נתב"ג
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

17 חולי קורונה שנדבקו בווריאנט ההודי התגלו בטיסה מהודו לישראל

פרסום ראשון: חלק מהחולים הועברו לאשפוז בבתי החולים ברחבי הארץ • מדובר בין השאר בעולים מקהילת בני המנשה, בטיסה שאישרה הממשלה באופן חריג
שרון עידן
03 ביוני 2021
16:36

פרסום ראשון: 17 חולי קורונה שנדבקו בווריאנט ההודי, בהם עולים חדשים, התגלו שלשום בטיסת אייר אינדיה מדלהי לתל אביב. חלק מהחולים הועברו לבידוד והשאר הועברו לאשפוז בבתי חולים שונים ברחבי הארץ. בין החולים, עולים מקהילת בני המנשה, שטיסתם אושרה באופן חריג למרות עוצר הטיסות מהודו - בשל המגפה.

על פי עדויות בשדה התעופה בהודו, רבים מהנוסעים נראו חולים עוד בהליך הרישום. על אף שקיים צורך להגיע לטיסות לישראל עם בדיקה שלילית, עם הגעתם לישראל, התברר כי רבים מהנוסעים חולים.

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה, מסרה בתגובה כי "בשל מצב הקורונה בהודו מצבם הכלכלי של היהודים במדינה הוחרף, ועל כן השרה פעלה להעלאתם המיידית גם בעת הזו. לצד זה העלאתם אושרה רק כפוף לקיום מתווה קפדני שאושר על ידי משרד הבריאות וכלל בדיקה בארץ המוצא של כלל העולים. מי שנתגלה חיובי לנגיף, סורבה הגעתו ארצה. ולפיכך, כל העולים שהגיעו היו לאחר בדיקות שליליות.

כמו כן עם הגעתם ארצה, חויבו העולים בביצוע בדיקת קורונה נוספת ובכניסה לבידוד מוחלט. לצערנו, מהבדיקות הנוספות שנעשו בארץ התגלו עולים חדשים שחלו בקורונה, וכרגע מטופלים על ידי משרד הבריאות. אני מוסרת החלמה מהירה לכלל החולים, נמשיך ללוות אותם בתהליכי הקליטה".

מוקדם יותר היום (חמישי) פורסם כי יותר מ-100 יהודים מהקהילה נאלצו לדחות עלייתם כיוון שחלקם חלו בקורונה. העולים נמצאים בבידוד בניו דלהי בתוך מקדש סיקי. הטיסה התאפשרה עקב החלטת ממשלה מלפני כשלושה שבועות שאישרה את העלאתם של כ-550 עולים מקרב הקהילה, בסיוע הסוכנות היהודית.

המקרה התגלה ביום בו הוסרו רוב המגבלות בארץ. שלשום אחרי יותר משנה תחת הגבלות, הוסרו מגבלות התו הירוק והסגול, ואין יותר הפרדה בין מחוסנים ללא מחוסנים. בין ההגבלות שבוטלו - מגבלת ההתהקהלות בשטחים סגורים ופתוחים והצורך בהצגת תו ירוק בכניסה לבתי עסק. במשרד הבריאות מדגישים שעדיין צריך לעטות מסכות בתוך מבנים סגורים, ורק עשרה ימים לאחר הסרת המגבלות, יוחלט אם להסיר את מגבלה זו גם כן. 

קורונה 2.0: איך נערכים לאפשרות שהקורונה תחזור | האזינו ל"עוד יום"

באשר לנתב"ג, בוטלה הגבלת שמירת מרחק שני מטרים בין אדם לאדם בשדה התעופה, ובוטלה החובה למלא הצהרת בריאות לפני היציאה מישראל. עם זאת, ישנה חובה לבצע בדיקת קורונה עד 72 שעות לפני הכניסה לארץ, ובדיקה נוספת מייד לאחר הכניסה. כמו כן, טסים לחו"ל יצטרכו לשלם גם עבור בדיקת הקורונה לפני היציאה מהארץ, שעלותה 100 שקלים.