חסן נסראללה

היסטוריה של שיעולים ושמועות בדאחיה, ומי עשוי לרשת את נסראללה

"נאום השיעולים" של מנהיג חיזבאללה לא היה הפעם הראשונה שבה עלו סימני שאלה לגבי מצבו הבריאותי של נסראללה, אבל משהו באירוע הזה בכל זאת מרגיש אחרת - בעיקר מהצד של תומכי הארגון, שהביעו דאגה אותנטית
רועי קייס, פרשנות
04 ביוני 2021
12:55

מאי 2015, מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, שותה מיץ צהוב במהלך אחד מנאומיו. תוך פרק זמן יחסית קצר מתחילות השמועות שמנהיג חיזבאללה הובהל לבית חולים בביירות בעקבות שבץ או התקף לב. אפילו שמועות על מותו היו שם.

כדי להפריך את הסיפור, בחיזבאללה הקדימו את הנאום המתוכנן של נסראללה לרגל יום השנה ליציאת צה"ל מלבנון (25 מאי) ל-16 במאי כדי להרגיע את מי שדואג. "אל תקשיבו לכל השמועות על מצבי הבריאותי" אמר אז נסראללה. "החיים בידיו של אללה. אבל איני סובל משום בעיה ולא צורך שום תרופה. המשקה ששתיתי זה לימונדה. ממליץ את זה לכל מי שנואם".

5 שנים בדיוק עברו מאז נאום הלימונדה, והגיע "נאום השיעולים". אלא שבניגוד למה שהיה לפני 5 שנים, הסיפור הפעם מעט שונה, שכן נסראללה הודה בשני נאומיו האחרונים שאינו בקו הבריאות. בנאום הראשון הוא סיפר על דלקת בקנה הנשימה והבהיר שאינו חולה בקורונה. בנאום השני, היותר מפורסם, סיפר כי אינו במיטבו ומעבר להודאה בקולו, קשה היה לפספס את שיעוליו התכופים, נשימותיו הכבדות ותשישותו הכללית. למרות הכל, הוא סיים נאום של שעה ו-40 דקות.

כל מי שזוכר את מאי 2015 כבר היה צריך לחזות את הנולד. אם אחרי שתיית לימונדה צצו שמועות שנסראללה כבר לא איתנו, מה יקרה אחרי הופעה כזו לא שגרתית של מנהיג חיזבאללה? נסראללה העדיף, כך נראה, להופיע כשהוא אינו במיטבו מאשר לפסוח על מאורע חשוב כמו יום השנה ליציאת צה"ל מלבנון - מה שהיה מן הסתם יוצר מחול שדים.

בחודשים דצמבר 2018 וינואר 2019, נסראללה שמר על שתיקה מופגנת במהלך מבצע "מגן צפוני" של צה"ל, שנועד לנטרל את מערך המנהרות של הארגון. השתיקה הזו הובילה להפצת שמועות מצד אחד העיתונאים הלבנונים הגולים שמתנגדים לחיזבאללה, שנסראללה חולה ולכן נעלם. כשנסראללה שבר את שתיקתו בסוף ינואר 2019, בריאיון לערוץ אל-מיאדין, הוא הבהיר שהוא לא סובל משום בעיה בריאותית.

לפני שנה וחצי חגג נסראללה יום הולדת 60. השמועות על מצבו הבריאותי של מי שעל פי הנרטיב הישראלי שוהה בעיקר מתחת לאדמה, החלו כבר מזמן. "כשאמרתי לחוקרי שב"כ שאני אוהבת ומעריצה את נסראללה, הם אמרו לי שהוא חולה בסרטן ושהוא ימות בבונקר", סיפרה ביירות חמוד ביוני 2020. אותה ביירות חמוד, לפי שב"כ, ברחה מישראל ללבנון וניסתה לגייס ישראלים בעבור חיזבאללה.

ועכשיו, אחרי ההקדמה הארוכה הזאת, אני מגיע ללב העניין - והוא השמועות שהופצו בתחילת השבוע על מצבו של מנהיג חיזבאללה. השמועות, בניגוד למה שהצטייר במחוזותינו, לא החלו בלבנון, אלא אצל גורם ישראלי לא רשמי שהפיץ ברשתות - "מקורות מודיעיניים מהימנים אומרים: יש הידרדרות במצבו של נסראללה". הוא הפיץ זאת בשעות הצהריים של יום ראשון והמשיך להדהד זאת בשעות שלאחר מכן. שעתיים וחצי לאחר "השמועה הראשונית", העיתון א-נהאר הלבנוני ציטט גורם בארגון חיזבאללה שהדף שמועות שהופצו בווטסאפים על כך שנסראללה נמצא בתרדמת מאז הלילה שבין שבת לראשון.

גם אם השמועות בינתיים לא מחזיקות מים, בחיזבאללה מבינים היטב שאם לא יוציאו בימים הקרובים את נסראללה להופעה ויזואלית - גל השמועות הבא בדרך

בנוסף נטען כי תומכיו של נסראללה החלו לחלק בחינם מים ולחם למען החלמתו. הגורם טען כי היוזמה הנ"ל כבר נהגתה אחרי הנאום האחרון שלו. ברשתות החברתיות הלבנוניות גם רץ סרטון שנראה אותנטי מהדאחיה, הפרבר הדרומי של ביירות ומעוז של חיזבאללה, שמתעד את החלוקה בחינם. סרטון שמן הסתם עודד את השמועות על כך שמצבו של נסראללה קשה.

גם בישראל הרשמית תרמו, גם אם לא ישירות, לחרושת השמועות, שכן יממה אחרי "נאום השיעולים", דאגו גורמים בישראל להעריך שהוא נדבק בקורונה. בהמשך היה מי שדאג להעביר מסר מתוך המערכת הביטחונית שהנאום של נסראללה היה טעות.

בחיזבאללה, צריך לומר, מנסים לשדר עסקים כרגיל לפי שעה. מי שחושב שבערוץ אל-מנאר של הארגון היה גל שידורים מיוחד או התייחסות לעניין, שיחשוב שוב. כבר ביום חמישי סגנו של נסראללה, נעים קאסם, אמר בריאיון כי נסראללה בסדר ושהייתה לו מחלה קלה חולפת שהצריכה יומיים עד שלושה ימי מנוחה, ובארגון העדיפו שידבר כיוון שאי הופעתו הייתה מעלה תהיות שאינן במקומן.

הבן של נסראללה, ג'וואד, דאג פעמיים להרגיע. "זאת רק אלרגיה", הוא עדכן את עוקביו ישר אחרי "נאום השיעולים". אתמול, בתגובה לציוץ מודאג של בתו של עימאד מורנייה, פאטמה, כתב הבן של מנהיג חיזבאללה - "נסראללה בטוב, אנשים טובים". גם ביומיים האחרונים גורמים בחיזבאללה מבהירים, גם בעילום שם וגם בשמם, שמצבו של נסראללה משתפר ושמדובר באלרגיה עונתית או דלקת ולא בקורונה. נסראללה ככל הידוע לא התחסן נגד קורונה ואף הצהיר בעבר שלא יהיה מוכן להתחסן בחיסון האמריקני. 

מבלי להיכנס לספקולציות וכו', אין ספק שיש פה אירוע שונה ממה שראינו מבעבר בעיקר בהקשר של "סביבת ההתנגדות" - תומכי הארגון - שבניגוד לשנים עברו מביעים דאגה אותנטית בעקבות הנאום האחרון. זה בא לידי ביטוי באותו ציוץ של בתו של עימאד מורנייה, שכתבה: "אני מקנאה במי שלא אוהב את נסראללה שכן הוא לא חש את מה שחשנו. כאילו ראינו את הנשמה שלנו יוצאת מהגוף בעינינו".

ועדיין, חשוב להבין מאיפה החלו השמועות על מצבו הבריאותי, שמועות שנכון לכתיבת שורות אלה לא זוכות לאישוש. גם אם השמועות האלה בינתיים לא מחזיקות מים, בארגון הטרור הלבנוני מבינים היטב שאם לא יוציאו בימים הקרובים את נסראללה להופעה ויזואלית - גל השמועות הבא בדרך.

היום שאחרי נסראללה

בין אם נסראללה ישרוד את גל השמועות הנוכחי בין אם לא, אין ספק שלכתו, כשתקרה, היא אירוע אזורי משמעותי, שכן הוא מנהיג את ארגון חיזבאללה כמעט במשך 30 שנה מתוך 40 שנה שהארגון קיים. ועדיין צריך לזכור שחיזבאללה, למרות הכול, טבוע עמוק בתוך החברה הלבנונית, ומעבר לכך במחנה הפרו-איראני. כן, זאת תהיה מכה משמעותית. אבל למי שחושב שלכתו של נסראללה תסיים את התפקיד ההיסטורי של הארגון, כדאי שיחשוב שוב. חיזבאללה הוא ארגון רב ממדי שיש לו זרועות ארוכות בלבנון ומחוצה לה.

כבר היום אפשר לסמן שני מועמדים לרשת את נסראללה, אם וכאשר. השם ראשון שלטעמי בעל הסיכויים היותר גבוהים - הוא האשם ספי א-דין, קרוב משפחתו ומקורבו של נסראללה, שעומד בראש המועצה המבצעת של הארגון. ספי א-דין בן 57. תפקיד ניהול המועצה המבצעת של הארגון, שיש המכנים "הממשלה שלו", נחשב לאחד האישים הקריטיים בארגון. תפקידו חולש על הפעילות היום יומית של חיזבאללה בשלל הרבדים וההיבטים. ספי א-דין כבר הוכנס לרשימה השחורה של ארצות הברית וסעודיה בשל פעילותו. הוא נחשב למקורב מאוד לאיראן ולהנהגה שם, ובחודשים האחרונים הקשר הזה קיבל ביטוי מעניין, כשבנו של א-דין, רידא, נישא לבתו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה שחוסל, זיינב סולימאני.

השם השני, ולכאורה המובן מאליו, הוא נעים קאסם, סגנו של נסראללה, בן 68, מהגוורדיה הישנה ודור המייסדים של הארגון. אך קאסם הוא דמות הרבה יותר אפורה מספי א-דין. הוא הסגן הנצחי של הארגון, מ-1991, כלומר גם שכעבאס מוסווי חוסל על ידי ישראל, הוא נותר בתפקיד הסגנות. קאסם בעיקר אחראי על הפעילות הפרלמנטרית והממשלתית של הארגון. בשנים האחרונות מופצות שמועות שקריות אחת לכמה זמן שישראל ניסתה לחסל אותו בנקודת זמן כזו או אחרת, אלא שכדאי לומר שהוא דמות הרבה פחות ביצועית מהאשם ספי א-דין. ימים יגידו.