תדריך במלחמת יום כיפור - גולדה, גורודיש ושרון
דובר צה"ל, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון ומערכ

גולדה מאיר שעתיים לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים: "אין איש מאיתנו יודע אם יפתחו באש ומתי"

ההפתעה עם פרוץ המלחמה, ההערכות השגויות, הסירוב לבצע מתקפת מנע והמכות בחזית: ארכיון צה"ל מפרסם פרוטוקולים סודיים של ישיבות הקבינט ממלחמת יום הכיפורים
איתי בלומנטל
06 ביוני 2021
15:59

מלחמת יום הכיפורים תפסה את ישראל בהפתעה. פרוטוקולים סודיים שמפרסם היום (ראשון) ארכיון צה"ל במשרד הביטחון מישיבות הקבינט במלחמה ומהרגעים שקדמו לתחילתה, מגלים עד כמה. האזעקה שפילחה את דממת יום הכיפורים תפסה את שרי הקבינט בישיבה שבמהלכה, שעתיים לפני פרוץ הקרבות, עוד נשמעה ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר אומרת: "אין איש מאיתנו יודע אם יפתחו באש ומתי... אינני יודעת מתי הם יתחילו... אבל אני יכולה לומר לכם, שניפגש כאן בשעה 16:30 - אם אז זה יקרה".

גולדה מאיר (צילום באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, אוסף דובר צה"ל) 

"אין איש מאיתנו יודע אם יפתחו באש ומתי... אינני יודעת מתי הם יתחילו... אבל אני יכולה לומר לכם, שניפגש כאן בשעה 16:30 - אם אז זה יקרה"

הפרוטוקול הראשון שחושף היום ארכיון צה"ל נוגע לישיבת הקבינט שכונסה כחצי שנה לפני פרוץ המלחמה, ב-24 באפריל 1973. ישיבה שבה נדונו הערכות על מלחמה צפויה. ראש אמ"ן דאז, אלי זעירא, עדכן בישיבה כי במערך המודיעין הישראלי התקבלו ידיעות על תוכנית של מצרים לפתוח בתיאום עם סוריה בפעולות איבה נגד ישראל מהאוויר ומהיבשה. זעירא אמר בישיבה כי "להערכתנו, אין לה סיכוי להצליח במלחמה נגד ישראל ויותר סביר שמטרתה של מצרים היא לנפח את איומי המלחמה וליצור הרגשה בעולם". לסיום הוסיף ראש אמ"ן: "הסבירות שמצרים אכן תפתח באש בחודש מאי היא נמוכה".

מהפרוטוקולים עולה כאמור, כי לחברי הקבינט לא היה מושג מתי צפויה המלחמה לפרוץ גם בבוקר המלחמה. השרים כונסו לדיון שהוגדר בהול ב-6 באוקטובר 1973, שעתיים לפני שהחלו מצרים וסוריה לתקוף, וזאת לאחר שהתקבלו ידיעות מודיעיניות כי המלחמה אכן עומדת לפרוץ. שר הביטחון משה דיין עדכן בישיבה כי ההערכה היא שהתקיפה לא תקרה בשעות הקרובות: "ההנחה היא שהיום לפנות ערב, עם החשיכה, או קצת לפני החשיכה תתחיל התקפה מלאה בשתי החזיתות", אמר דיין. הוא ציין כי התקבלה החלטה שלא לצאת למבצע מנע כדי שישראל לא תהיה הראשונה לפתוח במלחמה. ראש הממשלה גולדה מאיר ציינה: "הידיעות שקיבלנו אתמול אחר הצוהריים לא השאירו כל ספק בליבנו".

מאיר על בקשת הרמטכ"ל לאשר תקיפת מנע: "אני מודה ומתוודה שלבי נמשך לזה מאוד, אבל אני יודעת באיזה עולם אנחנו חיים וכולנו אמרנו חבל מאוד אבל זה לא הולך"

דיין הודה בישיבה כי ההיערכות בצד המצרי הפתיעה את ישראל: "המידע החל מזה שהאמריקנים באו אלינו ואמרו שיש להם ידיעות מהימנות, שהולכים לתקוף אותנו ואנחנו אמרנו להם שזה לא נכון. זה היה לפני כמה ימים ואמרנו להם - 'תשמעו מה שקורה עם מצרים, שיש להם תרגיל גדול, זה בסך הכול תרגיל. רק ב-48 השעות האחרונות החלו לבוא התופעות. הראשונה הייתה יציאת הרוסים, זה הדליק אצלנו אור אדום".

 משה דיין (מתוך אוסף ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

ראש הממשלה, גולדה מאיר, גילתה בדיון כי הצמרת הביטחונית והרמטכ"ל התחננו לחצי שעת פעולה יזומה לתקוף את שדות התעופה והטילים במצרים ובסוריה, אך היא סירבה. "אני מודה ומתוודה שלבי נמשך לזה מאוד, אבל אני יודעת באיזה עולם אנחנו חיים וכולנו אמרנו חבל מאוד אבל זה לא הולך", אמרה מאיר.

היא פנתה לשר פנחס ספיר וציינה: "אין איש מאיתנו יודע אם יפתחו באש ומתי, אינני יודעת מתי הם יתחילו ואם אנחנו לא נעשה שום דבר בסוריה - גמרנו את העסק עם סוריה מבחינה זו. אבל אינני יודעת. לי לא אכפת וממילא אני לא אלך מכאן. אם החברים רוצים לשבת - אדרבא. אבל אני יכולה לומר לכם, שניפגש כאן בשעה 16:30".

לאחר שנשמעה האזעקה נכנס לחדר המזכיר הצבאי תא"ל י'. ליאור והודיע: "זה מתחיל כבר, יש הזנקות בסוריה, הסורים פתחו באש". הוא הוסיף כי המצרים הורידו את כל רשתות ההסוואה מסוללות התותחים וכי הסורים העלו לאוויר מטוסים. ראש הממשלה גולדה מאיר ענתה: "אנו נשארים כאן".

"זהו הקרב הקשה ביותר": הרמטכ"ל אלעזר מעדכן על נפילת מוצב החרמון 

כשמונה שעות מפרוץ המלחמה כבר החלה להתבהר התמונה הקשה מהגזרות השונות. הרמטכ"ל דוד אלעזר עדכן בישיבה על נפילת מוצב החרמון בידי הצבא הסורי ועל אובדן קשר עם החיילים. "חטיבת גולני נמצאת בתנועה כדי לכבוש אותו בחזרה", אמר הרמטכ"ל. "יש קשר עם המוצב והם בבונקרים ומחזיקים מעמד. יש שם אנשי אמ"ן וחפ"ק חיל האוויר ויש שם 70-60 חבר'ה ביניהם גם אנשי מילואים. לפי ידיעה אחרונה - מוצב זה לא נפל ואני מקווה שבמשך הלילה נחבר אותו". הרמטכ"ל הוסיף כי הוא נמצא בערפל וכי למצרים יש הצלחות. הוא ציין כי ישראל נמצאת בשלב "בלתי נעים", כלשונו - שלב הבלימה. שר הביטחון דיין אמר בישיבה כי ההחלטה שלא לצאת למלחמת מנע היא "המצב של השיטה שאנו חיים בה עם התוצאות שלה".

 דוד אלעזר, יגאל ידין ורחבעם זאבי בהערכת מצב בקריה (צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

בבוקר היום השני למלחמה עודכנו חברי הקבינט על הקרבות הקשים ברמת הגולן. הרמטכ"ל אלעזר אמר: "אנחנו מנהלים כרגע את המלחמה הקשה ביותר בתנאים קשים ביותר, רצינו להיות בהגנה מול אויב תוקף הנמצא בעדיפות גדולה ובהכנות מוגבלות, כי אנחנו נערכנו מצידנו עם הצבא הסדיר ולא עם צבא מילואים, וזה בלי פעולה מונעת. זהו הקרב הקשה ביותר". אלעזר המשיך: "נכנסנו למלחמה באופן חפוז למדי. מותר לי להזכירכם שבשנת 1967 היה כל הצבא מגויס וערוך שבועיים לפני כן. הפעם נכנסו המילואים לקרב כעבור פחות מ-24 שעות משעת צאתם מהבית".

"חמור מאוד שאנחנו הופתענו ולא ידענו קודם... אנחנו צריכים לדעת בדיוק מתי ערבים מתחילים משהו. אחרי הניצחון נשב ונעשה ניתוח"

כחלק מגילוי הפרוטוקולים נחשפו גם דיוני קבינט ממהלך ימי המלחמה, על רקע ספיגת אבדות כבדות בשתי החזיתות. באחד הדיונים החמיא שר הביטחון דיין לרמטכ"ל אלעזר ואמר בשבחו: "לפעמים הוא פרובלמטי מאוד אבל יש לו תוצאות טובות מאוד במלחמה".

 דוד אלעזר ומשה דיין בטקס חילופי רמטכ"לים (צילום: אבי שמחוני)

פרס: "אם אפשר להגיע לשערי דמשק בלי שפך דם אני בעד"

סוגיית ההפתעה שבה ועלתה, כך מתברר, גם במלחמה עצמה. כך, צוטטה ראש הממשלה מאיר באחד הדיונים כשהיא מודיעה על ניתוח שיידרש לאחר שישראל תנצח: "זה חמור מאוד שאנחנו הופתענו ולא ידענו קודם. בכלל אנחנו מפונקים, אנחנו צריכים לדעת בדיוק מתי ערבים מתחילים משהו. אחרי הניצחון נשב ונעשה ניתוח". מאיר הוסיפה: "אי אפשר להגיד את המקור שממנו קיבלנו את הידיעה, במקרה נס הגיעה אלינו הידיעה. כעבור מאה שנה אפשר יהיה לספר שבכל זאת ידענו וכמה זה פנטסטי שבכל זאת קיבלנו את ההתראה הזאת". 

לאחר התהפכות יחסי כוחות במלחמה ועם ההבנה כי הכף נוטה לכיוונה של ישראל, עלתה בדיוני הקבינט ההצעה להמשיך ולתקוף בגזרה הסורית עד הגעה לבירה דמשק. ראש הממשלה מאיר התנגדה למהלך ואמרה כי לישראל אין עניין להיכנס לדמשק. עם זאת, הדעות בקרב חברי הקבינט נחלקו. השר שמעון פרס אמר: "אני מעריך שבמלחמת 1973 הערבים התחילו במורל גבוה וגם אנחנו הכנו מזלזול גמור ביכולתם ועד להפיכתם לסופרמנים שאין לעמוד בפניהם, אם הם יחשבו שהם שחררו את סואץ, הפסדנו את המלחמה ואנחנו מזמינים מלחמה נוספת. אם אפשר להגיע לשערי דמשק בלי שפך דם, אני בעד". שר הביטחון דיין הוסיף: "יהיו שיאמרו - לא היינו עייפים מידי, יכולנו פעם אחת להיכנס לתוך דמשק ולגמור אותם".