ניר אורבך, ארכיון
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

הערכה בגוש מתנגדי נתניהו: ח"כ אורבך לא ימנע את הקמת הממשלה

אחרי סירוב ימינה - לפיד מתיישר עם בנט: יחליפו את יו"ר הכנסת רק במועד השבעת הממשלה • הפגנות מול בתיהם של ח"כ ניר אורבך ושל איילת שקד • בליכוד מנסים להפעיל לחץ על הח"כים אורבך, סילמן, אלקין והשכל • לפיד שומר על קשר עם אחמד טיבי, שבמפלגתו שוקלים להימנע בהצבעה על הממשלה
יערה שפירא, עקיבא וייס מיכאל שמש וסולימאן מסוודה
03 ביוני 2021
07:30
עודכן ב 22:26

עדכונים שוטפים

21:33 | סמוטריץ' בהפגנה מחוץ לביתה של איילת שקד: "תצאי לאנשים שחיבקו אותך ומרגישים נבגדים"

20:15 | לפיד שומר על קשר עם אחמד טיבי, שבמפלגתו שוקלים להימנע בהצבעה על הממשלה

20:10 | מתווה סער לתפקיד היועמ"ש - כוונה לאשרו לפני ינואר

צוות במשרד המשפטים שיו"ר תקווה חדשה גדעון סער יעמוד בראשו יבחן את חלוקת הסמכויות בין פרקליט המדינה (שיחזיק בסמכויות התביעה) ליועץ המשפטי לממשלה, שיתפקד כיועץ משפטי. אחת החלופות שעל הפרק: בחירת היועמ"ש כמשרת אמון, ואת פרקליט המדינה כפי שנבחר היום היועמ"ש - בידי ועדת איתור בראשות שופט, שבה גם נציג הכנסת. הוסכם עוד שנציג הכנסת בוועדה יהיה חבר תקווה חדשה.

סוכם כי המתווה יגובש, יעבור בממשלה ויעבור את הליך החקיקה הדרוש לפני ינואר, אז תסתיים כהונתו של מנדלבליט.

20:05 | בליכוד מסמנים מטרות לשכנוע בגוש בנט-לפיד

בליכוד החליטו למקד לחץ בחברי הכנסת אורבך, סילמן, אלקין והשכל. בפגישה שקיימו בכירי הליכוד יחד עם ליצמן אצל נתניהו, החליטו להפעיל לחץ על הארבעה דרך חבריהם וקבוצות מקורבים להם, שיפנו אליהם במישור האידאולוגי - אחרי שהגיעו להבנה שהניסיון להציע להם תפקידים נכשל.

20:00 | אחרי סירוב ימינה - לפיד מתיישר עם בנט: יחליפו את יו"ר הכנסת רק במועד השבעת הממשלה

19:57 | נתניהו ביקש מהחרדים לארגון הפגנות ענק - וסורב

19:55 | הערכה בגוש מתנגדי נתניהו: ח"כ אורבך לא ימנע את הקמת הממשלה

19:30 | הפגנות מול בתיהם של איילת שקד וניר אורבך

17:00 | בימינה מבקשים לדחות את ההצבעה על יו"ר הכנסת

לאחר שח"כ ניר אורבך סירב להצביע ביום שני הקרוב על החלפת יו״ר הכנסת - בימינה החליטו לבקש לדחות את ההצבעה להשבעת הממשלה: ״לא נישען על המשותפת״. החלטת ימינה התקבלה לאחר שח"כ אורבך הבהיר שאין בכוונתו להצביע על החלפת יריב לוין בשבוע הבא.

16:03 | ניר אורבך לאחר פגישתו עם בנט: "אנו הולכים יחד בדרך משותפת, לא אנהל שיחות עם מי שלא נקפו אצבע להקים ממשלת ימין"

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו לפרק של "עוד יום" 

 

15:43 | הליכוד פרסם מכתב מהמשותפת בו היא דורשת להחליף את לוין

סיעת הליכוד פרסמה מכתב שחתום על ידי יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אחמד טיבי, בו נכתב כי ששת חברי הסיעה מצטרפים לבקשה לקיים הצבעה על תפקיד יו"ר הכנסת. גורם ביש עתיד: "שמענו מהתקשורת על המכתב, הוא לא תואם איתנו". אם המשותפת תתמוך בהחלפת לוין, יעמוד מספר התומכים במהלך על לפחות 66 ח"כים. 

במשותפת גם טוענים שההחלטה לא תואמה עם לפיד ושהם מעוניינים להחליף את לוין במיקי לוי. בהודעת הליכוד נכתב: "לפיד עצמו סגר אישית עם ראשי המשותפת את שיתוף הפעולה והדיל ביניהם. עוד לא עברו 24 שעות מאז שהכריזו ״עלה ידי״ ובנט ולפיד כבר נשענים על המשותפת. הם יעשו זאת בכל יום, בכל הצבעה". 

לא בנט ולא לפיד: זה האיש החזק ביותר בממשלה המסתמנת

 15:30 | ח"כ ניר אורבך נועד עם יו"ר ימינה נפתלי בנט

ברקע הדיון על יו"ר הכנסת, התגלה סדק בסיעת ימינה: לאחר שסיעות הממשלה העתידית הגישו הבוקר את החתימות הנדרשות להחלפתו של יו"ר הכנסת לוין, הודיע חבר הכנסת ניר אורבך כי הוא מושך את חתימתו. אורבך ובנט נפגשו אחר הצוהריים, בפגישה השתתפה גם רעייתו של אורבך. 

15:30 | נתניהו לראשי יש"ע: למה אתם לא תוקפים את בנט?

ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן היום את ראשי המפלגות שתומכות בו, את מיקי זוהר ואת יריב לוין לשיחה דחופה. בשיחה שקיים נתניהו עם ראשי מועצת יש"ע, אמר להם ראש הממשלה: "למה אתם לא תוקפים את בנט? הוא לא יוכל לסייע לכם כשהוא ביחד עם לפיד".

14:00| גורמים בקואליציית בנט-לפיד: החלפת לוין - מבחן רצינות לעבאס

בתוך כך, גורמים בקואליציית בנט-לפיד אמרו כי הם מתכוונים להביא להצבעה את החלפת יו"ר הכנסת לפני השבעת הממשלה החדשה כמבחן רצינות ליו"ר רע"ם מנסור עבאס. על פי הגורמים, בקואליציה החדשה רוצים לוודא שיו"ר רע"ם אכן הולך איתם, גם בטרם הושגו סיכומים סופיים בנושא חוק קמיניץ. הדבר דורש את החלפתו של לוין, שאיתו נמצא עבאס בקשר אישי קרוב.

ההסכם של רע"ם עם בנט ולפיד נחשף

הלילה חשפה מפלגת רע"ם את סעיפי ההסכם הקואליציוני בממשלה המתהווה. בין השאר נכתב כי הממשלה תתקן את חוק קמיניץ בתוך 120 יום מכינונה. רע"ם תקבל את ראשות ועדת הפנים, ועדה לענייני ערבים ואת תפקיד סגן יו"ר הכנסת. כמו כן לרע"ם סעיף המבטיח להם סגן שר במשרד ראש הממשלה, אולם הם טרם החליטו אם לממשו. 

כל הפרטים על ההסכם עם רע"ם

ח"כ כהנא: מנסים לסכל את הממשלה בכל דרך, היא תהיה יותר ימנית משל נתניהו

חבר הכנסת מתן כהנא (ימינה) התייחס לטענות כי הממשלה שבדרך היא ממשלת שמאל ואמר כי "זה הכי רחוק מהמציאות". כהנא ציין כי בין השאר הוחלט על הקמת מנהלת למניעת השתלטות של פלסטינים על שטחי C ועל פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. "אני משוכנע שהממשלה הזו תהיה אפילו יותר ימנית מהממשלות שהיו לנתניהו", הוסיף בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

"נאלצנו לקחת אחריות. אנחנו מבינים שאנחנו משלמים מחירים אישיים ופוליטיים, אבל הדבר הנכון לעשות זה ללכת לממשלה שתביא יציבות. בכנסת אף אחד לא עובד למען אזרחי ישראל, היינו עסוקים רק בלריב אחד עם השני", אמר כהנא.

עוד אמר חבר הכנסת מימינה כי מופעלים על חברי המפלגה לחצים כבדים, גם ברשתות החברתיות, גם בטלפונים הפרטיים ובהפגנות ליד בתים. "זה עובר כמה גבולות. יש כמה חברי כנסת שמרגישים שהילדים שלהם מאוימים. ראש הממשלה בהחלט מנסה לבחוש, ולא רק הוא, מנסים בכל דרך לסכל את הממשלה", אמר.

השב"כ החל לאבטח את בנט

אחרי החתימה על ההסכמים הקואליציוניים, הודיע השב"כ כי החל לאבטח את חבר הכנסת נפתלי בנט. בהודעה נכתב כי המהלך נעשה: "מתוקף ייעוד שירות הביטחון הכללי לשמירת סדרי המשטר הדמוקרטי ולאבטחת אישים, ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה".