לוין, אורבך ועבאס
צילום: עדינה ולדמן, דוד כהן ואוליביה פיטוסי, פלאש9

עד להשבעה: האתגרים בדרך לממשלת בנט-לפיד

אחרי שהיוזמה להדיח את יו"ר הכנסת לוין כבר בשבוע הבא נפלה, גוש מתנגדי נתניהו נערך להצבעה על הממשלה - שלא תתקיים לפני 14 ביוני. אלו הבעיות המרכזיות איתם הם יתמודדו עד להשבעה
יערא שפירא
03 ביוני 2021
22:42
עודכן ב 23:28

גוש מתנגדי-נתניהו עבר אתמול משוכה רצינית בדרך להשבעת הממשלה, עם החתימה על הסכמים קואליציוניים וההודעה על כך לנשיא. אולם צפויות עוד משוכות לא קלות בדרך להשבעת ממשלה, מהחשש מעריקים, דרך משוכת יו"ר הכנסת ועד סימן השאלה סביב רע"ם. 

הדילמה של ח"כ ניר אורבך

האתגר הראשון כמובן, הוא בדמותו של חבר הכנסת ניר אורבך מסיעת ימינה - שאתמול כבר שקל להודיע רשמית שיתנגד בהצבעה להקמת ממשלת בנט-לפיד, וחזר בו כמעט ברגע האחרון. עד לפני כמה ימים הוא עוד התחייב פומבית שאם יחליט כי אינו יכול להיות חלק מקואליציה כזאת הוא יתפטר ויפנה את מקומו בכנסת למי שכן יכול. אבל אחרי מסכת לחצים מימין - הוא מתלבט, ועשוי להיות הגורם שיכשיל את הרכבת הממשלה כולה.

היום נועדו בנט ואורבך בביתו של יו"ר ימינה ברעננה, בפגישה בה השתתפה גם רעייתו של אורבך. בנט, בשיחותיהם, מנסה להפוך בחזרה את דעתו ולשכנע אותו להתפטר מהכנסת או להישאר בה במקום של כבוד - ואולי בתמורה להבטחות באשר לממשלה הבאה.

ח"כ ניר אורבך. צילום: כאן חדשות

החלפת יו"ר הכנסת - מבחן ראשון לקואליציה

אתגר נוסף שראשי הממשלה הבאה יצטרכו להתמודד איתו הוא יריב לוין, יושב ראש הכנסת. החשש הוא שלוין ידחה ככל האפשר את כינוס המליאה שבה תושבע הממשלה - וכך יאפשר את התמשכות הלחץ הציבורי על חברי הכנסת הימניים של סער ובנט, כדי שיערקו.

היום כבר ניסו להוביל מהלך להחלפתו של יריב לוין, אבל אורבך הכשיל אותו - לפחות בינתיים. הח"כ הסורר של ימינה הודיע הבוקר כי אינו שותף לבקשה של סיעתו להחליף את לוין כבר בשבוע הבא, ואילץ את הגוש להמתין עם ההצבעה על מחליף ללוין עד ליום שני ב-14 ביוני. 

יו"ר הכנסת לוין. צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

האם עבאס יעמוד בלחץ?

האתגר האחרון נוגע ליו"ר רע"ם מנסור עבאס. בתקשורת העברית אנחנו שומעים בעיקר את הביקורת על המפלגות היהודיות שחתמו על הסכם איתו, אבל יש גם ביקורת הפוכה שמופנית כלפי עבאס - על היקף הוויתורים שהוא עשה במשא ומתן.

בין היתר נשמעות טענות נגד עבאס ורע"ם בעניין ההכרה ביישובים בנגב, העובדה שאין התחייבות לביטול סופי של חוק קמיניץ, וההסכם עם מרצ שמדבר על קידום סוגיות להט"ב. זה לא היה קל לעבאס, אפילו בתוך רע"ם עצמה, ובגוש עדיין מקנן חשש שאם לא ייזהרו בסוגיות האלה בימים הקרובים, מישהו מחברי רע"ם עלול להתנגד להרכבת הממשלה.

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו לפרק של "עוד יום" 

לבנט וללפיד צפויים שבוע וחצי לא פשוטים בכלל - ובסופם נדע, אם תושבע הממשלה שעמלו להקים.