ישראלי הבהיר שמדובר בבקשה לחידוש טילי היירוט מסוג "טמיר" ובהקדמת משלוחי נשק שתוכננו כבר – כשהסכום הכולל שלה נמוך יותר ממיליארד דולר. עוד הוא ציין שהבקשה שתוצג תתמקד בסיוע ביטחוני, ולא תוצג דרישה כספית. 

נסיעתו של גנץ מגיעה שברקע אמירה חריגה של ראש הממשלה נתניהו. "האיום הגדול ביותר עלינו זה האיום הקיומי שמוצב על ידי הניסיונות של איראן להתחמש בנשק גרעיני", אמר נתניהו בטקס חילופי ראש המוסד אתמול. "אם אנחנו נצטרך לבחור, אני מקווה שזה לא יקרה, בין חיכוך עם ידידתנו הגדולה ארצות הברית ובין סילוק האיום הקיומי – סילוק האיום הקיומי גובר". 

שר הביטחון בני גנץ מתח ביקורת על דבריו של נתניהו והגיב: "ארצות הברית הייתה ותמשיך להיות בעלת הברית החשובה ביותר של ישראל בשמירה על ביטחונה ועליונותה הביטחונית באזור. אם ישנן מחלוקות, הן יפתרו בשיח ישיר בחדרים הסגורים ולא בשיח מתריס שעשוי לפגוע בביטחון ישראל".

מה גרם לביידן לדרוש הפסקת אש? | האזינו ל"עוד יום"