נפתלי בנט ויאיר לפיד
צילום: פלאש 90

התקציב והאיש החזק בממשלה: מה מחכה לברית האחים שמגיעה לבלפור?

מה עבר על בנט ולפיד מאז שנכנסו לפוליטיקה עד לרגע ש"עלה בידם"? • המשימה הראשונה והקשה של הממשלה שבדרך – אישור התקציב • למרות הכול, האיש החזק בקואליציה יהיה ליברמן
מערכת כאן חדשות
04 ביוני 2021
13:26

ברית האחים בדרך לבלפור

יאיר לפיד ונפתלי בנט יצאו לפני כ-10 שנים למסעם הפוליטי, בשתי מפלגות נפרדות. יריית הפתיחה נורתה במדרכות של רוטשילד במחאה החברתית ב-2011. השניים, מיליונרים שמחאה על יוקר המחייה לא נוגעת להם, מחוברים לדעת הקהל – והסתערו. כעבור שנה שניהם כבר היו במרוץ הפוליטי, ועכשיו גם עלה בידם להרכיב, אבל עדיין לא להשביע ממשלה בישראל. גילי כהן ועקיבא נוביק יצאו בפרק בהסכת "עוד יום" למסע בעקבות דרכם של מי שהכי קרובים מאי פעם להחליף את הנהגת המדינה.

בתחילת דרכם הקימו בנט ולפיד מיזמים פוליטיים שלשיטתם יביאו אותם להחליף את נתניהו. בנט לקח שלד מפורק, לפיד הקים מאפס. שניהם הדהימו את המדינה במוצאי בחירות 2013 ואז התאחדו נגד נתניהו ב"ברית האחים" ונכנסו יחד לממשלה.

למה בנט ולפיד חברים? קודם כל, לפיד הוא האיש הכי נחמד בפוליטיקה הישראלית. הוא פשוט איש נעים, אלוף בדיפלומטיית אחד על אחד. מעטים מאוד מלכלכים עליו אישית. גם בנט מעולה במישור האישי. כשאסף ליברמן עשה עליו פרופיל הוא התקשה למצוא יועצי עבר שיגידו עליו דברים רעים, כי בנט פשוט נשאר בקשר טוב עם כל מי שעבד אצלו. כל מה שנתניהו גרוע בו.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

הירושה הכלכלית שמחכה לבנט ולפיד

ברגע שהאפשרות של ממשלת בנט-לפיד עלתה על השולחן, סימני השאלה החלו לעלות. אבל אם הממשלה תקום, היא תצטרך להכריע באחת הסוגיות המהותיות ביותר - תקציב המדינה, ובעצם לקבוע מה סדר העדיפויות הלאומי לשנה הקרובה ועל מה שמים את הכסף. אז מה האתגרים הכלכליים של הממשלה שבדרך? ראש התחום הכלכלי בכאן חדשות שאול אמסטדרמסקי הגיע ל"עוד יום" כדי להבין עם מיכל רשף איזה משימות כלכליות הוריש נתניהו לראשי הממשלה המיועדים.

החידה הכלכלית שנקראת ממשלת בנט-לפיד | פרשנות

הראשונה שבהם תהיה התקציב - סלע המחלוקת העיקרי ככל הנראה יהיה גובה תקציב הביטחון, כשבצד יש גם את ההבטחות שפיזרו ראשי המפלגות במהלך מערכות הבחירות האחרונות שגם צפויות לשאוב מיליארדים – כמו חינוך חינם מגיל אפס, הכפלת שכר חיילי החובה, הגדלה של תקציב הבריאות ועוד. הדרישות התקציביות יגררו גם ויכוחים על העלאת מסים. 

משימה מהותית לא פחות תהיה ליישם את ההבטחות של חלק מהמפלגות בתחום החינוך ולחולל שינוי אמיתי. בעיקר את ההבטחות של תקווה חדשה שהתמקדה בנושא לא פעם בקמפיין שלה – וממנה מגיעה שרת החינוך המיועדת יפעת שאשא ביטון. מערכת החינוך זקוקה להתחלה חדשה ולרפורמות מרחיקות לכת, אבל יש פער אדיר בין היכולת להבטיח רפורמות ליכולת להוציא אותן לפועל. המהלכים ששאשא ביטון הבטיחה הם מהלכים גדולים ועדיף שתנסה להתמקד בכמה מהם ולבנות עסקת חבילה כוללת.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

לא בנט ולא לפיד: האיש החזק בממשלה שבדרך

הבן-אדם הכי חזק בממשלה שתקום, אם בסוף תקום, לא יהיה ראש הממשלה נפתלי בנט. זה יהיה שר האוצר שלו, אביגדור ליברמן. ליברמן דאג לקבל לא רק את משרד האוצר אלא גם את ראשות ועדת הכספים. וכשיש לו את הדאבל הזה, הוא יכול לוודא שיש לו אוטוסטרדה בכנסת להעביר מה שהוא רוצה כל עוד הקואליציה מתפקדת כמו שצריך.

עכשיו שר האוצר וועדת הכספים באים עם מפלגה די קטנה וסקטוריאלית בסוף, ישראל ביתנו. ראש הממשלה הוא בא ממפלגה אחרת שגם היא קטנה וסקטוריאלית, מה שאומר שנפתלי בנט די תלוי באביגדור ליברמן. אם יש חלקים אחרים בממשלה שמנסים להעביר כל מיני דברים, ובנט תומך בהם אבל ליברמן מתנגד – לא בטוח שהם יעברו. או בדיוק הפוך. 

ואם אתם שואלים: רגע, איפה לפיד בכל הסיפור הזה? כי בסוף הוא זה עם המנדטים. גם יו"ד יש עתיד תלוי בליברמן. לפיד רוצה להקים את הממשלה, אבל אחרי זה הוא רוצה שנפתלי בנט יסיים את הקדנציה שלו והקדנציה של לפיד כראש ממשלה תתחיל. אבל, זה יקרה רק אחרי שיצטרכו לאשר את תקציב המדינה הבא,  באוגוסט הבא. אז זה כבר יהיה מאוד קשה לעשות את זה, ובעיקר תלוי בליברמן.