הפלישה לנורמנדי 1944
צילום: אי-פי

77 שנים אחרי: צרפת מצדיעה ללוחמי הפלישה לנורמנדי

תחת מגבלות הקורונה ציינו בחופי צרפת את יום השנה ל-D-DAY, יום הפשיטה הימית הגדולה של בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. במקום נחנכה אנדרטה לזכר 22 אלף הלוחמים הבריטים שנפלו בקרבות. שגריר בריטניה בצרפת: "אלה האנשים שאפשרו לחירות להניח את רגלה שוב על אדמת אירופה"
מתי ברנהרט
06 ביוני 2021
16:59

היום (ראשון), ה-6 ביוני, לפני 77 שנים, החלה הפלישה לחופי נורמנדי, מבצע הפשיטה מהים של בעלות הברית אל תוך צרפת הכבושה במהלך מלחמת העולם השנייה. האירוע שהיה למבצע הימי הגדול בהיסטוריה. באתרי הזיכרון שלאורך חופי צפון צרפת התקיימו גם השנה טקסי הזיכרון בהשתתפות וטרנים - בוגרי הקרבות שלחמו בגזרה בזמן המלחמה - אם כי במספרים נמוכים ביותר, בשל הגבלות התנועה שנותרו עדיין באירופה בשל מגפת הקורונה.

אנדרטה לזכר הלוחמים הבריטים בנורמנדי (צילום: רויטרס)

לציון התאריך נחנכה היום בנורמנדי אנדרטה לזכרם של יותר מ-22 אלף החיילים הבריטים שנהרגו בקרבות. "אלה האנשים שאפשרו לחירות להניח את רגלה שוב על אדמת יבשת אירופה והרימו אותה מידי הרודנות, גדר אחרי גדר, קילומטר מדמם אחרי קילומטר מדמם", אמר בטקס שגריר בריטניה בצרפת, הלורד אדוארד לוולין. שרת ההגנה של צרפת, פלורנס פארלי, אמרה בטקס כי ארצה לעולם אינה שוכחת את אירועי היום ותהיה לנצח אסירת תודה: "בלב הערפל שעטף את חופי נורמנדי, היה ברק של חופש", אמרה פארלי.   

הפלישה לנורמנדי, 6.6.1944 (צילום: אי.פי)

הפלישה לנורמנדי החלה בליל ה-6.6.1944 עם תחליתו של "מבצע אוברלורד". בתחילה צנחו כ-23 אלף צנחנים בעומק השטח הצרפתי ובשעה 06:30 בבוקר נחתו כ-150 אלף חיילים עם כלי רכב באמצעות כ-7,000 נחתות וספינות על חופי צרפת בנורמנדי, שחולקו לחמש גזרות.

תוך קרבות מרים ואבידות כבדות הצליחו כוחות בעלות הברית שהורכבו בעיקרם מחיילי צבאות ארצות הברית, בריטניה וקנדה לפרוץ את "החומה האטלנטית" שבנו הגרמנים במקום. הם ביססו ראשי גשר על אדמת צרפת, והובילו בסופו של דבר לתחילת הנסיגה של הכוחות הגרמניים מאדמת צרפת בחזרה לשטחי גרמניה. 

הפלישה לנורמנדי, 6.6.1944 (צילום: אי.פי)