בנט ולפיד
צילום: רויטרס

סקר המדד: למרות המחלוקת - לבוחרי ימינה אמון גבוה בבנט כרה"מ

רוב ניכר מהמצביעים בישראל סבורים שממשלת בנט-לפיד עומדת לקום, וכשני שלישים מהם סבורים שהממשלה תחזיק יותר מכמה חודשים
שמואל רוזנר, המדד
07 ביוני 2021
17:51

סקר אתר המדד, שהתפרסם היום (שני) מצא רמת אמון גבוהה בנפתלי בנט כ"ראש ממשלה" בקרב מצביעי ימינה. זהו ממצא מעניין לנוכח ההנחה הרווחת, המגובה בכמה סקרים, שלפיה חלק ניכר מבוחרי ימינה אינם שבעי רצון מהחלטתו של מנהיג המפלגה לחבור לממשלה עם יאיר לפיד. על פי אחד מהסקרים, כשני שלישים מבוחרי ימינה אמרו שהיו מצביעים למפלגה אחרת לו היו יודעים מראש מה תהיה תוצאת הבחירות.

בסקר שפורסם בעיתון מקור ראשון 53% ממצביעי ימינה השיבו שבנט הפר את אמון בוחריו כשחתם על רוטציה עם לפיד, ולעומתם 46% סבורים שהוא עשה כל מאמץ להקמת ממשלת ימין וכי ההסכם עם לפיד הוא אלטרנטיבה נכונה בנסיבות הקיימות. בנט עצמו התייחס אתמול לבוחרים אלה בדבריו, כשהזכיר שהוא ״מבין את אלו בציבור שחוששים״ וכי הוא יודע ש״יש אנשים טובים שמרגישים נבגדים״.

על פי הסקר החדש, שבוחן את אמונם של מצביעים במנהיגים המשתייכים לממשלה החדשה – הממשלה שטרם קמה – בנט זוכה ממצביעי ימינה לציון 8 ״כראש ממשלה״, בסולם של 0 עד 10. יש לומר כי אין סתירה בין אכזבה מהקמת ממשלת בנט-לפיד לבין רמת אמון גבוהה בבנט כראש ממשלה אם וכאשר תקום.

מי עדיין רוצה בחירות חמישיות? | המדד

עמיתו של בנט לממשלה החדשה, ומי שאמור לשמש כראש ממשלה חלופי, זוכה לציון 5.8 ״כשר חוץ״. כמובן, אלה הם ציוני אמון הניתנים להם בטרם נכנסו לתפקידם, וכשחלק מהבוחרים עדיין אינם משוכנעים שייכנסו לתפקידם.  

מה דעתכם? יש לכם אמון בלפיד? יש לכם אמון בבנט? בואו והשיבו לסקר המדד

סקר המדד מצא כי רוב ניכר מהמצביעים בישראל סבורים שממשלת בנט-לפיד עומדת לקום, וכשני שלישים מהם סבורים שהממשלה תחזיק יותר מכמה חודשים. רק כעשירית סבורים כי הממשלה כלל לא תקום, וכרבע מניחים כי תשרוד רק כמה חודשים, ותתפרק עוד לפני תום שנת 2021. מקרב מצביעי ליכוד, שיעור גבוה הרבה יותר מניחים שהממשלה לא תקום (כשליש), ורק כרבע סבורים שאם תקום תחזיק מעמד מעבר לשנת 2021.

בסקר ניכר שלבוחרי המפלגות שאמורות להשתתף בקואליציה יש אמון הרבה יותר גדול במנהיגי המפלגות שאמורים להרכיב את הממשלה החדשה, כולל מי שנמצאים בקוטב האידיאולוגי הנגדי. כך, לדוגמה, מצביעי מרצ, נותנים למנהיג הימין בנט את הציון 5.5 – בעוד שמצביעי הציונות הדתית, שלכאורה קרובים לבנט אידיאולוגית הרבה יותר, נותנים לו את הציון 2.9.

לבוחרי שתי המפלגות החרדיות, שנותרו מחוץ לקואליציה, אמון נמוך מאוד הן בלפיד – כצפוי – והן בבנט. בוחרי הליכוד נותנים לשני המנהיגים הללו ציונים רק במעט יותר גבוהים. לעומת זאת, בוחרי כחול לבן כנראה מרוצים מאוד מהרכב הממשלה חדשה. בני גנץ זוכה כמובן לאמון גבוה מאוד מהם, אבל כך גם בנט (7.2) ולפיד (8.6).

בסקר המדד השתתפו 450 ישראלים, והתוצאות שוקללו למדגם מייצג של כלל אוכלוסיית הבוחרים. טעות הדגימה הממוצעת למדגם המלא: 5%.