נתניהו בפגישה עם עבאס כמאל, השבוע
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

המגעים לעסקת שבויים: המצרים חוששים שבישראל אין נכונות כרגע להתקדם לעסקה עם חמאס

בשבוע הבא אמורה לצאת משלחת ישראלית לקהיר כדי לדון בעסקה עם חמאס, אלא שהמצרים לא בטוחים שיש בה צורך: המתווכים חושבים שהמצב הפוליטי בישראל לא יאפשר עסקה, ובמקביל חוששים שבישראל אין נכונות להתקדם מול חמאס • ראש המל"ל יכנס מחר דיון מסכם בנוגע להבנות מול חמאס, המגעים עם מצרים, וסוגיית השבויים והנעדרים
רועי שרון
02 ביוני 2021
20:24

המגעים להשבת השבויים והנעדרים מעזה: בשבוע הבא צפויה לצאת משלחת ישראלית לפגישה בקהיר בנושא עסקת שבויים מול חמאס. אבל ייתכן שהמצרים מתרשמים שכרגע בשל המצב הפוליטי אין בישראל יכולת להתקדם בעסקה כזאת, וזה מעמיד בסימן שאלה את קיום הפגישה. כך פורסם בחדשות הערב (רביעי) בכאן 11. 


התחושות במצרים לגבי היכולת של ישראל להתקדם במשא ומתן נובעות גם מתחושה שהמצב הפוליטי בישראל לא יאפשר התקדמות ממשית בנושא. אולם חשש נוסף בקרב המצרים הינו שבישראל אין נכונות להתקדם לעסקת חילופי שבויים שתביא לשחוררם של אברה מנגיסטו והשאם א-סייד וכן להשבת גופותיהם של אורון שאול והדר גולדין.

ראש המל"ל מאיר בן שבת יכנס מחר דיון מסכם בנוגע להבנות מול חמאס, המגעים עם מצרים, וסוגיית השבויים והנעדרים. בדיון צפויים להשתתף גם נציגי צבא ושב"כ. במקביל, בכירים בישראל מביעים חשש ששיחות הרגיעה במצרים יתמהמהו בשל המשבר הפוליטי. זאת כאשר בישראל מתנים את קיום ערוצי השיחות בדיון בסוגיית השבויים והנעדרים.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב שמצרים זימנה את ישראל, חמאס והרשות הפלסטינית לשיחות בקהיר כהמשך להפסקת האש בין הצדדים. התנאי הישראלי לקיום השיחות היה שהן יתקיימו בערוצים נפרדים, ולא במקביל. מטרת השיחות: לדון באפשרות רגיעה ארוכת טווח - ובסוגיית השבויים והנעדרים בעזה.

מה קרה מאחורי הקלעים של המגעים להפסקת האש? | עוד יום

התנאי הנוסף שישראל הציבה הוא שכל התקדמות בשיקום עזה יותנה בהתקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים. העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" הפרו-קטרי דיווח היום שמצרים הודיעה לחמאס שהשיחות הבאות חייבות לכלול גם משא ומתן בנושא עסקת חילופי השבויים והנעדרים. כדי לקדם את השיחות בקהיר, ביום שישי האחרון הגיע לישראל גנרל מצרי כדי לדון ביוזמה המצרית, אך תאריך לפסגה בקהיר עדיין לא נקבע.