תיעוד אלג'זירה מתוך מנהרות חמאס

חמאס פרסם תיעוד מהמטרו; סינוואר: "הם לא הרסו 3%"

ערוץ אלג'זירה פרסם תיעוד בניסיון להפריך את טענות צה"ל לפגיעה קשה במערך • בתיעוד טוען אחד מפעילי הארגון כי הפגיעה במנהרות הייתה "מוגבלת" והן חזרו לשגרה מלאה • סינוואר הודה בהימצאות מפקדות צבאיות בתוך אוכלוסייה אזרחית בעזה
עומרי חיים
05 ביוני 2021
10:29
עודכן ב 18:00

(עדכון 06.06.21) ראש אגף המבצעים אהרון חליוה חשף בטקס החלפת דובר צה"ל: במבצע בעזה צה"ל ירה 5 טילים "מהיקרים ביותר" – אך עלה חשש לפגיעה בחפים מפשע והם הוסטו לים. פרטים נוספים

שבועיים לאחר סיום "שומר החומות": ערוץ אלג'זירה פרסם היום (שבת) תיעוד מתוך מנהרות חמאס בניסיון להפריך את הטענה הישראלית לפגיעה קשה במערך המנהרות של הארגון. בתיעוד אומר פעיל הזרוע הצבאית של חמאס כי אכן הייתה "פגיעה מוגבלת" במנהרות, אך מייד עם תום הלחימה, אנשי הארגון שיפצו את המקומות שספגו את הפגיעות, והחזירו אותם לרמת מוכנות כפי שהייתה לפי הסבב, כך לפי הפעיל. בתיעוד מוצג חדר פיקוד ושליטה שנאמר שנעשה בו שימוש במהלך המבצע, לצד תחמושת רבה של הזרוע הצבאית של הארגון. 

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר הודה בהימצאות מפקדות צבאיות בתוך אוכלוסייה אזרחית בעזה: "עמלנו להעביר בהדרגה מפקדות רבות, בייחוד מהמגדלים ומבנייני המגורים". בהמשך התייחס לבקשתה של ישראל מארצות הברית למלא את מלאי מיירטי כיפת ברזל ותהה מדוע מדינה שמחזיקה ברשות מטוסי קרב וטנקים זקוקה לכיפת ברזל: "זאת מדינה עלובה ומזועזעת שלא תוכל לשאת מתקפה אמיתית עליה". 


סינוואר התייחס גם הוא לסוגיית המנהרות ואמר כי "צה"ל לא הרס אפילו 3% מהמטרו, וחמאס כבר הספיק לשפץ את רובו". עוד אמר בכנס של אנשי אקדמיה ברצועה, כי "אם המערכה תתפוצץ מחדש - צורתו של המזרח התיכון תהיה שונה מצורתו היום, בעזרת האל".

תיעוד אלגז'ירה ממערך המנהרות של חמאס

לאחר סיום המבצע צה"ל התגאה בכך שההישג המשמעותי ביותר במערכה היה פגיעה בתוואי המטרו שחמאס בנה לאורך השנים מתחת לקרקע והשקיע בו כסף רב. חלק ניכר מתוכניות חמאס להוציא פיגועים נגד ישראל התבססו על תנועת פעילי הטרור בתוך המנהרות התת קרקעיות שבתפיסתן העניקו להם הגנה. במהלך ימי הלחימה זיהו בצה"ל כי פעילי חמאס הביעו חשש להיכנס למנהרות. 

בתחבולות תעשה לך מלחמה - תרגיל ההונאה של צה"ל | עוד יום

אתמול התפרסם דיווח בעיתון הלבנוני אל-אח'באר, כי חמאס מאיים להסלים שוב את המצב בעזה, במידה ולא יוכנס הכסף הקטרי. לפי הדיווח גורמים בארגון הטרור העבירו מסר לישראל באמצעות המתווכים ממצרים ומהאו"ם, לפיו: "אם ישראל לא תכניס את הכסף הקטרי בשבוע הקרוב - נקבל 'החלטה חשובה' בעניין הפסקת האש ונסלים את המצב באזור הגבול". המקורות הוסיפו כי "המשמעות של ההתגרות של ישראל בעזה ובאזרחים העניים שאמורים לקבל את הכסף הקטרי היא דחיפת המצב לעבר הסלמה ועימות".