כ"ץ ומנדלבליט
צילום: הדס פרוש ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כ"ץ: ניסיתי לקדם פיצוי עקיף בערים המעורבות, נציג היועמ"ש סבר שאין סמכות

נציג היועמ"ש בדיון בוועדת הכספים על מנגנון הפיצוי לנזק עקיף שנגרם במבצע שומר חומות: "ההסמכה לשר לקבוע פיצויים רק לנזק שנקבע לגופו של עסק"
דנה ירקצי
07 ביוני 2021
11:36

שר האוצר, ישראל כ"ץ, אומר הבוקר (שני) כי ניסה לקדם מהלך לפיצוי עקיף בערים המעורבות אך נציג היועץ המשפטי לממשלה עצר אותו. בדיון בוועדת הכספים אמר כ"ץ: ״לגבי ערים מעורבות חשבתי שהפעם נדרש פיצוי עקיף - יש ערים כמו עכו לוד, עסק שהיה סגור שבעה ימים, הקריטריון אם הוא נפגע זכאי לפיצוי העקיף אלא שכאן משפטנים - דווקא באוצר הסכימו איתי, סברו שזה לא מסמכות שר האוצר - לא אישרו את זה. נציג היועץ המשפטי לממשלה סבר שאין סמכות. אם צריך לחוקק שהכנסת תחוקק במהירות לגבי ערים מעורבות".


יו"ר ועדת הכספים, משה גפני הזדעק מדברי השר: ״אני רוצה להבין את זה, למה לא אישרו? באף מבצע קודם לא היו אירועים בערים מעורבות ולכן אני שמח שהשר מביא את זה וצריך לאשר את זה, אלא אם כן המשפטנים יבואו ויגידו מה הסיבה המנומקת. הם הסתירו את זה, זה לא שקוף״.

איך לוד נהייתה לוד? | האזינו לפרק בהסכת "חיות כיס" עם שאול אמסטרדמסקי

אלעד סלומיאנסקי, נציג משרד המשפטים, הגיב לטענות לפיהם המשנה ליועמש מנע משר האוצר לקדם פיצויים עקיפים לערים מעורבות: ״הגיעה אלינו שאלה משפטית - לא מדובר האם ראוי להביא פיצויים עקיפים לערים מעורבות, לפי החוק יש הסמכה לשר לקבוע פיצויים רק לנזק שנקבע לגופו של עסק. כלומר נזקים ישירים, נזק עקיף זה לא בהסמכה״. גפני השיב: ״אני מציע שתשנו את הפרשנות של החוק שלכם, מה שאומר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה זה לא הלכה למשה מסיני. מדובר בפעולות איבה ולכן יש סמכות, תשנו את הפרשנות״.