אש בהר הבית, יום ירושלים
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

נגן שוב? | הזווית

צעדת דגלים מחודשת ודיון על פינוי ערבים משייח' ג'ראח בבית המשפט יחברו השבוע יחד למה שנראה כמו שידור חוזר לאלימות. גם הפעם חמאס מאיים. רקטה שהופיעה במערכה הראשונה תירה בשנייה?
מערכת כאן חדשות
06 ביוני 2021
06:59

קול ישראל מירושלים, בוקר טוב ושלום רב, השעה 07:00. הנה החדשות: דריכות שיא בירושלים לקראת אירועי יום השנה לאיחוד העיר ובראשם צעדת ריקוד הדגלים. סתם, אנחנו חודש קדימה, ימי ירושלים ואל-קודס מאחורינו, אבל משום מה יש לנו דה ז'ה וו.

זוכרים? ב-16 באפריל ערבים התחילו להפגין בשכונת שייח' ג'ראח נגד רכישת בתים על ידי יהודים בשכונה, שבפיהם היא נקראת שמעון הצדיק. זה התפתח מהר מאוד להפרות סדר אלימות מדי ערב וב-6 ביוני ח"כ איתמר בן גביר העביר לשם את לשכתו, לדבריו כדי להוסיף אבטחה לתושבים היהודים ונוכחות משטרתית בשכונה. הוא יצא משם עוד באותו יום, אבל האלימות המשיכה ופשטה בכל רחבי הארץ. ארבעה ימים אחר כך, ביום ירושלים, אחרי שהדרג המדיני שינה את תוואי צעדת הדגלים המסורתית, הצטרף חמאס לאקשן וירה רקטה ראשונה לעבר הבירה, מוקד האש. ומאז הסוף ידוע. אבל האם זה באמת נגמר?

שבועיים וקצת עברו מאז נכנסה לתוקפה הפסקת האש, ושוב - צעדת דגלים מחודשת ודיון על פינוי ערבים משייח' ג'ראח בבית המשפט יחברו השבוע יחד למה שנראה כמו תחילתו, חס וחלילה, של שידור חוזר. "ירושלים מהווה טבורה של אומה ולכן אויבי ישראל שואפים לנתק אותנו ממנה. בלי ציון אין ציונות וחידוש צעדת הדגלים הוא ניצחון ירושלים הציונית, החופשית והפתוחה על ארגוני ציר הרשע והחושך", אמרו בתנועת "אם תרצו" כשקראו לציבור להגיע לצעדה ביום חמישי.

"אנו מזהירים ומתריעים מראש כי אירוע זה עלול בסבירות גבוהה ביותר להבעיר את השטח שוב, להוביל לאלימות ולהסלמה", קראה הרשימה המשותפת ודרשה לבטל. גם חמאס איים עם הרקטה שכבר הופיעה במערכה הראשונה.

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר (גם הוא מהמערכה הראשונה) קבע ש"מצעד הדגלים יתקיים בירושלים על אפם ועל חמתם של אנשי ממשלת השמאל הקיצוני הנרקמת", והוסיף: "מדהים שאחרי שמכרו את הנגב, ויתרו על שלטון החוק והתקפלו בפני רע"ם, עכשיו גם מצעד דגלים בירושלים גורם להם לטעון שמדובר בפרובוקציה".

לדברי גורם מדיני, ההחלטה אם לקיים את הצעדה היא של המשטרה והדרג המקצועי. המשטרה טרם אישרה אותה, אבל ההערכה, כמו שקרה בפעם הקודמת, היא שהיא תאושר במתווה מסוים ולא תבוטל לגמרי.

במקביל, נערכה אתמול הפגנה בשכונת שייח ג'ראח לקראת הדיון השבוע בערעור ארבע המשפחות שנדרשות להתפנות מביתן בשכונה. הדיון בעליון נדחה בפעם הקודמת לבקשת הדרג המדיני.

בהפגנה היום נעצרה כתבת ערוץ אל-ג'זירה, ג'יפארה אל בודירי. ראש השלוחה של הערוץ בישראל טען כי היא הוכתה על ידי שוטרים. לבסוף היא שוחררה.

מה בכל זאת שונה הפעם? שר הביטחון גנץ התערב והודיע שלא יסכים למתווה כלשהו שיאפשר את הצעדה. גם חבר הכנסת יואב סגלוביץ' קרא לשר לביטחון פנים אוחנה למנוע "פוטנציאל חיכוך מיותר ומזיק בתקופה רגישה שיכולה להוביל להפרות סדר". יו"ר הציונות הדתית סמוטריץ' כבר כינה בתגובה את גנץ "שר ביטחון פחדן שנכנע פומבית לאיומי הטרור של חמאס ומזמין עוד איומים ועוד טרור".

מה עוד שונה הפעם? בזמן שבצמרת דנים אם לאשר את צעדת דגלי ישראל בירושלים, בתל אביב הונפו אמש דגלי אש"ף בהפגנה נגד הכיבוש.


הפגנה אמש בתל אביב | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

ההיסטוריה תחזור על עצמה? מה שבטוח, לא מדובר פה בצירוף מקרים. בכל זאת, הנסיבות לא השתנו, אז אין סיבה שהמציאות תשתנה. כנראה שכיפת ברזל לא מונעת מחמאס לשאוף לכבוש את כיפת הזהב, ואי אפשר לכבות אידאולוגיה ושאיפה לאומית עם מטוסי קרב.