-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

התור של הנוער: יוכלו להתחסן כבר ביום ראשון או שני

בקופות החולים נערכים כעת לפתיחת המערכות לקביעת תורים • ההמלצה נוגעת למתבגרים בגילי 16-12 הנמצאים בקבוצת סיכון, כאלו המתגוררים עם בני משפחה בסיכון ולמי שצפוי לטוס לחו"ל • במכתבי שימוע שנשלחו למאות עוזרי רפואה שגויסו במגפה נמסר על סיום העסקתם בשל סגירת מחלקות הקורונה והיעדר מקורות תקציב
דקלה אהרן שפרן
02 ביוני 2021
09:50
עודכן ב 15:32

משרד הבריאות הודיע היום (רביעי) על הרחבת מתן החיסון נגד קורונה למתבגרים בגילי 16-12 מהשבוע הבא. ההמלצה נוגעת למתבגרים הנמצאים בקבוצת סיכון, כאלו המתגוררים עם בני משפחה בסיכון ולמי שצפוי לטוס לחו"ל. בקופות החולים נערכים כעת לפתיחת המערכות לקביעת תורים, וככל הנראה הן יחלו לחסן ביום ראשון או ביום שני.

קודם לכן, מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, הנחה את קופות החולים להיערך לחיסון מתבגרים, שיתאפשר למי שירצה בכך. בהודעת המשרד צוינו הסיכונים מסיבוכי תחלואת הקורונה גבוהים מהסיכון בקבלת החיסון. גם הדלקת בשריר הלב שנצפתה בקרב בני 19-16 הייתה בשיעור נמוך, וחלפה במרבית המקרים ללא סיבוך.

בעקבות הירידה בתחלואה: מאות עוזרי רופא שגויסו בקורונה יפוטרו?

מאות עוזרי רופא שגויסו בעת משבר הקורונה עומדים בפני פיטורים בעקבות הירידה בשיעור התחלואה, כך פורסם הבוקר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. מדובר בין השאר בפרמדיקים, סטודנטים לרפואה ובוגרי לימודי רפואה בארץ ובחו"ל שעברו הכשרה ייעודית כדי שיוכלו לעבוד בבתי החולים. במכתבי שימוע שנשלחו לעוזרי רופא נכתב כי סיום העסקתם הוא בשל סגירת מחלקות הקורונה והירידה בתחלואה, וכן בשל היעדר מקורות תקציב למימון העסקתם.

במשרד הבריאות אמרו בתגובה כי כפי שהבטיחו שר הבריאות ומנכ"ל המשרד עם קבלת התקנים ואיושם, משרד הבריאות לא יאפשר פיטור צוות רפואי כולל עוזרי רופא שנקלטו. עוד נמסר כי בימים אלו מתקיימים דיונים עם משרד האוצר להשארת תקנים אלו במערכת.

לעומת זאת, אמרו במשרד האוצר כי הממשלה והכנסת החליטו על הגדלה ייעודית של ההוצאה הממשלתית לצורך ההתמודדות עם הקורונה ובמסגרת זאת סוכם על תוספת תקנים לאיוש מחלקות ייעודיות לקורונה בבתי החולים. באוצר אמרו כי בזכות עבודתם של הצוותים הרפואיים והטיפול המיטבי שסיפקו - מחלקות הקורונה נסגרו וכיום כבר אינן פעילות, ולכן הצורך שלשמו ניתנו תקנים אלו והמסלול החוקי בו הם תוקצבו איננו רלוונטי עוד. באוצר הוסיפו כי עם כינונה של ממשלה חדשה ובמסגרת דיוני התקציב יתקיים גם דיון בנוגע לתגבור קבוע של מערכת הבריאות.

ח"כ עידית סילמן אמרה בתגובה כי מדינת ישראל הוכיחה בתקופת הקורונה, שכאשר היא רוצה, היא יודעת להביא תקנים למערכת הבריאות. סילמן הוסיפה כי החלטה על צמצום תקני עוזרי הרופא, כאשר האתגרים רק הולכים ומתעצמים, עלולה להביא לתוצאות הרסניות, וכי בעת הזו, המעשה הנכון הוא הוספת תקנים שיעזרו לשקם ולייצב את מערכת הבריאות.

מארגון המתמחים "מרשם" נמסר: "כגנבים בלילה משרד האוצר פועל לפטר את עוזרי הרופא שהועסקו בבתי החולים בתקופת הקורונה. במחשכים, מבלי שמשרד הבריאות יודע, הוא קורע את חבל ההצלה הזה שמאפשר למתמחים להרים קצת את הראש מעל המים במהלך התורנויות הלא אנושיות של 26 שעות. אסור לתת לזה לקרות. אסור שתקנים שהוספו בקורונה, יבוטלו היום. מערכת הבריאות הורעבה שנים. גם אחרי הקורונה עדין יש חולים, ויש עומס. אלפי תקנים עוד חסרים כדי שהמערכת תוכל לתפקד בצורה סבירה - לקחת עכשיו את המעט הזה, זה פשוט לעג לרש. וכרגיל, הציבור והמתמחים ישלמו את המחיר".

בתוך כך, מצבם של בתי החולים הציבוריים הולך ומתדרדר. שבעת בתי החולים הציבוריים - שני בתי החולים הדסה, שערי צדק, מעייני הישועה, לניאדו ושני בתי חולים נוספים בנצרת, נקלעו למצוקה כלכלית, עד כדי עצירת רכש תרופות וציוד רפואי שוטף.

בבית החולים הדסה עין-כרם חסרות תרופות כימותרפיות מצילות חיים לטיפול בכמה סוגי סרטן, משום שספק התרופות חדל לספק תרופות כיוון שבית החולים אינו עומד בחובותיו הכספיים. מנהל בית החולים יורם וייס פנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי וציין כי חסרות תרופות חיוניות מאחר שבית החולים מוצא עצמו ללא מקורות רכש. במכתב פירט טבלה ארוכה של תרופות שאינן מסופקות לחולים ובהן תרופות לטיפול בחולי סכרת ולמחלות זיהומיות.

בתי החולים הציבוריים אינם מקבלים תקצוב מספק מהאוצר, וניזונים מכספי תרומות. בתי החולים מלווים ציוד רפואי ביניהם, ואחד מהם אף ביקש מבית חולים אחר הלוואה של כפפות לצוות רפואי שנגמרו לו ועקב המצוקה התקציבית אינו יכול להזמין.

בהכנת הידיעה השתתפה קטי דור