המלצת המשטרה: לשנות את תוואי או מועד צעדת הדגלים

הממשל האמריקני לגורמים ישראלים בימים האחרונים: אל תגרמו לאירועים שיזעזעו את השטח • גורם צבאי בכיר: הזירה הדרומית עדיין לא נרגעה
כתבי כאן חדשות
06 ביוני 2021
06:52
עודכן ב 20:14

עדכון 07.06.21: סגן מנהיג חמאס בעזה ח'ליל אלחיה מזהיר את ישראל על רקע צעדת הדגלים הצפויה ביום חמישי, לבל תתקרב כלשונו לירושלים ואל-אקצה. "אנו מקווים שהמסר יובן היטב כדי שלא נגיע ביום חמישי הקרוב למה שהיה ב-11 במאי".

המשטרה ממליצה הערב (ראשון) לשנות את התוואי או המועד של צעדת הדגלים המתוכננת ליום חמישי. במערכת הביטחון ממשיכים בכוננות ודריכות מחשש להסלמה בשל אירועי השבוע הקרובים, ביניהם צעדת הדגלים. גורם ביטחוני אמר היום לכאן חדשות כי המצב נפיץ וכל הגורמים מודעים לרגישות ולנפיצות בשטח.

"במיוחד כאשר מדובר בירושלים, כל אירוע חריג יכול להבעיר את השטח ולהביא להסלמה גם בשטחים וגם ברצועת עזה ולכן נידרשת אחריות, רגישות, שכל ישר וקבלת החלטות ללא מעורבות פוליטית, הסביר הגורם", הסביר. 

בחדשות הערב פורסם היום כי בממשל האמריקני עוקבים אחר האפשרות שמצעד הדגלים בסוף השבוע יעבור בשער שכם. בממשל אמרו לגורמים ישראלים בימים האחרונים: "אל תגרמו לאירועים שיזעזעו את השטח. צריך להימנע מאירועים שעלולים לפגוע בנסיונות להשיג שקט". בממשל ממתינים להחלטה הסופית של הדרג המדיני בישראל, ונמנעים כרגע מהתבטאויות פומביות בנושא.

לפי גורם צבאי בכיר, צה"ל ממשיך בכוננות ובדריכות בגזרת עזה, שלדבריו "עדיין לא נירגעה ולא התייצבה באופן מלא". שר הביטחון קיים אמש הערכת מצב בהשתתפות כל גורמי הביטחון והודיע כי ידרוש שלא לקיים השבוע את מצעד הדגלים בירושלים במתווה שיצריך מאמץ ביטחוני מיוחד ויכול לפגוע בסדר הציבורי ובתהליכים המדיניים המתקיימים. 

אתמול אמר גורם מדיני על צעדת הדגלים המתוכננת ביום חמישי כי "ישראל נמצאת בשגרה ואין כעת מגבלות, יהודים גם עולים להר הבית". לדברי הגורם, מדובר בהחלטה של המשטרה והדרג המקצועי. המשטרה טרם אישרה לקיים את הצעדה שתעבור דרך שער שכם בדרכה לכותל המערבי. 

היום יתקיים דיון הערכת מצב במשטרת ירושלים, אך יתכן שההחלטה אם לאשר את תוואי הצעדה תתקבל רק בהמשך השבוע. במשטרה עדיין ממתינים לעמדת שב"כ בנושא. חברי סיעת הרשימה המשותפת פנו היום לשר לביטחון פנים אוחנה ולמפכ"ל המשטרה רנ"צ שבתאי בדרישה כי יורו מייד על ביטול הצעדה.

הגפרור שהצית את האש: האזינו להסכת עוד יום עם ערן זינגר

בחמאס מזהירים מפני קיום צעדת הדגלים המתוכננת ליום חמישי הקרוב. דובר חמאס בירושלים, מחמד חמאדה, פרסם הודעה ובה נכתב כי מדובר בצעד "טיפשי": "אנו מזהירים מפני לעשות שימוש בירושלים כאמצעי לבריחה של ישראל ממשבריה הפנימיים". חמאדה קרא בהודעתו לערביי ישראל וירושלים להגיע בכמויות גדולות לאל-אקצא ביום חמישי במטרה "להגן עליו מזוהמת הציונים ותוכניותיהם".

השתתפו בהכנת הידיעה: משה שטיינמץ, עמיחי שטיין, ורד פלמן וכרמלה מנשה