יור הקואליציה מיקי זוהר

יו"ר הקואליציה זוהר: סילמן, אורבך ושיקלי יוכלו להשתלב בליכוד

זוהר הוסיף: אם בנט לא יצליח להקים את הממשלה, משום שאורבך וסילמן לא יאפשרו זאת, נקים ממשלה של 65 - איש לא יוכל לבוא לסער בטענות • ח"כ מראענה: "זו לא ממשלת חלומות, הפערים עצומים"
הכול פוליטי
05 ביוני 2021
18:58

בדרך לממשלת גוש מתנגדי נתניהו? שלושה ימים אחרי שיאיר לפיד הצהיר בפני הנשיא "עלה בידי" ולקראת שבוע מאתגר לגוש מתנגדי נתניהו - מיקי זוהר, אבתיסאם מראענה ואתגר קרת התראיינו הערב (שבת) לתוכניתנו הכול פוליטי.

יו"ר הקואליציה זוהר מהליכוד אמר לאסף ליברמן כי הליכוד ממשיך במאמציו לסכל את הקמת קואליציית בנט-לפיד. לשאלה היכן מתמקד המאמץ השיב: "אנחנו לא מדברים על ג'ובים ושיריונים, אלא על ערכים. אנחנו מקווים שניר אורבך יילך על פי הערכים עליהם גדל בציונות הדתית - הוא צריך להתעשת ולא לתת יד לממשלה הזו, כי הממשלה תפגע בהתיישבות ובצרכי היום-יום של הציונות הדתית".

עוד הוסיף זוהר: "אני חושב שגם עידית סילמן, שהיא אידיאולוגית ימנית, יכולה לעשות זאת, ויחד עם אורבך ועמיחי שיקלי יוכלו להתפצל ולהוות שליש סיעה עצמאית בכנסת. אחר כך הם יוכלו להשתלב איתנו בליכוד, מבלי לסכן את עתידם הפוליטי". על איילת שקד אמר: "היא הולכת מלא-מלא לממשלת השמאל הזאת, וזאת החלטה שהיא קיבלה אותה למרות המחיר העצום שהיא משלמת, כפי הנראה היא לא תוכל להיות חלק מהימין, אני לא רואה שאדם ימני יתמוך בה".


"אי אפשר להגיע למערכת בחירות חמישית", פסק זוהר. "גדעון סער צריך להתעשת. במידה ובנט לא יצליח להקים את הממשלה, משום שאורבך וסילמן לא יאפשרו זאת, סער יבוא להקים ממשלת ימין. נקים ממשלה של 65 ואיש לא יוכל לבוא אליו בטענות", סיכם זוהר את תוצאותיו המיוחלות של המהלך.

לשאלה האם נתניהו צריך להמשיך להוביל את הליכוד, גם אם בסוף כן תוקם ממשלת לפיד בנט השיב: "אני חושב שנתניהו יקבל תמיכה מחודשת בפריימריס. זה לא הזמן להספיד אותו, כל עוד הוא מעוניין להמשיך צריך לאפשר לו. יש לו יכולות להוביל את מדינת ישראל יותר טוב מאחרים. כל מי שרוצה להתמודד זה מבורך, אבל מי שיינצח אני מעריך זה נתניהו".

עוד בתוכנית אמרה ח"כ אבתיסאם מראענה ממפלגת העבודה כי: "הממשלה היא לא ממשלת החלומות שלי, אבל נכון לסיטואציה - אני לא חושבת שיש ברירה אחרת. הפערים עצומים, אך השאלות של ימין ושמאל הן לא הדבר הכי מהותי. אנחנו מקוות שנתניהו יזוז הצידה והממשלה תקום. הוא משאיר מדינה שלא מתנהלת".

מראענה התייחסה להיותה חברת כנסת מוסלמית שמפלגתה חברה לקואליציה עם מפלגות ימין ואמרה כי פגשה בנפתלי בנט ואיילת שקד, לראשונה בכנסת והחליפה איתם "הי", "הי". עוד הוסיפה כי "החברה היהודית לא מכירה את החברה הערבית, יש גם את הקול החילוני שרוצה להתקדם, שלא רוצה לוותר על הזהות הפלסטינית, לצד הזהות הישראלית. המורכבות הזו צריכה אומץ. זה אפשרי. הזוגיות שלי עם בועז מאיימת על המבנה הפטריאכלי".


הסופר והמחזאי אתגר קרת שוחח בתוכנית על המצב הפוליטי ותיאר ריאיון היפותטי שלו עם ראש הממשלה נתניהו ואמר כי: "לעזוב את בלפור לשנתיים זה פחות מלקפוץ על רימון. אם אין מלבדו אנחנו בבעיה, אם אכפת לו מהמדינה, אז אולי שנתיים חופש?".

על מצעד הדגלים ביום חמישי הקרוב אמר קרת: "מצעד הגאווה לא עובר במאה שערים או בבני ברק. יש גבולות לגיטימיים. אחרי שבועיים של סבב אלימות מטלטל - שוב רוצים לעשות מצעד דגלים? אם המטרה היא לא להכשיל את הממשלה ולא לייצר עוד סבב של אלימות, אז אני לא מבין את זה". עוד הוסיף קרת: "תוכניות האקטואליה בטלוויזיה הפכו יותר לתוכניות ריאלטי, שמעבירות רגש, לרוב פחד ותסכול. ההרגשה היא שהבעיות הן בלתי פתירות".


בתוך כך, הערב או מחר יודיע חבר הכנסת ניר אורבך מימינה אם יתמוך בממשלת בנט-לפיד. בימינה הביעו אופטימיות שאורבך לא יצביע נגד הממשלה, לאחר שהובטח לו כי אם המהלך לא יצלח, תקדים המפלגה את הבחירות.

השר צחי הנגבי אמר הבוקר כי חלק ממי שאמורים להיות בממשלה החדשה מבינים שהם עושים צעד מפוקפק והם מתלבטים. בראיון עם שלום קיטל ביומן השבוע של כאן רשת ב הנגבי תקף את יו"ר ימינה בנט, אשר התחייב בעבר שלא להסתמך על תמיכתה של מפלגה שתומכת ברוצחי חיילים. עוד אמר הנגבי שרוב מוחלט בקרב חברי הליכוד נותן גיבוי לראש הממשלה נתניהו. לדבריו בליכוד "נלחמים על כל כדור עד הדקה התשעים וזמן פציעות". 

חברת הכנסת אמילי מואטי ממפלגת העבודה אמרה בתוכנית כי אין הבדלים גדולים בין העמדות הביטחוניות של מפלגתה לאלה של מפלגות הימין בממשלת בנט-לפיד. בראיון לכאן רשת ב אמרה מואטי כי גם השמאל וגם הימין חפצים שנהיה בטוחים במקום הזה. בענין איראן אמרה כי עדיף שיהיה הסכם מכך שלא יהיה הסכם.

בד בבד, גורמים ברע"ם אומרים כי המחלוקת בינה לבין מפלגות הימין בנושא הנגב נותרה בעינה ועליה יקום או יפול דבר. יושב ראש הכנסת לוין צפוי להודיע ביום שני למליאת הכנסת כי עלה בידו של יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד להקים ממשלה